Reporterka 24 Aneta Błociszewska spędza urlop w Meksyku. Pojechała tam między innymi po to, by móc podziwiać jeden z etapów fascynującej migracji motyla monarchy.
Meksyk jest miejscem zimowania nawet 14 mln osobników. Na Kontakt Meteo wpłynęły zdjęcia, które doskonale obrazują skalę tego zjawiska. Reporterka 24 Aneta Błociszewska miała okazję zobaczyć moment powolnego przebudzania motyli, które właśnie rozpoczynają przygotowania do wiosennego lotu. Zdjęcia zostały wykonane w rezerwacie przyrody El Rosario, około 150 km od stolicy Meksyku.
Start - Góry Skaliste
Motyle w swoim życiu pokonują długą wędrówkę. W podróż wyruszają jesienią. Wylatują z Gór Skalistych w Stanach Zjednoczonych w kierunku południowych. Przemierzają nawet 2,8 tys. km. Podróż zajmuje owadom do 2 miesięcy, czas zależy jest od pogody. Monarchy wędrują za dnia w dużych grupach, łatwo więc zaobserwować "chmury" motyli. Noce spędzają na drzewach, tworząc "kiście". Niekiedy motyli jest tak dużo, że pod ich ciężarem łamią się gałęzie. Po dwumiesięcznej podróży 14 mln osobników dociera m.in. do meksykańskich lasów. Tam odbywają zimowy spoczynek, a po przebudzeniu, na terenie zimowisk, owady odbywają kopulację. Następnie na początku marca motyle wyruszają w podróż powrotną do Ameryki Północnej. Dolatują do stanów Oklahoma i Teksas i tam składają jaja.
Cykliczne migracje
Motyle, które wykluły się w Stanach Zjednoczonych, żyją krócej (3-4 tygodnie) od tych, które zimowały w Meksyku (7-8 miesięcy). Z każdym pokoleniem, monarchy zbliżają się do początkowego siedliska - Gór Skalistych. W październiku cykl wielkiej migracji powtarza się.
Nasuwa się więc pytanie, skąd motyle, których rodzice nie uczestniczyli w tej nieprawdopodobnej migracji wiedzą, dokąd lecieć w początkowym etapie cyklu migracji? Badacze z Uniwersytetu w Massachusetts zbadali ten fenomen. Okazało się, że za nawigację odpowiada zestaw 40 genów. Motyle swój "kompas" posiadają w czułkach, obserwują pozycje słońca, po której instynktownie określają kierunek lotu.
Autor: mab/map,kt / Źródło: magazyn.salamandra.org.pl, wikipedia.pl