Po pięciu latach poszukiwań NASA wybrała krater Jezero jako miejsce lądowania łazika w ramach misji "Mars 2020". Naukowcy chcą dzięki niej dowiedzieć się, czy na Czerwonej Planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie.
Misja łazika "Mars 2020", która ma być kolejnym etapem eksploracji Czerwonej Planety, wystartuje w lipcu 2020 roku. Wybór miejsca, gdzie wyląduje łazik NASA, nie był prosty. Naukowcy przez pięć lat analizowali dane pochodzące z ponad 60 lokalizacji, w których mógłby zostać on umieszczony. Najbardziej odpowiedni wydał im się krater Jezero.
Zbadają ziemię i skały
Podczas misji naukowcy chcą zbadać, czy na planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie prostym organizmom. Oprócz tego, łazik ma pobrać próbki marsjańskiej ziemi i skał.
- Pobranie próbek z tego unikatowego obszaru zrewolucjonizuje nasze myślenie o Marsie oraz jego zdolności do podtrzymania życia - powiedział Thomas Zurbuchen z Dyrekcji Misji Naukowej NASA.
Co jest na dnie krateru?
Krater Jezero znajduje się na zachodniej krawędzi Isidis Planitia, basenu uderzeniowego (zagłębienia spowodowanego upadkiem meteorytu, planetoidy lub komety) położonego na północ od marsjańskiego równika. Zachodnie Isidis to ciekawy pod względem naukowym obszar.
Naukowcy prowadzący misję sądzą, że krater o średnicy 45 kilometrów, który mógł być kiedyś deltą rzeki, zachował molekuły organiczne oraz ślady mikrobiologiczne z wody i osadów, wpływających do niego miliardy lat temu.
Tak wygląda krater Jezero:
Problemy z lądowaniem
Dużym wyzwaniem jest jednak samo lądowanie w kraterze. Znajdują się tam bowiem liczne głazy i skały oraz różnorodne formy terenu, na przykład klify. Jak mówił Ken Ferley z Jet Propulsion Laboratory, walory tego obszaru były już brane pod uwagę przez naukowców planujących badanie Marsa. Jednak zagrożenia czyhające na łazik podczas manewru lądowania były uznawane za zbyt poważne.
- To, co niegdyś było poza naszym zasięgiem, dzięki zespołowi inżynierów i postępowi technologicznemu wydaje się teraz możliwe - dodał Ferley.
Autor: dd/aw / Źródło: NASA, CNN
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/JHUAPL/MSSS/Brown University