Naukowcom z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks i Uniwersytetu Stanu Floryda udało się obalić tezę, że dinozaury żyjące na terenie Arktyki musiały migrować w cieplejsze strony, by się rozmnażać. W formacji Prince Creek na północnej Alasce znalezione zostały pozostałości po kościach i zębach bardzo młodych dinozaurów.
Obraz dinozaurów jako zwierząt zmiennocieplnych, a przez to lubiących tropiki, odchodzi w przeszłość. Okazuje się, że wiele gatunków dinozaurów przez cały rok zamieszkiwało Arktykę i tam się rozmnażało - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Rozmnażanie i rozwój
Niemal wszystkie grupy arktycznych dinozaurów, od drobnych krewniaków ptaków po gigantyczne tyranozaury, pozostawały tam przez cały rok, nie migrując na zimę w cieplejsze strony - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks i Uniwersytetu Stanu Floryda (USA).
Znaleźli oni dowody, że dinozaury rozmnażały się w Arktyce i gniazdowały. Odkrycie to przeczy wcześniejszym tezom, że dinozaury na zimę migrowały do niższych szerokości geograficznych i składały jaja w cieplejszych regionach. Zarazem jest to przekonujący dowód, że dinozaury były stałocieplne.
- Jeszcze nie tak dawno ludzie byli zszokowani, że dinozaury żyły w Arktyce 70 milionów lat temu. Mamy teraz jednoznaczne dowody, że także się tam gnieździły. To pierwszy raz, kiedy ktokolwiek wykazał, że dinozaury mogą się rozmnażać na tych wysokich szerokościach geograficznych - powiedział Pat Druckenmiller, główny autor badania i dyrektor Muzeum Północy Uniwersytetu Alaski.
"Łyżeczka po łyżeczce"
Najnowsze badania prowadzono w formacji Prince Creek na północnej Alasce. Naukowcy znaleźli tam drobne zęby i kości siedmiu gatunków młodych dinozaurów tuż przed lub zaraz po wykluciu. Niektóre zęby nie były większe od główki od szpilki.
W terenie naukowcy nosili wiadra z ziemią do pobliskiej rzeki, gdzie płukali materiał, przesiewając przez sita, podobnie jak przy wydobywaniu złota. Następnie w laboratorium prowadzili dalsze badania. Razem ze studentami łyżeczka po łyżeczce oglądali pod mikroskopem pozostałe cząstki piasku.
Okres inkubacji tych dinozaurów wynosił od trzech do sześciu miesięcy. Z racji tego, że lata arktyczne są krótkie, to nawet gdyby dinozaury złożyły jaja wiosną, ich potomstwo ciągle byłoby zbyt słabe, żeby migrować jesienią w cieplejsze strony.
Wprawdzie w okresie kredowym globalne temperatury były znacznie wyższe, ale arktyczne zimy nadal wiązały się z czterema miesiącami ciemności, mrozami, śniegiem i małą ilością pożywienia roślinnego.
Autor: kw / Źródło: PAP, news.uaf.edu
Źródło zdjęcia głównego: James Havens