W sobotę rano było mroźno w górach. Na Markowych Szczawinach i Hali Miziowej termometry wskazywały -7 stopni Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu termometry pokazywały -14 stopni. Widoczność jest dobra, ale ratownicy jak zwykle przypominają o zasadach bezpieczeństwa.
W sobotę temperatura na Kasprowym Wierchu spadła do -14 stopni Celsjusza, a na Śnieżce do -10 st. C. W wielu regionach Polski termometry pokazały wartości poniżej zera.
- W wyższych partiach gór temperatury są ujemne: do -7 stopni Celsjusza. W Szczyrku rano było zero stopni. W ośrodku narciarskim Szczyrk Mountain Resort, początkowo powyżej Hali Skrzyczeńskiej, a później także niżej, oraz na Białym Krzyżu, ruszyła produkcja śniegu na trasach - poinformowali goprowcy z centralnej stacji ratowniczej w Szczyrku.
Możliwe oblodzenia
Pomimo niskiej temperatury warunki turystyczne są dobre i bardzo dobre. - Tam, gdzie płynęła woda, mogą się pojawić oblodzenia. Ostatnio jednak nie padało, więc nie będzie ich wiele. Widoczność w górach jest dobra. Spore jest zachmurzenie, ale w tym przypadku sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie -podali goprowcy.
Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków.
Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.
Warunki w Bieszczadach
W Bieszczadach, powyżej górnej granicy lasu, mgła ograniczyła widoczność do 50 metrów. Termometry pokazywały tam pięć, sześć stopni mrozu - poinformował w sobotę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa. - Z kolei w bieszczadzkich dolinach, gdzie temperatura powietrza na przykład w Ustrzykach Górnych wynosi minus trzy stopnie Celsjusza, wieje słaby wiatr. Wszędzie leży szadź - mówił Szopa.
Jak zaznaczył, wybierający się w góry powinni pamiętać, że temperatura odczuwalna może być niższa od tej pokazywanej na termometrze. - Z uwagi na coraz krótszy dzień, w góry trzeba wcześniej wychodzić i wcześniej wracać - dodał ratownik dyżurny.
W trakcie wędrówek górskich obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa m.in. na parkingach czy na tarasach widokowych. W lasach i na terenach otwartych, m.in. na łąkach i połoninach, nie ma takiego obowiązku. Turyści powinni także zachować co najmniej dwumetrowe odstępy.
Autor: anw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, www.wetteronline.de
Źródło zdjęcia głównego: TOPR