Dzień Długu Ekologicznego w tym roku przypadł na 29 lipca, a więc wyjątkowo wcześnie. To szczególny moment, bo oznacza czas, "w którym zapotrzebowanie populacji na zasoby i usługi ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować".
Global Footprint Network, organizacja wyliczająca dług ekologiczny, informuje, że pierwszy raz światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby w 1986 roku. Od tego czasu, każdego roku, ludzkość korzysta z zasobów planety więcej niż ta jest w stanie nam zapewnić. W 2021 roku Dzień Długu Ekologicznego przypada na 29 lipca.
"Nasz dług ekologiczny oznacza, że nadmiernie ją [Ziemię - przyp. red.] eksploatujemy, pozbawiając przyszłe pokolenia cennych zasobów. Obecnie ludzie zużywają tyle zasobów ekologicznych, jakbyśmy żyli na 1,6 Ziemi" - podaje WWF za Global Footprint Network.
Dług ekologiczny - jak się go mierzy
W jaki sposób mierzy się dług ekologiczny? Bierze się pod uwagę ślad ekologiczny, a więc szacowaną liczbę hektarów powierzchni lądu i morza potrzebną do rekompensacji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów. Ślad ten mierzony jest w globalnych hektarach (gha) na osobę.
Dłużnicy ekologiczni - kto na czele?
W tym roku na czele dłużników ekologicznych znalazły się takie państwa, jak Singapur, Bermudy, Reunion, Izrael, Barbados, Kajmany, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Cypr i Katar.
Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Według danych z roku 2017, na podstawie których określono ślad ekologiczny w 2021 roku, deficyt biopojemności - czyli to, ile Polska konsumuje w porównaniu do tego, ile nasz ekosystem może oddać - był ujemny i wyniósł -2,7 gha. W Singapurze, który znalazł się na czele niechlubnego rankingu, wartość ta wyniosła -5,8.
Państwa bez długu ekologicznego
Państwa i terytoria, które nie są dłużnikami ekologicznymi, to przede wszystkim Gujana Francuska, Surinam, Gujana, Gabon, Kongo, Republika Środkowoafrykańska, Boliwia, Demokratyczna Republika Konga, Paragwaj, Erytrea i Brazylia. W Gujanie Francuskiej globalnych hektarów na osobę jest aż 92,6.
Autor: map,dd / Źródło: WWF, Global Footprint Network
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock