Drętwienie kończyn to problem, który dotyka wielu z nas. Cierpią z tego powodu nie tylko osoby starsze, czy prowadzące mało aktywny tryb życia, lecz także miłośnicy sportu. O tym, dlaczego tak się dzieje, opowiada fizjoterapeuta Krzysztof Narosz z Fizjo-Med Poland.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
- Drętwienie kończyn dotyczy osób w każdym wieku - mówi Krzysztof Narosz. Dzieci uskarżają się na drętwienia związane ze wzrostem ciała. Jadnak dolegliwość ta może być wywołana także zmianami hormonalnymi. Tak właśnie dzieje się w przypadku kobiet w ciąży. Woda zatrzymywana w organizmie wywołuje obrzęki, które uciskają naczynia krwionośne i struktury nerwowe.
Przyczyny
Podłoże może być neurologiczne, a to oznacza zwykle ucisk nerwu związany z dyskopatią, krwiakiem czy guzem lub stan zapalny. Najczęściej nerw uciskany jest przez tkanki miękkie w miejscu cieśni, czyli wąskiego tunelu, w którym przebiega nerw.
Drugą przyczyną drętwień są zaburzenia krążenia, wywołane miażdżycą tętnic lub problemami układu żylnego. Z powodu obrzęku niedostateczna ilość krwi dociera do tkanki, a to może powodować jej uszkodzenie.
Odpowiednia dieta
Do powstawania mrowienia w kończynach może przyczyniać się niedobór witaminy B, wapnia i magnezu. Dlatego istotne znaczenie ma odpowiednia dieta, a przede wszystkim wyeliminowanie kawy, herbaty i alkoholu. Niedobory mogą być uzupełniane przez odpowiednie produkty lub suplementację.
- Jeżeli drętwienia kończyn występują systematycznie i często, jest to niepokojący znak. To sygnał wysyłany przez organizm, że może dojść do uszkodzenia tkanki. A szczególnie niepokojący jest ból nocny. W takim wypadku powinniśmy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty - ostrzega Krzystof Narosz. - Konsekwencje mogą być nieodwracalne. Dlatego jest to tak ważne.
Autor: ab/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock