Cyklony zazwyczaj kojarzą się z bardzo gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Potrafią jednak pokazać swoje piękne i fascynujące oblicze.
Cyklony, które tworzą się na średnich szerokościach geograficznych, zazwyczaj są zapamiętywane przez silny wiatr, deszcz oraz trąby powietrzne, do których powstawania się przyczyniają. Jednak taka pogoda nie dotyczy każdego układu niskiego ciśnienia.
Fascynujące zdjęcie
16 lipca dzięki znajdującemu się na satelicie Terra urządzeniu MODIS (instrument pokazujący obrazy w średniej rozdzielczości) udało się zrobić zdjęcie, na którym widać cykloniczny ruch powietrza (zgodnego z kierunkiem obrotu Ziemi) u wybrzeża Portugalii. Zostało ono wykonane w zakresie światła widzialnego i podczerwieni. Dzięki temu można było uzyskać kontrast między chmurami i powierzchnią Ziemi.
W pobliżu Półwyspu Iberyjskiego niż poruszał się wyjątkowo wolno. Jest to normalne dla letniej pory roku. Wtedy też często tworzą się chmury nie dające deszczu. Zupełnie inaczej dzieje się zimą, kiedy niże poruszają się szybko. Są one bardziej rozwinięte i zazwyczaj odpowiadają za ulewny deszcz i silny wiatr.
- Wolno poruszający się cyklon przy wybrzeżu Portugalii zatrzymał się między suchym, wolnym od chmur powietrzem znad Półwyspu Iberyjskiego, a wilgotnym, z dużą ilością chmur, znad Atlantyku. Cyklon utworzył spiralę - powiedział Peter Knippertz, meteorolog z Instytutu Technicznego Karlsruhe (Karlsruher Institut für Technologie). Dodał, że chmury wciągnięte w cyrkulację takiego układu barycznego to zazwyczaj stratocumulusy.
Przyczyną różnice ciśnienia
Nad gorącymi, suchymi obszarami lądowymi zazwyczaj panuje niższe ciśnienie niż nad pobliskim oceanem. Niż ten jest związany z nasłonecznieniem. Czasami stają się one mobilne i przesuwają się przy wybrzeżu.
Kiedy zrobiono zdjęcie, był stosunkowo duży kontrast ciśnienia między północnym Atlantykiem a kontynentalną Europą, ze względu na nadciągającą falę upału ponad 40 stopni Celsjusza.
To, co spowodowało tę średnio-wysokościową rotację, wydaje się być tajemnicą.
- Mogę nazwać to średnioskalowym zjawiskiem Eddy – powiedział Stephen Munchak meteorolog Centrum Lotów Kosmicznych NASA. Eddy to zjawisko wirowania cieczy.
Zaznaczył, że obracanie było rozpoczęte prawdopodobnie przez impuls pochodzący z różnic w ciśnieniu lądu i oceanu. Dodatkowe dane i zdjęcia z pewnością dostarczą więcej wskazówek.
Rotacje cykloniczne jak ta zazwyczaj pojawiają się w miesiącach letnich nad Półwyspem Iberyjskim, tak samo jak nad Maroko.
Zobacz także zaćmienie Słońca z perspektywy kosmosu:
Autor: ao/aw / Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: earthobservatory.nasa.gov