"Nigdy w życiu nie widziałem takiej tragedii. Ale przeżyliśmy"


Irma przestała być huraganem i nim opuściła Florydę, zmieniła się w depresję tropikalną. Pozostawiła za sobą zalane miasta, zdewastowane domy i ofiary śmiertelne. Najnowszy bilans to co najmniej 54 zabitych, w tym 11 w USA.

Irma uderzyła jako huragan piątej, najwyższej kategorii w karaibskie wysepki, a następnie przetoczyła się przez Kubę jako huragan kategorii czwartej. Nad stan Floryda dotarła w poniedziałek polskiego czasu jako huragan kategorii drugiej. Niszczycielską wędrówkę w stronę stanu Georgia i kolejnych kontynuowała już jako najpierw burza tropikalna, a od wtorku rano naszego czasu - depresja tropikalna.

Obecnie największym zagrożeniem pogodowym z nią związanym są powodzie.

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Według najnowszych danych, w Stanach Zjednoczonych Irma doprowadziła do śmierci co najmniej 11 osób (na Florydzie, w Georgii i Karolinie Południowej).

Władze Florydy podkreślały we wtorek, że liczba ofiar śmiertelnych niemal na pewno wzrośnie, zwłaszcza na wyspach Florida Keys. Przedstawicielka władz hrabstwa Monroe, Heather Carruthers, potwierdziła to w rozmowie z CNN. - Znajdujemy ludzkie szczątki na Keys - przyznała. Nie chciała jednak na razie szacować liczby ewentualnych ofiar.

Część zabitych to osoby, które poniosły śmierć już podczas usuwania skutków kataklizmu. Na przykład w Tampie na Florydzie 55-latek zginął, tnąc piłą łańcuchową przewrócone przez Irmę drzewo. Inny mężczyzna - z hrabstwa Worth w Georgii - spadł z dachu, który próbował naprawiać przy wietrze wiejącym z prędkością 67-112 km na godzinę.

Irma, nim dotarła do wybrzeży Florydy, zdewastowała karaibskie wyspy, w tym Haiti, Dominikanę i Kubę. Na Karaibach w sumie doprowadziła do śmierci co najmniej 43 osób.

Tu możesz przeczytać o tym więcej.

Irma była drugim potężnym huraganem, jaki uderzył na terytorium USA w odstępie krótszym niż dwa tygodnie. Harvey, który zaatakował najsilniej Houston w Teksasie pod koniec ubiegłego miesiąca, spowodował śmierć około 60 ludzi.

Zaczęły się powroty

Mieszkańcy Florydy, którzy po największej ewakuacji w historii USA - objęto nią 6,5 mln ludzi - już w poniedziałek próbowali wracać do swych domów, nie mogli tego uczynić.

We wtorek władze stanu pozwoliły około 90 tysiącom mieszkańców Miami Beach i części wysp z archipelagu Florida Keys na powrót do domu. Władze ostrzegły jednak, że rozważne może się okazać pozostanie na razie jeszcze poza terenami zaatakowanymi przez Irmę. Urzędnicy zapowiadają, że usunięcie strat spowodowanych przez wiatr i fale zajmie dużo czasu, szczególnie na Keys.

- Nigdy nie widziałem takiej tragedii. Nigdy, nigdy w życiu - powtarzał w rozmowie z reporterami jeden z mieszkańców Miami, wskazując na spustoszone przez Irmę tereny. - Tamten dom jest z betonu, a i tak wiatr wszystko zniszczył - pokazywał.

Są jednak i tacy, którzy podkreślają, że żywioł mógł się z ich miastem i stanem obejść gorzej. - Przeżyliśmy. Przeżyliśmy Irmę, tak jak przeżyliśmy Andrew - stwierdził inny z mieszkańców Florydy, przypominając potężny huragan Andrew, jaki zaatakował ten region w 1992 roku.

Tygodnie na usunięcie awarii

- Oszacowanie strat zajmie bardzo dużo czasu, ale już przecież wiadomo, że zniszczonych jest bardzo dużo domów - relacjonował we wtorek Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN w USA. - Mnóstwo domów zostało zalanych, połamane są drzewa i słupy sieci energetycznej. Miliony ludzi, mieszkańców Florydy, nie mają dostępu do sieci energetycznej - uzupełnił.

We wtorek wieczorem polskiego czasu na Florydzie i w sąsiednich stanach było łącznie około 6,7 mln gospodarstw domowych i firm bez dostępu do energii elektrycznej. Ta liczba systematycznie, choć powoli spada. Pełne wznowienie dostaw w zgodnej ocenie ekspertów zajmie jednak tygodnie.

"Wielkie jezioro"

Obecnie na Florydzie największym problemem są powodzie. Zalane zostało portowe miasto Savannah, gdzie wichura zepchnęła masy wody z Atlantyku w głąb miasta. Od poniedziałku z rosnącym poziomem wody zmaga się miasto Jacksonville.

- Jesteśmy w centrum Jacksonville, to jest największe miasto na północnym wschodzie Florydy, i to, co państwo widzą, to centrum miasta, które zamienia się w wielkie jezioro - relacjonował Marcin Wrona. - Próbują tędy przejeżdżać samochody, gdzieniegdzie pojawiają się ludzie. Ale ten bardzo mocny wiatr, który wieje, wpycha tutaj wodę i z pobliskiej rzeki, i z Atlantyku. A zatem to jest teraz największe zmartwienie północno-wschodniej Florydy - podsumował.

