Najnowsze badanie sugeruje, że pająki mogą wchodzić w fazę snu obserwowaną na przykład u ludzi. Aby to sprawdzić, naukowcy nagrywali nocne zachowanie kilkudziesięciu osobników. Stwierdzili, że spełniają one "podstawowe behawioralne kryteria" fazy REM.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nagrywali w nocy 34 pająki z gatunku Evarcha arcuata, należące do rodziny skakunowatych (Salticidae). Analizując filmy, zauważyli zaskakujące zachowanie zwierząt, które opisali jako "stan podobny do snu REM". Ta faza snu u ludzi charakteryzuje się między innymi zwiększoną aktywnością mózgu i występowaniem szybszych ruchów gałek ocznych.
Dowiedziono już, że snu REM doświadczają inne zwierzęta, w tym niektóre ptaki i ssaki. Od niedawna wiadomo również o tym, że faza ta występuje u głowonogów, takich jak na przykład ośmiornice.
Drganie i zwijanie nóg, ruchy oczu
Dorosłe osobniki przebywające przez całą noc w laboratoryjnych pojemnikach zwisały na pojedynczej nitce, pozostając prawie nieruchome. Uwagę badaczy przykuło jednak to, że odnóża pająków drgały i zwijały się. Zauważono również ruch siatkówki oczu. Autorzy badania zauważają, że to zachowania obserwowane u psów czy kotów znajdujących się w fazie REM.
Z analiz wynika, że ruch siatkówki korelował z drganiem i poruszaniem odnóżami i powtarzał się w regularnych cyklach.
W niektórych przypadkach pająki się rozciągały. Zaobserwowano to niedługo po stanach przypominających fazę snu REM, ale nie było to powiązane z ruchem siatkówki oczu. Według naukowców wskazuje to na krótkie okresy przebudzenia.
"Podstawowe behawioralne kryteria snu REM"
Jak napisali autorzy badania w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "PNAS", "połączenie okresowych drgań kończyn i ruchów gałek ocznych w trakcie stanu przypominającego sen spełnia podstawowe behawioralne kryteria snu REM obserwowane u kręgowców, w tym u ludzi".
Stwierdzono również, że badanie to "dostarcza bezpośrednich dowodów na występowanie podobnego stanu do snu REM u stawonogów, z wyraźnymi podobieństwami do snu REM u lądowych kręgowców".
To jednak nie koniec badań. Naukowcy będą kontynuować swoje prace, aby dowiedzieć się, czy pająki rzeczywiście śpią, zapadając w opisany stan. Chcą sprawdzić między innymi tempo ich reakcji lub jej brak na różnego rodzaju bodźce.
Źródło: Science Alert, phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Daniela C. Roessler