Pewien nietoperz pokonał ponad dwa tysiące kilometrów, lecąc z Wielkiej Brytanii do Rosji. Zdaniem przedstawicieli brytyjskiej organizacji zajmującej się ochroną tych ssaków, to największa odległość, jaką kiedykolwiek przeleciał nietoperz tego gatunku pochodzący z Wielkiej Brytanii.
Samica nietoperza karlika większego (Pipistrellus nathusii), wielkości ludzkiego kciuka i ważąca osiem gramów, została znaleziona w rosyjskiej wsi Molgino w obwodzie pskowskim przez grupę osób zajmującą się ratowaniem nietoperzy.
Nietoperz, którego skrzydło miało oznaczenie londyńskiego zoo, pokonał odległość 2018 kilometrów, lecąc z Londynu do wsi Molgino. Ssak został zaatakowany przez kota. Znaleziono go rannego na ziemi, udzielono mu pomocy, ale nie udało się go uratować.
O tak długim dystansie migracji nietoperza Rosjanie poinformowali przedstawicieli brytyjskiej organizacji Bat Conservation Trust, która prowadzi projekt ochrony karlików większych w Wielkiej Brytanii.
Niezwykły lot nietoperza
- Jest to niezwykła podróż i najdłuższa, jaką znamy u jakiegokolwiek nietoperza z Wielkiej Brytanii w całej Europie. Co za olimpijczyk - przekazała Lisa Worledge z Bat Conservation Trust. - Podróż tej samicy jest ekscytującym odkryciem naukowym i kolejnym elementem w układance migracji nietoperzy. Ruchy karlików większych wokół Wielkiej Brytanii, a także między Wielką Brytanią a kontynentem są w dużej mierze owiane tajemnicą - dodała.
Rekord ten został pobity przez tylko jedną inną znaną podróż nietoperza w Europie innego karlika większego, który przeleciał z Łotwy do Hiszpanii w 2019 roku. Ten pokonał odległość 2224 kilometrów.
Rozszerzający się zasięg migracji nietoperzy tego gatunku jest związany ze zmianami klimatycznymi. Przewiduje się, że w przyszłości będą miały one na te ssaki jeszcze większy wpływ.
Od 2014 roku, czyli od momentu uruchomienia krajowego programu ochrony karlików większych, w Wielkiej Brytanii zarejestrowano ponad 2600 osobników tego gatunku.
Autor: dd / Źródło: Bat Conservation Trust, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Lindsay/www.bats.org.uk