Wed艂ug niezale偶nych naukowc贸w przekroczyli艣my krytyczny moment, w kt贸rym mo偶emy uratowa膰 nasz膮 planet臋 przed globalnymi zmianami klimatu. Nie ostygn膮 bowiem szybko nagrzane wody ocean贸w, kt贸re s膮 g艂贸wnym 藕r贸d艂em tych proces贸w.
Poziom morza, ocieplenie powierzchni i g贸rnej cz臋艣ci oceanu, gazy cieplarniane i temperatura na l膮dach przyczyni艂y si臋 do pobicia rekordu 艣rednich temperatur w 2014 roku. Odnotowano tego roku r贸wnie偶 intensywne topnienie lodowc贸w i wzrost cz臋stotliwo艣ci wyst臋powania burz tropikalnych.
Raport klimatolog贸w
Takie wnioski wynikaj膮 z dorocznego raportu State of the Climate opublikowanego przez Ameryka艅skie Towarzystwo Meteorologiczne. Wyniki raportu oparte s膮 na sprawozdaniach 413 niezale偶nych naukowc贸w z 58 kraj贸w.
- Raport przedstawia nam dane z ca艂ego 艣wiata, zebrane przez setki naukowc贸w i daje nam obraz tego, co wydarzy艂o si臋 w 2014 roku - powiedzia艂 Thomas Karl, dyrektor ameryka艅skiego archiwum danych meteorologicznych NOAA.
Raport powstaje ka偶dego roku, od 25 lat.
Niepok贸j w艣r贸d naukowc贸w
Zmienia si臋 temperatura powietrza, oceanu, a tak偶e zewn臋trzne warstwy atmosfery. Lecz nie to budzi najwi臋kszy niepok贸j. Wed艂ug naukowc贸w, nawet je艣li zmniejszy艂o by si臋 natychmiast emisj臋 gaz贸w cieplarnianych, to ocieplenie ocean贸w b臋dzie dalej post臋powa膰. Mo偶e to trwa膰 wieki, a nawet tysi膮clecia.
艢rednia roczna temperatura na Ziemi w 2014 roku by艂a rekordowo wysoka (najwy偶sza od rozpocz臋cia pomiar贸w w 1880 roku). By艂a ona o 0,37-044 st. C wy偶sza ni偶 艣rednia 1981-2010. W ponad 20 krajach Europy odnotowano rekordowo wysokie warto艣ci. Podobna sytuacja mia艂a miejsce w Afryce. Jedyne miejsca na ziemi, gdzie odnotowano spadek temperatury to wschodnie regiony Stan贸w Zjednoczonych, centralna i po艂udniowa Kanada oraz 艣rodkowa cz臋艣膰 Azji.
Rozp臋dzi艂y si臋 zmiany klimatu
艢rednia temperatura powierzchni morza r贸wnie偶 by艂a najwy偶sza w historii. Ocean ma zdolno艣膰 do magazynowania i uwalniania ciep艂a, co ma du偶e znaczenie dla stabilizacji klimatu. W zwi膮zku z powy偶szym, naukowcy z przera偶eniem informuj膮, 偶e nawet je艣li odetniemy 藕r贸d艂o emisji gaz贸w cieplarnianych, to nie powstrzymamy ju偶 rozp臋dzonego wzrostu temperatury ocean贸w.
Na poni偶szym wideo wida膰, jak zmienia si臋 powierzchnia pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym na skutek ocieplenia klimatu.
Autor: mab/rp / 殴r贸d艂o: IFL Science