Służby meteorologiczne w poniedziałek wieczorem określiły sytuację w Jacksonville jako "szczególnie niebezpieczną" z uwagi na powodzie błyskawiczne, które zagrażają miastu.

Pod wodą znalazło się także wiele miejscowości w Karolinie Południowej, między innymi miasto Charleston.

Z powodu huraganu odwołano ponad 14 tysięcy lotów, z czego 10 tysięcy w obrębie stanu Floryda. Kilka największych florydzkich lotnisk, które z powodu Irmy wstrzymały obsługę pasażerów, we wtorek częściowo wznowiły działalność. Dotyczy to także Miami International, jednego z najruchliwszych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych.

Tutaj przeczytasz więcej o zniszczeniach, których dokonała Irma.

MSZ o pomocy Polakom dotkniętym atakiem Irmy

Polskie MSZ poinformowało w komunikacie, że we wtorek w ramach akcji przeprowadzonej przez państwa Unii Europejskiej, zrujnowaną przez Irmę wyspę Sint Maarten/Saint-Martin opuściła ostatnia grupa polskich obywateli, którzy zgłosili potrzebę ewakuacji. Na powrót do Europy - dodało MSZ - oczekują na wyspie jeszcze liczni obywatele innych państw UE, głównie z Niemiec.

Resort spraw zagranicznych zapewnił, że "dokłada wszelkich starań, aby zapewnić szybki powrót polskim obywatelom przebywającym obecnie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych oraz wyspach Turks i Caicos".

Zniszczenia na karaibskich wyspach są bardzo duże, na Sint Maarten jedna trzecia budynków jest całkowicie zrujnowana, a ponad 90 procent zabudowań zostało uszkodzonych. Więcej przeczytasz tutaj.

"Mogło być gorzej"

Gubernator Florydy Rick Scott powiedział w poniedziałek, że huragan Irma spowodował mniejsze szkody niż się spodziewano. Określenie "mniejsze” jest jednak pojęciem względnym, używanym w porównaniu do katastrofalnych szkód, jakie wyrządził huragan Harvey w Teksasie. Po dokonaniu na pokładzie samolotu inspekcji terenów najbardziej dotkniętych uderzeniem Irmy republikański gubernator Florydy powiedział, że największe spustoszenie huragan, zapowiadany jako najgroźniejszy na Atlantyku w historii, spowodował na Key West, największej wyspie archipelagu Florida Keys, otaczającego półwysep od południa.

Straty na Florydzie wstępnie szacuje się na 20 do 40 miliardów dolarów.

Straty mniejsze od spodziewanych władze i eksperci tłumaczą nie tylko osłabieniem wiatru towarzyszącego Irmie, ale też jej oddziaływaniem na obszar bardziej rozległy niż w przypadku huraganu Harvey, surowymi regulacjami w kwestii budowy domów i wprowadzeniem dodatkowych środków bezpieczeństwa w reakcji na huragan Andrew, który nawiedził Florydę w 1992 roku.

Sekretarz skarbu: to szansa dla gospodarki

Podczas gdy dotknięte Irmą tereny liczą straty, sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin ocenił, że w ostatecznym rachunku wpływ katastrofy na amerykańską gospodarkę może się okazać pozytywny. Mnuchin na konferencji dla inwestorów w Nowym Jorku powiedział we wtorek, że odbudowa po burzy da gospodarce bodziec rozwojowy.

- To oczywiste, że na krótką metę będzie negatywny wpływ na PKB, ale odrobimy to w dłuższym okresie - ocenił Mnuchin. - Kiedy będziemy odbudowywać, to pomoże PKB. Za wcześnie na szczegółowe szacowanie, ale myślę, że to (atak Irmy - red.) nie będzie miało złego wpływu na gospodarkę - dodał.

Trasa Irmy

Depresja tropikalna Irma, po przejściu przez południową część stanu Georgia, we wtorek po południu naszego czasu przesunęła się nad Alabamę i zmierzała w kierunku Tennessee. Maksymalna prędkość jej wiatru wynosiła około 40 km na godzinę. Gdy Irma pojawiła się w stanie Floryda, prędkość wiatru przekraczała 200 kilometrów na godzinę.

We wtorek około 17 polskiego czasu Irma przemieszczała się na północ-północny zachód z prędkością 16 kilometrów na godzinę. Jak informowały służby meteorologiczne, niosła ze sobą "umiarkowane, miejscami ulewne" deszcze między innymi w dolinie Missisipi i Tennessee, nadal też stwarzała zagrożenie powodziowe na części terytorium Florydy.

Czy Jose będzie groźny?

Amerykańskie służby meteorologiczne bardziej niż obecną trasą słabnącej Irmy interesowały się we wtorek po południu polskiego czasu pozycją huraganu kategorii pierwszej Jose. Znajdował się on nad Atlantykiem, około 1130 km na zachód od Florydy. Siłę jego wiatru obliczano na około 120 km na godzinę. Przemieszczał się na wschód z prędkością ośmiu kilometrów na godzinę.

Do końca sezonu atlantyckich huraganów zostało jeszcze około 2,5 miesiąca.

Pozycja huraganu Jose 12 września około godziny 18 polskiego czasuNHC

Autor: sj/ja,rzw,AP / Źródło: TVN24, CNN, NOAA, Reuters, NHC

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami, które mogą doprowadzić do powstania gołoledzi. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Sprawdź, gdzie wydano alarmy.

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Gołoledź. Gdzie trzeba na nią uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Pogoda na dziś, czyli na niedzielę. Aura podzieli kraj na pogodny wschód oraz pochmurny i deszczowy zachód. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24