Najnowsze badania wykazują, że poczyniliśmy postęp w kierunku ograniczenia globalnego ocieplenia. Naukowcy szacują jednak, że wzrost średniej temperatury będzie znacznie wyższy niż zakładane w ramach Porozumienia paryskiego dwa stopnie Celsjusza.
Opublikowany we wtorek raport konsorcjum trzech niezależnych europejskich grup badawczych Climate Action Tracker (CAT) pokazał, że odnotowano postęp w ograniczeniu wzrostu globalnej temperatury.
Obecne prognozy mówią o wzroście średniej temperatury o 3,3 stopnia Celsjusza do 2100 roku w stosunku do czasów przedindustrialnych. Jeszcze w zeszłym roku prognoza zakładała ocieplenie na poziomie 3,4 stopnia. Według raportu CAT, jeśli rządy wdrożą ustalone działania na rzecz klimatu, możliwe jest ograniczenie ocieplenia do trzech stopni.
Jednak nawet wzrost o trzy stopnie może spowodować nieodwracalne straty dla środowiska - alarmuje ONZ. Obumieranie tropikalnych raf koralowych, topnienie lodowców alpejskich, zmniejszanie się letniej pokrywy lodowej w Arktyce. Niewykluczone jest też topnienie Grenlandii, co może doprowadzić do wzrostu poziomu wody w oceanach.
Z jednej strony postęp, z drugiej krok wstecz
W 2015 roku w Paryżu opracowano Porozumienie paryskie. 195 krajów, które przyjęły postanowienia Porozumienia, zobowiązały się do ograniczenia ocieplenia klimatu "znacznie poniżej" dwóch stopni Celsjusza do końca wieku.
Według CAT od czasu podpisania Porozumienia w 2015 roku państwa takie jak: Argentyna, Kanada, Chile, Indie oraz kraje Unii Europejskiej idą w dobrym kierunku do ograniczenia szkodliwych emisji. Z drugiej strony między innymi: Stany Zjednoczone, Australia, Brazylia, Indonezja, Rosja i Zjednoczone Emiraty Arabskie nie poczyniły progresu lub nawet cofnęły się o kilka kroków.
Energia odnawialna coraz tańsza
- Ponieważ ceny energii odnawialnej spadły mniej więcej o jedną trzecią od czasu szczytu klimatycznego w Paryżu, Republika Południowej Afryki i Chile opracowują strategie rozwiązania problemu węgla, a w Indiach zaczyna się rozwijać energia odnawialna - przekazał Niklas Hohne z grupy badawczej NewClimate Institute, wchodzącej w skład CAT.
W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24, na którym przedstawiciele wielu krajów dyskutują na temat podejmowanych i koniecznych do wdrożenia działań, aby realizować postanowienia Porozumienia paryskiego. Szczyt potrwa do 14 grudnia.
Autor: ao/aw / Źródło: Reuters