Osobników tego gatunku jest mniej niż tysiąc. Mniszka śródziemnomorska to gatunek zagrożony wyginięciem. Naukowcy odkryli kluczowe miejsce lęgowe tych najrzadszych na świecie fok.
Na wolności występuje około 700 osobników mniszki śródziemnomorskiej (Monachus monachus), które żyją w trzech lub czterech grupy. Ze względu na to, że ssaki te prowadzą skryte życie, znalezienie miejsc ich rozrodu od zawsze było dla naukowców bardzo trudne. Wreszcie udało się to badaczom z brytyjskiego University of Exeter i działaczom organizacji Society for the Protection of Turtles. Z wykorzystaniem kamer-pułapek zamontowanych w nadmorskich jaskiniach, wybieranych przez mniszki na miejsce narodzin młodych, odkryto kluczowy obszar narodzin tych ssaków morskich. Niestety mocno wpływa na niego działalność człowieka.
Zagrożone wyginięciem
Mniszka śródziemnomorska została sklasyfikowana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunek zagrożony. Z powodu polowań i trwającej presji ze strony rybaków, z którymi konkurują o ryby, mogą całkowicie zniknąć z wód Morza Śródziemnego i północno-wschodniego Atlantyku.
W przeszłości gatunek ten znany był z tego, że rodził młode na plażach tak, jak inni przedstawiciele rodziny fokowatych. Jednak w XVIII wieku ich zachowanie uległo zmianie. Teraz ciężarne samice chowają się na czas porodu w jaskiniach, do których wejścia znajdują się pod wodą i są niedostępne dla ludzi. Jaskinie te znajdują się zwykle w surowych i odległych regionach przybrzeżnych, co utrudnia ich monitorowanie.
Młode szczenięta w jaskini
Naukowcy z University of Exeter i pracownicy organizacji Society for the Protection of Turtles wykorzystali kamery-pułapki, aby potwierdzić, że młode mniszki rodzą się w jaskiniach w północnej części Cypru. W latach 2016-2019 w jednej jaskini urodziły się co najmniej trzy szczenięta.
Zdaniem badaczy nie wszystkie jaskinie są odpowiednim miejscem lęgowym. - Ten obszar wybrzeża szybko się rozwija, ciągle buduje się hotele - powiedział doktor Robin Snape z University of Exeter. - Badanie wybrzeża w 2007 roku znalazło 39 potencjalne jaskinie lęgowych, ale niektóre z nich zostały już zniszczone - dodał. Podkreślił, że główne miejsce lęgowe, które zidentyfikowano w tym badaniu, nie ma statusu chronionego. - Współpracujemy z lokalnymi władzami, aby spróbować to zmienić - mówił Snape.
Kolejne zagrożenia
Kolejny zagrożeniem, jakie czyha na mniszki występujące u wybrzeży Cypru, jest przyłów, czyli przypadkowe złapanie się w sieć rybacką.
- Współpracujemy z rybakami i ministerstwami, aby stworzyć obszary chronione na morzu - powiedziała doktor Damla Beton, główna autorka badań. Dodała, że takie miejsca są niezbędne, aby zmniejszyć wpływ przyłowów na mniszki.
Autor: anw / Źródło: independent.co.uk
Źródło zdjęcia głównego: SPOT/Monk Seal Project/University of Exeter