W niektórych regionach pojawiają się gęste mgły. Miejscami widzialność jest ograniczona jedynie do 100 metrów.
Pochmurny, "zgniły" wyż odsuwa się od Polski nad Bałkany, a Polska dostaje się pod wpływ aktywniejszych wirów niżowych znad Atlantyku, powodujących więcej zamieszania w atmosferze. Jednak wciąż jest pochmurno, a na północnym wschodzie kraju mglisto. Mgły mogą ograniczać widzialność do 100-700 metrów.
Gdzie widzialność jest ograniczona?
Jak poinformowała przed godziną 9 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, mgły ograniczają widzialność:
- do 100 m w Elblągu, Mławie;
- do 300 m w Suwałkach;
- do 400 m w Białystoku;
- 500 m w Chojnicach.
Zjawiska mogą powodować utrudnienia w komunikacji lądowej, utrzymają się do godziny 10.
Prognoza zagrożeń na sobotę i niedzielę
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia przed gęstymi mgłami. Według prognoz niebezpiecznie ma zrobić się w województwach: dolnośląskim i opolskim.
Według komunikatu w nocy i nad ranem w tych regionach należy spodziewać się mgieł ograniczających widzialność do 100 metrów.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw,anw/dd / Źródło: IMGW