Neurolodzy z Wielkiej Brytanii po 25 latach poszukiwań odnaleźli kobietę z dodatkowym rodzajem receptora wzroku odpowiedzialnym za rozróżnianie kolorów. Przeciętny facet rozróżnia (w powszechnej opinii) tylko trzy podstawowe kolory. Ta kobieta może zawstydzić nie tylko panów.
Szacuje się, że kobieta może widzieć aż o 99 milionów kolorów więcej niż reszta z nas. Naukowcy pomimo długich poszukiwań uważają, że kobieta nie jest wyjątkiem, a ludzi posiadających więcej czopków wzrokowych jest więcej. Czopki to światłoczułe receptory (fotoreceptory) siatkówki oka, które umożliwiają widzenie kolorów.
Żmudne poszukiwania
Jako pierwszy osobami z "super wizją" zainteresował się holenderski naukowiec HL de Vries w 1948 roku. Zwrócił uwagę na ciekawy kolor oczu u osób niewidomych. Dowiódł, że posiadają one dwie normalne komórki czopkowe, a trzecia jest zmutowana i mniej wrażliwa na zielone i czerwone światło. Z obserwacji córek ślepców, wywnioskował, iż posiadają one jeden zmutowany czopek i aż trzy zwykłe, które funkcjonują prawidłowo. Mają one zatem cztery rodzaje czopków.
Kim są tetrachromatycy?
W większości przypadków ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje czopków. Każdy rodzaj czopka odpowiedzialny jest za rozpoznawanie około 100 odcieni. Przeciętny człowiek, łącząc wszystkie możliwe warianty trzech czopków, jest w stanie odróżnić około 1 miliona różnych kolorów.
Ludzie, którzy mają problem z rozróżnianiem barw mają jedynie dwa prawidłowo funkcjonujące rodzaje tych komórek. W taki sam sposób widzi również większość ssaków.
Naukowcy dotarli jednak do lekarki mieszkającej w północnej Anglii, której oko jest wyposażone w cztery rodzaje czopków.
Osoby, które mają dodatkowe sensory wychwytujące kolory to tetrachromatycy. Grupa tych osób najprawdopodobniej składa się z samych kobiet.
Jak odnaleziono kobietę z "super-wizją"?
Neurolog Gabriele Jordan z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii, współpracujący z Mollonem przeprowadził w 2007 roku eksperyment mający na celu zbadanie problemu "super-wizji". Umieścił on 25 kobiet posiadających cztery typy czopków w ciemnym pomieszczeniu, w którym następnie rozbłysły 3 kręgi w tym samym kolorze. Jedna z kobiet biorąca udział w eksperymencie była w stanie jednak odróżnić trzy różne kolory kół.
Kobieta potwierdziła tezę na istnienie tetrachromatyków, lecz w świecie, gdzie kolory są ograniczone i nie wymagają użycia czwartego czopka, dalej nie wiemy co stymuluje odkrycie w sobie takich możliwości. Jay Neitz z Uniwersytetu w Waszyngtonie, uważa że potrzeba specjalnie zaprojektowanych odcieni, aby w pełni odkryć siłę i możliwości widzenia tych osób.
Naukowcy coraz częściej dopatrują się związku między kolorem oczu a skłonnościami do niektórych chorób. Zobacz nasz film, aby dowiedzieć się związek ma kolor oczu ze skłonnościami do chorób.
Autor: agr/rp / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock