Trzy żubry, które opuściły teren rezerwatu przyrody Żubrowisko w Jankowicach koło Pszczyny (województwo śląskie), zostały już zlokalizowane – podali przedstawiciele Lasów Państwowych. Leśnicy chcą jak najszybciej przetransportować zwierzęta z powrotem do rezerwatu.
Żubry opuściły teren rezerwatu w Jankowicach prawdopodobnie w poszukiwaniu swoich przysmaków - informował w środę po południu rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz. Widziano je potem w okolicach dzielnicy Tychów - Cielmic, położonej w południowo-wschodniej części miasta.
- W tamtejszych lasach, które łączą się z kompleksem rezerwatu, zwierzęta zauważył spacerujący mieszkaniec, o czym zawiadomił Nadleśnictwo Kobiór. Leśnicy na bieżąco patrolują teren w poszukiwaniu zwierząt - zaznaczył Mróz.
Żubry z Jankowic na co dzień żyją na wolności, bytując na terenie 750-hektarowego lasu - rezerwatu przyrody Żubrowisko. Samce, które opuściły teren rezerwatu, ważą do 600 kg.
Apel leśników
W czwartek przed południem Mróz przekazał, że leśnicy namierzyli zwierzęta w kompleksie leśnym w okolicy Tychów. - Będą obserwowane i dzisiaj przystąpimy do działań związanych z ich odłowieniem do skrzyń i transportem na teren rezerwatu – zapowiedział rzecznik.
- Bardzo prosimy mieszkańców, którzy chodzą teraz po lasach w okolicach Tychów, aby nie płoszyli tych zwierząt, nie podchodzili do nich. Chcemy, aby jak najszybciej dotarły teraz do Żubrowiska – dodał Mróz.
Żubry z Jankowic
Żubry do Pszczyny sprowadził 155 lat temu książę von Pless Jan Henryk XI Hochberg. Mieszkające w rezerwacie w Jankowicach stado obecnie liczy kilkadziesiąt zwierząt. Kilka osobników oglądać można w zlokalizowanej niedaleko centrum miasta Pokazowej Zagrodzie Żubrów.
W minionym tygodniu Ośrodek Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach wysłał żubry na Półwysep Iberyjski. Do zagrody w Andaluzji pojechały cztery byki i pięć krów. Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe", którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubrów.
Autor: anw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock