Zwróć uwagę na to, jak siedzisz w pracy. Prawdopodobnie Twoja głowa i szyja są wysunięte do przodu, a plecy zaokrąglone. Po prostu garbisz się. A niesie to wiele negatywnych skutków dla zdrowia.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Żyjemy w polu grawitacyjnym, zatem żeby utrzymać pionową postawę, niektóre nasze mięśnie muszą pracować ciężej niż inne. Może to prowadzić do nadmiernego zmęczenia, a w konsekwencji garbienia się. A taka wada postawy oddziałuje na cały nasz organizm. Powoduje bóle pleców i karku, zmęczenie mięśni, ograniczenia w oddychaniu, problemy trawienne i zaburzenia nastroju. Może także tworzyć złe wrażenie, gdy ubiegasz się o pracę, poznajesz partnera i nowych przyjaciół.
Brak pewności siebie
Wiele lat temu naukowcy wykazali, że garbienie się naraża nas na ataki na ulicy. Badania dowiodły, że zgarbione kobiety, które szły ulicą ze wzrokiem wbitym w ziemię, były bardziej narażone na okradzenie, niż kobiety, które szły szybkim i pewnym krokiem z podniesioną głową.
Mniej energii
Natomiast badanie z udziałem 110 ochotników z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco wykazało, że garbienie się wpływa na naszą witalność. Połowie studentów kazano chodzić przygarbionym, a drugiej z podniesioną głową. Okazało się, że pierwsza grupa była bardziej apatyczna, a druga miała o wiele więcej energii do końca dnia.
Trwała deformacja
Garbienie się w pracy może powodować trwałe zaokrąglenie ramion i górnej części pleców.
Mimo, że pierwsi ludzie spędzili większość czasu na chodzeniu, bieganiu i staniu, dziś w krajach rozwiniętych75 proc. prac wykonywanych jest na siedząco. Mało tego, większość ludzi siedzi także podczas relaksu po pracy. A im dłużej siedzimy, tym bardziej prawdopodobne, że będą rozwijać się wady pleców. Nasze ramiona i górna część pleców mogą na stałe się zaokrąglić. Wystarczy, że staniesz bokiem i spojrzysz w lustro - widać to gołym okiem.
Zespół stawu skroniowo-żuchwowego
Garbienie się przez osiem godzin w pracy prowadzi do zaciśnięcia się mięśni z tyłu szyi i w górnej części pleców. Ponadto pochylanie się do przodu powoduje zaciskanie szczęki i mięśni twarzy, co w konsekwencji prowadzi do bólów głowy o charakterze migrenowym, czyli do zespołu stawu skroniowo-żuchwowego.
Gorsze oddychanie
Garbienie może również zmniejszyć pojemność płuc aż o 30 procent. W konsekwencji zmniejszona jest ilość tlenu, która dociera do tkanek organizmu, w tym mózgu.
Gorsze trawienie
Dodatkowo garbienie podczas siedzenia ściska narządy jamy brzusznej i spowalnia perystaltykę, co prowadzi do nieprawidłowego trawienia i funkcji jelit.
Ćwicz z fizjoterapeutą
Z garbieniem się można wygrać. Najważniejsza będzie tu praca z fizjoterapeutą. Zaleci odpowiedni zestaw ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie pleców, brzucha i pośladków, korygując postawę. Takie ćwiczenia proponuje fizjoterapeuta Piotr Obtułowicz.
Autor: mar/jap / Źródło: nytimes.com