W indonezyjskie wyspy Jawa i Sumatra uderzyło tsunami. Zginęły 222 osoby, a ponad 800 jest rannych. Ewakuowane zostały tysiące osób. Prawdopodobną przyczyną zjawiska była lawina na dnie morskim wywołana erupcją wulkanu Anak Krakatau.
- Agencja Geologiczna zarejestrowała o godzinie 21.03 czasu lokalnego erupcję wulkanu Anak Krakatau - poinformowała Indonezyjska Agencja Meteorologiczna, Klimatologiczna i Geofizyczna (BMKG). Dodano, że tsunami wystąpiło 24 minuty później.
Według najnowszych danych zginęły 222 osoby, a 843 zostały ranne. Tsunami zniszczyło 556 domów, dziewięć hoteli oraz 360 łodzi i statków. Najbardziej ucierpiały prowincja Pandeglang, miasto Serang oraz dzielnica Lampung Selatan w prowincji Lampung.
400-metrowy słup popiołu
Najprawdopodobniej przyczyną powstania tsunami była lawina na dnie morskim wywołana erupcją wulkanu Anak Krakatau.
- Możliwe, że materiał skalny wokół Anak Krakatau obsunął się do morza i wywołał tsunami, które dotknęło plaże u wybrzeży Cieśniny Sundajskiej - przekazano w komunikacie.
Słup popiołu wzleciał na wysokość 400 metrów. Lokalne władze przestrzegają mieszkańców oraz turystów, aby trzymać się z daleka od wybrzeży Sunda Strait.
Zobacz nagranie wybuchu wulkanu Anak Krakatau, prawdopodobnej przyczyny tsunami:
Aktywny i zabójczy
Anak Krakatau to aktywny wulkan, znajdujący się między wyspami Jawa i Sumatra, który pluje popiołem i lawą od kilku miesięcy. O przyczynach tsunami z agencją Reutera rozmawiał Ben van der Pluijm, geolog zajmujący się trzęsieniami ziemi, profesor Uniwersytetu Michigan.
- Niestabilność zbocza aktywnego wulkanu może spowodować obsunięcie się skał, które może przesunąć ogromne ilości wody, tworząc potężne fale tsunami. To tak, jakby nagle wrzucić torbę z piaskiem do wanny wypełnionej wodą - tłumaczył.
Erupcja wulkanu Anak Krakatau w 1883 roku doprowadziła do serii tsunami, w wyniku których zginęło ponad 36 tysięcy ludzi.
Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie, będącym fragmentem Pacyficznego Pierścienia Ognia, otaczającego Ocean Spokojny. W jego obrębie dochodzi do częstych erupcji wulkanów i trzęsień ziemi. We wrześniu ponad dwa tysiące osób zginęły w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi.
Autor: dd/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, PAP, TVN24