Maria odebrała dziesiątki żyć. Przynajmniej 43 ofiary śmiertelne


Huragan Maria, który uderzył w środę w Portoryko, doprowadził do śmierci 18 osób i zdewastował całą wyspę. W sumie huragan pozbawił życia 43 osoby. Aktualnie kieruje się w stronę wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Huragan Maria w środę 20 września w godzinach popołudniowych czasu polskiego uderzył w Portoryko, gdzie doprowadził do poważnych zniszczeń, a następnie przetoczył się przez wyspy Turks i Caicos.

Wyspa została całkowicie pozbawiona prądu, a władze wciąż nie są w stanie oszacować strat. Wiatr towarzyszący huraganowi osiągał prędkość do 195 kilometrów na godzinę.

Huragan doprowadził już do śmierci 43 osób, przy czym - jak podaje agencja informacyjna ENEX - aż 18 osób zginęło w Portoryko.

Przy uderzeniu w Portoryko Maria miała kategorię czwartą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Obecnie huragan ma kategorię trzecią.

Portoryko, które przyjęło na siebie główne uderzenie Marii, od wielu dni prowadziło działania ewakuacyjne.

Huragan Maria po tym, jak przetoczył się przez wyspy Turks i Caicos oraz przez Portoryko, kieruje się coraz bardziej na północ. Już teraz synoptycy ostrzegają, że obecność Marii da się odczuć na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Trasa huraganu Maria (źródło: NHC)NHC

"Te powodzie niosą śmierć"

Spośród 43 ofiar śmiertelnych aż osiemnaście osób zmarło w Portoryko. Szesnaście osób pozostaje zaginionych. Premier Roosevelt Skerrit poinformował o tym, że działania poszukiwawcze i ratunkowe będą kontynuowane.

- Zginęło wiele osób, ale to cud, że nie zginęły ich setki - stwierdził.

Osiem osób straciło życie w Toa Baja.

Czteroosobowa rodzina utonęła, gdy przelała się tama La Plata. Zginął też policjant i jego syn, a także dwie starsze osoby z wioski, w którą huragan uderzył z pełną mocą.

Burmistrz miasta Toa Baja Bernardo Marquez potwierdza:

- Te powodzie niosą śmierć - stwierdził.

Portoryko bez prądu

Maria uderzyła w Portoryko w środę rano czasu lokalnego jako huragan czwartej kategorii. Mieszkańcy mieli bardzo niewiele czasu na ewakuację, a z dnia na dzień możliwości ucieczki było coraz mniej.

- To niewyobrażalna katastrofa... ale wierzę w Boga - stwierdził jeden z mieszkańców San Juan. - Z jego pomocą uda nam się to wszystko przetrwać - dodał.

Na wyspie wciąż żaden z mieszkańców nie ma dostępu do elektryczności, a ponadto 95 procent wyspy utraciło możliwość komunikacji telefonicznej. Stanowi to ogromny problem przy koordynacji działań ratunkowych.

Rzecznik Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zadeklarował, że prądu nie mają wszyscy mieszkańcy, a skromne rezerwy przeznaczone zostały na ewentualne działania ratunkowe.

Pobojowisko

Poza brakiem dostępu do elektryczności, ogromnym problemem są powodzie i podtopienia, do których przyczynił się ulewny deszcz dręczący Portoryko od kilku dni.

W stolicy Portoryko, San Juan, doszło do masowych zalań i podtopień, a ludzie ukrywają się w wyższych kondygnacjach budynków w miarę, jak poziom wód się podnosi.

Burmistrz przybrzeżnego miasta Catano Felix Delgado poinformował o tym, że huragan zniszczył lub uszkodził 80 procent budynków znajdujących się w tej miejscowości.

Ricardo Rossello jeszcze przed uderzeniem huraganu ostrzegł, że większość infrastruktury zostanie zniszczona lub poważnie uszkodzona. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów budowlanych w 2011 roku, infrastruktura jest stosunkowo wytrzymała i może wytrzymać samo uderzenie wiatru, ale na terenach zagrożonych powodzią większość zabudowy została bądź zostanie poważnie uszkodzona.

- Pozostańcie w domach - poinformował w środę gubernator. - Przywrócimy infrastrukturę, ale nie przywrócimy żyć. Przez najbliższe 72 godziny naszym priorytetem będzie ratowanie żyć - dodał.

Prognozowana prędkość wiatru w huraganie Maria (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Panika i ewakuacja

Portoryko dopiero w poniedziałek rozpoczęło działania ewakuacyjne, a ludzie wykupywali drożejące loty lub zgłaszali się do jednego z 500 schronów. Niektóre z nich okazały się jednak przepełnione.

Według NHC miejscami na wyspie może spaść do 660 litrów na metr kwadratowy. