Ponadmetrowe sople pojawiły się w okolicy szybu Żmija w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To niecodzienne zjawisko obserwowane jest tylko podczas silnych mrozów. W wyrobiskach kilkadziesiąt metrów pod ziemią panuje z reguły stała temperatura około 10 stopni Celsjusza.
Dzięki dużym mrozom, które w ostatnich dniach wystąpiły w Polsce, w kopalni srebra w Tarnowskich Górach pojawiły się piękne sople.
- Gdy siarczysty mróz atakuje na powierzchni, pod ziemią, w okolicy szybu wentylacyjnego Żmija, temperatura spada poniżej zera. Wilgotny wówczas szyb, a także okolice podszybia, stają się kopalnianym biegunem zimna - zaznaczył Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnowskiej (SMZT).
Dodał, że takie zjawisko można podziwiać tylko w czasie mroźnej zimy.
Zwykle około 10 stopni Celsjusza
W pozostałych miejscach kopalni, której turystyczny odcinek liczy 1740 m, panuje stała temperatura, wynosząca 10 st. C. Okolice szybu Żmija to jedyne miejsce na trasie turystycznej, w którym w czasie siarczystych mrozów temperatura jest znacznie niższa. Mróz pozostawia po sobie niezwykle malownicze dekoracje.
- W okolicy reflektorów oświetlających trasę odnajdziemy mech, a na drewnianych kasztach podtrzymujących strop są grzyby i porosty. Płynąc łodziami, turyści mogą również podziwiać różne formy naciekowe, na przykład tak zwane makarony. Widoki są okazałe - dodał Rudnicki.
Drążenie szybu Żmija rozpoczęto w październiku 1811 roku. Ma on owalny przekrój, obudowę z kamienia dolomitowego i 43 metry głębokości. Schodzą się w nim pod ziemią odnogi przekopów Heinitza i Redena. Od lat 70. XX wieku szyb jest wykorzystywany do przewietrzania wyrobisk. Zamontowane w nadszybiu dmuchawy wtłaczają powietrze do trasy turystycznej Zabytkowej Kopalni Srebra.
Zimowisko nietoperzy
Tarnogórskie podziemia, których długość szacowana jest na ponad 150 kilometrów, to jedno z największych w Polsce zimowisk nietoperzy. Na trasie turystycznej kopalni pojawiają się one jednak niezwykle rzadko. Turyści mogą podziwiać te ssaki jedynie w podziemiach Sztolni Czarnego Pstrąga, która znajduje się kilka kilometrów od kopalni. Ruch turystyczny nie przeszkadza im jednak w zimowej hibernacji.
Zabytkowa Kopalnia Srebra została udostępniona do zwiedzania w 1976 roku. Szlak turystyczny przebiega 40 m pod ziemią, a blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Zanim udostępniono zwiedzającym kopalnię, w 1957 r. uruchomiono ruch turystyczny w położonej w Parku Repeckim sztolni. Kopalnia oraz sztolnia wraz z innymi pogórniczymi zabytkami z Tarnowskich Gór zostały w lipcu 2017 r. wpisane na listę UNESCO.
Autor: AP/map / Źródło: PAP, kopalniasrebra.pl
Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej/Paweł Draus