Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na południu Polski. Bardzo groźny będzie tam wiatr. W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed tym zjawiskiem. Są miejsca, gdzie alarmy mają trzeci - najwyższy - stopień. Porywy mogą osiągać maksymalną prędkość do 120 kilometrów na godzinę.
W związku z bardzo silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB. SMS-y otrzymują osoby przebywające na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i podkarpackiego, a także w części woj. śląskiego i małopolskiego. Niebezpieczne zjawiska spodziewane są wieczorem w niedzielę, w nocy oraz w poniedziałek.
"Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.
Uwaga Alert RCB ‼️
— RCB (@RCB_RP) February 9, 2020
Bardzo silny wiatr dziś po południu, w nocy i jutro. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu.
SMS-y z ostrzeżeniem otrzymają osoby przebywające na południu, gdzie wiać ma najmocniej. Wiatr może być silny także w pozostałej części Polski. pic.twitter.com/fsikV3NiUA
Czym jest alert RCB?
Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Ostrzeżenia trzeciego stopnia
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem w całym kraju. Alerty trzeciego stopnia obowiązują w województwach:
- dolnośląskim, w powiatach: jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych i kłodzkim, gdzie przewiduje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 50 do 70 kilometrów na godzinę, w porywach do 110 km/h, przejściowo do 120 km/h, z południa i południowego zachodu.
Alarmy będą ważne od godziny 17 w niedzielę do godz. 8 w poniedziałek.
- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim i bieszczadzkim, gdzie przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 do 55 km/h, w porywach do 120 km/h. Wiatr będzie południowy skręcający na południowo-zachodni.
Alarmy będą ważne od godz. 18 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla województw:
- zachodniopomorskiego, gdzie będą ważne od godz. 17 w niedzielę do godz. 22 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy wystąpią w nocy, rano wiatr przejściowo osłabnie.
- pomorskiego, gdzie będą ważne od godz. 19 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy w nocy, rano wiatr przejściowo osłabnie.
- kujawsko-pomorskiego, gdzie będą ważne od godz. 19 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy w nocy, rano wiatr przejściowo osłabnie.
- wielkopolskiego, gdzie będą ważne od godz. 19 w niedzielę do godz. 20 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy wystąpią w godzinach porannych oraz po południu.
- lubuskiego, gdzie będą ważne od godz. 17 w niedzielę do godz. 19 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy wystąpią na ranem oraz ponownie po południu.
- dolnośląskiego, gdzie będą ważne od godz. 17 w niedzielę do godz. 20 w poniedziałek. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest w drugiej połowie nocy oraz ponownie po południu.
- opolskiego, gdzie będą ważne od godz. 21 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Najsilniejszy wiatr prognozowany jest nad ranem oraz ponownie po południu i wieczorem.
- śląskiego, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek od godz. 9 do 18.
- małopolskiego, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek od godz. 9 do 18.
- świętokrzyskiego, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek od godz. 9 do 18.
- podkarpackiego, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 21 w poniedziałek. Maksymalna prędkość wiatru wystąpi w poniedziałek od godz. 9 do 18.
- lubelskiego, gdzie będą ważne od północy do godz. 16 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w poniedziałek między godziną 10 a 16.
- łódzkiego, gdzie będą ważne od godz. 21 w niedzielę do godz. 22 w poniedziałek. Najsilniejszy porywy wystąpią rano oraz ponownie po południu.
- mazowieckiego, gdzie będą ważne od godz. 21 w niedzielę do godz. 12 w poniedziałek. Najsilniejsze porywy prognozowane są między godz. 2 w niedzielą a godz. 12 w poniedziałek.
- warmińsko-mazurskiego, w powiatach: bartoszyckim, braniewskim, elbląskim, Elbląg, iławskim, ostródzkim, olsztyńskim, Olsztyn, nidzickim, działdowskim i nowomiejskim. Najsilniejsze porywy wystąpią w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek.
Na terenie tych województw przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 55 km/h. Porywy osiągną prędkość od 90 do maksymalnie 100 km/h. Wiatr będzie wiał z kierunku południowego, południowo-zachodniego i zachodniego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach:
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: kętrzyńskim, mrągowskim, szczycieńskim, piskim, giżyckim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim i ełckim, gdzie przewiduje się wystąpienie umiarkowanego i dość silnego, okresami także silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z południa i południowego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem. Alarmy będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 20 w poniedziałek.
- podlaskim, gdzie przewiduje się wystąpienie umiarkowanego i dość silnego, okresami także silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 40 km/h, w porywach do 85 km/h z południa i południowego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem. Alarmy będą ważne od godz. 2 w niedzielę do godz. 20 w poniedziałek.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia według definicji oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?
Alert drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,ps,dd,anw/rp,map,aw / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB