Wielkimi krokami zbliża się ochłodzenie. Temperatura znacznie spadnie, a noce staną się naprawdę mroźne. Według czwartkowych modeli meteorologicznych, już po weekendzie słupki termometrów będą wskazywały nawet 11 stopni poniżej zera.
Jak informuje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, w niedzielę utworzy się układ niżowy nad Rosją. Ten właśnie niż ściągnie arktyczne powietrze znad Skandynawii. W ciągu następnego tygodnia to powietrze będzie zalegać nad Polską i utrzyma się najprawdopodobniej przez cały tydzień. Z czwartkowych danych wynika, że dopiero w niedzielę 11 lutego nastąpi ocieplenie.
Niedziela: najzimniej w Zakopanem
Według czwartkowych modeli meteorologicznych w nocy z niedzieli na poniedziałek niska temperatura da się nam już we znaki. W Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Warszawie temperatura spadnie do -4 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej będzie w Zielonej Górze, Krakowie i Białymstoku (-5 stopni Celsjusza). Najzimniej będzie w Lublinie, gdzie słupki termometrów wskażą -8 stopni Celsjusza, oraz w Zakopanem, gdzie będzie jedynie 9 stopni poniżej zera.
Poniedziałek: jeszcze zimniej
W nocy z poniedziałku na wtorek będzie jeszcze zimniej. Prognozuje się, że temperatura spadnie - gdzieniegdzie tylko o jeden stopień, w innych miejscach - nawet o dwa lub trzy. W Gdańsku, Opolu i Koszalinie spodziewajmy się, że temperatura spadnie do -6 stopni Celsjusza, za to w Łodzi, Zielonej Górze, Warszawie i Suwałkach - do 7 stopni poniżej zera.
Jeszcze zimniej będzie w Krakowie i Białymstoku (- 8 stopni Celsjusza) oraz w Lublinie, gdzie słupki termometrów wskażą tylko 11 stopni Celsjusza mrozu.
Sprawdź, jaka pogoda czeka Cię z najbliższych dniach:
🔴 Idzie MRÓZ! Od najbliższego poniedziałku ujemna temperatura w całej Polsce w dzień i w nocy. Nocne spadki temperatury do -12°, a lokalnie do -15°C. Na mapie temperatura na wys. 1,5 km nad ziemią w poniedziałek 5 lutego. Nad Polską widać izotermę -15°C #pogoda pic.twitter.com/FoKbK0rree
— Tomasz Wasilewski (@WasilewskiTomek) 1 lutego 2018
Autor: sj/aw / Źródło: TVN Meteo, wetteronline.de
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0), TVN Meteo