Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnymi porywami wiatru. Obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem.
Około godziny 19.30 najsilniej wiało w Łebie, gdzie prędkość dochodziła do 90 kilometrów na godzinę. Porywy na poziomie 86 km/h odnotowano w Ustce, Lęborku i na Helu. Do 83 km/h porywy rozpędziły się w Koszalinie.
Za sprawą trzech dynamicznych układów niżowych, które będą rządzić pogodą w Polsce w najbliższych dniach, silny wiatr szybko nie ustanie. Czytaj więcej z prognozie pogody na najbliższe pięć dni.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, kołobrzeskim i gryfickim również obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Synoptycy IMGW prognozują tam wiatr o średniej prędkości 45-60 kilometrów na godzinę, w porywach do 105 km/h. Powieje z południowego zachodu i zachodu. Alert jest ważny do godz. 2 w sobotę.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia. Obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach Świnoujście i kamieńskim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 40-50 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu;
- pomorskim (w powiatach puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim i Słupsk), gdzie ostrzeżenie będzie ważne do godziny 22. Prognozowana jest prędkość porywów wiatru dochodząca do 45-55 km/h, w porywach do 75 km/h;
- warmińsko-mazurskim, ostrzeżenie będzie ważne od godziny do 23 w piątek. Porywy osiągną tam maksymalną prędkość 80 km/h;
- podlaskim, gdzie alerty wygasną o północy. Wiatr rozpędzi się do 80 km/h;
Prognoza ostrzeżeń na najbliższe dni
Silny wiatr może utrzymać się w kolejnych dniach. IMGW przewiduje podtrzymanie lub wydanie kolejnych ostrzeżeń przed zjawiskiem.
SOBOTA I NOC Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ
W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim średnia prędkość wiatru może wynieść od 30 do 45 km/h, w porywach do 75 km/h. Podobnie będzie w województwach łódzkim, dolnośląskim i opolskim, lecz tutaj porywy mogą rozpędzać się do 80 km/h.
Silny wiatr prognozuje się także dla województwa pomorskiego - powieje średnio od 25 do 35 km/h, w porywach do 80 km/h. Najsilniejsze podmuchy mogą wystąpić w strefie nadmorskiej.
Na terenie województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego średnia prędkość wiatru może osiągnąć 20-30 km/h, a porywy do 75 km/h.
W województwach mazowieckim i lubelskim prognozowana średnia prędkość wiatru wynosi 30-40 km/h. W ciągu dnia porywy mogą osiągać do 65, a w nocy do 75 km/h.
W województwie śląskim wiatr może powiać ze średnią prędkością 25-35 km/h, a w porywach do 70 km/h.
NIEDZIELA I NOC Z NIEDZIELI NA PONIEDZIAŁEK
Silny wiatr o średniej prędkości od 30 do 45 km/h, w porywach do 75 km/h synoptycy IMGW prognozują dla województwa zachodniopomorskiego i śląskiego.
W woj. pomorskim może zaś powiać ze średnią prędkością 25-35 km/h, w porywach do 80 km/h.
Na terenie woj. lubuskiego, łódzkiego i wielkopolskiego przewiduje się średnią prędkość wiatru na poziomie 30-40 km/h. W porywach może powiać do 80 km/h.
W woj. dolnośląskim i opolskim według synoptyków może powiać ze średnią prędkością do 25-35 km/h, w porywach do 70-75 km/h.
Mocno powiać może też w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim, gdzie przewiduje się średnią prędkość na poziomie 20-30 km/h, a w porywach do 70 km/h.
Silny wiatr może wystąpić również w woj. mazowieckim i lubelskim. Jego średnia prędkość ma wynieść od 30 do 40 km/h, porywy zaś do 70 km/h.
PONIEDZIAŁEK I NOC Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK
Silny wiatr utrzyma się miejscami także w poniedziałek. W pierwszej połowie dnia średnia prędkość wiatru ma utrzymać się na poziomie 30-40 km/h, a porywy do 70 km/h.
Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?
Definicja IMGW mówi, że ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Autor: kw,aw,ao/rp,map / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock