Tej nocy w sadach płonęły setki ognisk, które miały powstrzymać spadek temperatury.
Za nami mroźna noc - prawie wszędzie temperatura spadła do -3, -4 stopni. Z mrozem najgorzej sobie radzą drzewa wcześnie kwitnące, np. czereśnie, morele, brzoskwinie i śliwy. Niską temperaturę łatwiej wytrzymują wiśnie, jabłonie i grusze.
Wśród krzewów najbardziej podatne na przemarzanie są czarne i czerwone porzeczki. Przymrozki uszkodzą również kwiaty truskawek.
Na ratunek
Jakakolwiek metoda ratowania drzewek jest wskazania, jak relacjonuje słowa jednego z sadowników reporter TVN24.
Sadownicy próbują różnych metod, aby ratować swoje sady. Jedną z nich jest rozpalanie ognisk pomiędzy jabłonkami - żar i dym mają ogrzewać drzewka i chronić je przed niską temperaturą. Na obszarze 4 hektarów sadownicy rozlokowali około 600 takich palenisk.
Metoda rozpalania ognisk została podpatrzona w Holandii. Tam podobno przynosi to efekt. Nie wiadomo jednak, czy tak samo będzie w Polsce.
Istnieje również inny sposób ratowania drzew - rozpylanie wokół nich wody, która zamarzając tworzy powłokę ochronną, nie pozwalając przedostawaniu się większego mrozu do powierzchni drzewka. Można także stosować specjalne preparaty ochronne.
Olbrzymie straty
Obecnie jabłonie są na etapie kwitnienia. Sadownicy już teraz szacują straty na około 20-30 proc. Wszystko okaże się za dwa lub trzy tygodnie. Jeżeli obecnie stosowane metody ogrzewania, ratowania drzew zawiodą, straty mogą sięgnąć 90 proc. jabłoni.
- Noce były bardzo ciężkie, ponieważ przymrozki nam doskwierały. Było około -3 stopni przy gruncie, w porywach do czterech, zależy w którym miejscu. Niestety, strat jeszcze nie możemy oszacować. Mogą być bardzo duże - mówi jeden z sadowników.
Na początku ucierpieli Ci, którzy uprawiają czereśnie. Niektórzy twierdzą, że z tych owoców "niczego w tym roku nie będzie".
Problem strat może dotyczyć także grusz, które również są w etapie kwitnienia. Mogą nie przetrwać tak mroźnych, jak na tę porę roku, dni.
W najbliższych dniach temperatura ma wzrastać. Jest to zdecydowanie dobra informacja dla sadowników.
Nie tylko u nas
Mroźna pogoda tej wiosny daje się we znaki w różnych częściach Europy. We Francji, w regionie Jura, niektórzy plantatorzy winogron oceniają, że wymarzło im nawet 90% upraw. Winnice chroni się tam przed mrozem paląc specjalne świece.
Le vignoble du Chablis "en feu" pour sauver son raisin du gel https://t.co/FcH3e2Fa7t pic.twitter.com/kkH4fPs8ss
— Germain Bour (@BourGermain) 20 kwietnia 2017
Autor: ao/tw / Źródło: TVN24, strefaagro.nowiny24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt