Badacze z Australii odkryli, że w ryżu instant znajduje się mikroplastik. Eksperci zaznaczyli, że znaleziono go w każdej z próbek, niezależnie od ich opakowania. Groźne cząsteczki wykryto także w soli, piwie i skorupiakach.
Australijscy naukowcy odkryli, że w ryżu instant znajduje się najwięcej plastiku spośród wszystkich rodzajów tej rośliny, jednocześnie podali, że istnieje sposób na zdecydowane zmniejszenie tej niechcianej "wkładki". - Wszystkie nasze próbki, niezależnie od opakowania, w którym je dostarczono, miały pewien poziom plastiku - powiedział lokalnym mediom dr Jake O' Brien z University of Queensland.
100-gramowa porcja zwykłego, niegotowanego ryżu zawierała od trzech do czterech miligramów mikroplastiku, a ryż instant, który jest poddawany większej obróbce, zawierał ich aż 13 miligramów.
Czy może być niebezpieczny?
Jednym ze źródeł zanieczyszczenia ryżu jest opakowanie, ale mikroskopijne fragmenty plastiku dostają się do ryżu również innymi sposobami. Do skażenia mikroplastikiem dochodzi też podczas procesu uprawy, a także w czasie przetwarzania ryżu przed zapakowaniem go do torby.
Mikroplastik znaleziono także w takich produktach jak skorupiaki, piwo i sól.
- Na tym etapie nie wiemy o żadnych konsekwencjach zdrowotnych wynikających ze spożywania mikrodrobin plastiku zawartych w żywności, ale uważamy, że istnieje pewne ryzyko - dodał dr O'Brien. Jedyną drogą ograniczenia ilości mikroplastiku o 20-40 procent jest po prostu umycie ryżu przed gotowaniem - radzą australijscy naukowcy.
Autor: kw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock