Nad Europą rozciągają się trzy "pogodowe pasy". Mieszkańcy północnej części Starego Kontynentu mają zachmurzone niebo. Poniżej znajduje się pas błękitnego, miejscami bezchmurnego nieba. Na południu pojawiają się liczne burze. Wyładowania możemy odnotować również w Tatrach.
- Pogoda w Europie w paski, dosłownie. Na zdjęciu satelitarnym z godz. 14 naszego czasu widać pas zachmurzenia od Islandii przez Skandynawię po północną Rosję, potem pas dobrej pogody, miejscami bezchmurnego nieba, a dalej na południu ponownie sporo skupisk chmur kłębiastych, w formie pączków z deszczem ulewnym i burzami - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.
Potężny wał wyżowy
Pas pogodnego nieba, to potężny wał wyżowy rozciągający się nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym, Niemcami, Polską, Białorusią po Ural. Centrum owego wału jest obecnie rejon Irlandii, gdzie ciśnienie wynosi około 1040 hPa.
Na południu grzmi
Nie wszystkim jednak dopisuje pogoda. Na południe od pogodnego pasa wyżowego występują liczne wyładowania atmosferyczne. Powstają w obszarze obniżonego ciśnienia.
- Mnóstwo burz występuje na Bałkanach, nad Włochami oraz w Hiszpanii. Tam może spaść może do 20-40 l/mkw. deszczu oraz grad - prognozuje synoptyk.
Prognoza dla Polski
- W Polsce w godzinach popołudniowych nie notujemy burz, jednak nad Słowacją wykluwają się komórki burzowe, które mogą zahaczyć o polską część Karpat. Jest bardzo prawdopodobne, że do godz. 18:00 pojawiać się będą burze w Tatrach - dodaje Unton-Pyziołek.
Autor: PW, Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo, sat24
Źródło zdjęcia głównego: sat24