Obrońcy praw zwierząt ostrzegają - krytycznie zagrożony nosorożec jawajski może wyginąć przy kolejnym uderzeniu tsunami. Ostatnim miejscem, gdzie żyją te zwierzęta, jest bowiem Park Narodowy Ujung Kulon na Jawie.
Dawniej nosorożce jawajskie (Rhinoceros sondaicus) wędrowały po południowo-wschodniej Azji i Indiach. Dziś zostało ich zaledwie 67. Wszystkie mieszkają w Parku Narodowym Ujung Kulon na Jawie.
To miejsce jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ znajduje się w cieniu aktywnego wulkanu Anak Krakatau. Po erupcji, do której doszło 22 grudnia, powstało tsunami. Zginęło 430 osób, ponad 840 zostało rannych. Wśród zabitych znalazło się dwóch pracowników parku. Czytaj więcej o erupcji.
Żywioł zniszczył wiele budynków na terenie Ujung Kulon. Pozostawione w parku zwierzęta - ostatnie już na świecie - przeżyły.
Nosorożce zazwyczaj żerują wzdłuż południowego wybrzeża parku, a tsunami uderzyło na północy. Pracownicy parku obawiają się jednak, że następnym razem nosorożce mogą nie mieć tyle szczęścia. Wulkan jest aktywny i nadal stwarza zagrożenie, dlatego chcą przenieść zwierzęta w bezpieczniejsze miejsce.
Zagrożony gatunek
Nosorożec jawajski jest jednym z pięciu najbardziej zagrożonych gatunków nosorożców na świecie. Jest wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). Kiedyś zamieszkiwał obszar od Indonezji, przez południowo-wschodnią Azję, do Indii i Chin. Niestety, w wyniku między innymi kłusownictwa populacja drastycznie zmalała.
Nowe miejsce dla nosorożców
- Rozumiemy, że nie możemy pozwolić, aby nosorożce jawajskie żyły tylko w Ujung Julon - powiedział w rozmowie z BBC News Indonesia doktor Widodo Sukohadi Ramono, przewodniczący Rhino Foundation of Indonesian (YABI). Dodał, że istnieją plany dotyczące przeniesienia mniejszej grupy nosorożców do innego miejsca, ale nie jest to takie proste.
Nosorożce, które zostałyby przeniesione, musiałyby być zdrowe, zdolne do rozmnażania i dobrze znać się już wcześniej. Co więcej, nowa lokalizacja powinna być bogata w ponad 200 gatunków roślin, które stanowiłby dla nich źródło pożywienia.
Jawajski rząd znalazł kilka potencjalnych lokalizacji dla nosorożców jawajskich, z których jedna wydaje się najbardziej odpowiednia - Rezerwat Przyrody Cikepuh (Wildlife Reserve Cikepuh), położony na południu Jawy. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ na tym terenie wojsko prowadzi ćwiczenia bojowe. Nie wiadomo, jak hałas wystrzałów wpłynąłby na nosorożce.
Wydaje się, że plan przeniesienia zwierząt do innego rezerwatu utknął w martwym punkcie. Urzędników do działania zmotywowało jednak niedawne tsunami. - Szybko podejmiemy kolejne kroki, aby przygotować drugie siedlisko - zapewnił Mamat Rahmat, dyrektor Parku Narodowego Ujung Kulon.
Autor: anw/aw / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock