Na jednym z peruwiańskich wzgórz odkryto rysunek gigantycznego kota. Archeolodzy stwierdzili, że wyblakł, ponieważ od dwóch tysięcy lat był poddawany erozji. Geoglif jest częścią tak zwanych rysunków z Nazca tworzonych przez plemię Indian.
Słynne rysunki z Nazca w południowym Peru wciąż frapują archeologów. Od lat badacze analizują systemy linii, które oglądane z góry przypominają zwierzęta, rośliny czy figury geometryczne, zlokalizowanych na czterech płaskowyżach Nazca, Socos, Palpa i Ingenio. I choć znane rysunki zajmują łączną powierzchnię ponad 700 kilometrów kwadratowych (50 kilometrów długości i 14 km szerokości) nadal dokonywane są kolejne odkrycia.
Niedawno ujawniono zdjęcia geoglifu gigantycznego kota, wyrytego na zboczu wzgórza. Przy wykorzystaniu drona nagrano rysunek o długości 37 metrów.
- Ten geoglif powstał przez utworzenie linii lub bruzd o szerokości od 30 do 40 centymetrów, które nakreśliły figurę - mówił jeden z archeologów Johny Isla.
Geoglif to rysunek, figura lub wzór na ziemi sporych rozmiarów. Najczęściej tworzony poprzez wykopanie niewielkich rowków, ułożenie kamieni, lub w inny sposób umożliwiający odróżnienie powstałych linii od reszty gruntu stanowiącego w tym przypadku tło dla powstałego w ten sposób obiektu.
Jak powstały te rysunki? Indianie Nazca usuwali najpierw z powierzchni czerwony żwir, co odsłaniało jaśniejszą glebę. W ten sposób powstawały jasne linie na ciemnym tle.
Dwa tysiące lat erozji
Teraz peruwiańscy archeolodzy przywrócili linie do dawnej świetności po dwóch tysiącach lat erozji, które pozostawiły je niewidoczne.
- Postać zanikała, ponieważ znajduje się na zboczu wzgórza, jest stara, a erozja postępowała bardzo silnie. W zasadzie to pozwoliło jej pozostać ukrytym przez wiele lat - nie mogliśmy jej zobaczyć przez cały ten czas - stwierdził Isla.
Rysunki zostały stworzone przez kultury Nazca i Paracas i są uważane za archeologiczne zagadki, ponieważ nikt nie wie na pewno, dlaczego zostały narysowane i dlaczego postaci są aż tak duże. Od 1994 roku są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najprawdopodobniej uległy zniszczeniu przez osadników szukających ziemi do osiedlenia się, a potem także kierowców zbaczających z pobliskiej autostrady.
Autor: kw / Źródło: Reuters