Niemal letnia pogoda w połowie października cieszy, ale ma i minusy. Wyżowa aura i chłodne noce sprzyjają powstawaniu smogu.
- Minusem tej pogody są zanieczyszczenia powietrza - podkreślił w niedzielę we "Wstajesz i weekend" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl. - To tak bywa przy jesiennych wyżach. Dopóki wyż będzie i ten znikomy ruch powietrza, to smog może się tworzyć - dodał.
Co więcej, wraz z nadejściem chłodnych nocy rozpoczął się sezon grzewczy. To sprzyja emisji zanieczyszczeń.
W niedzielę od rana do wczesnego popołudnia w niektórych miejscowościach normy zostały przekroczone.
Później sytuacja się poprawiła
Stężenie pyłu PM10
Około godziny 11 niezdrowe stężenie pyłu PM10 odnotowane zostało w Krakowie (86,46 µg/m3) i Zdzieszowicach (106,62 µg/m3).
Ponadto w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Śląsk, a także w kilku miastach innych regionów, powietrze miało jakość średnią.
Stężenie pyłu PM2.5
Najgorsza - zła - jakość powietrza około godziny 11 była w Krakowie (stężenie PM2.5 na poziomie 86,46 µg/m3). Niezdrowe stężenie zanieczyszczeń zaobserwowano we Włocławku (61,1 µg/m3) i Katowicach (62,38 µg/m3). W większości Polski środkowej i południowej jakość powietrza była średnia.
Ponadto w Kędzierzynie-Koźlu przekroczone zostały normy zawartości benzenu w powietrzu (15,74 µg/m3).
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Autor: rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, GIOŚ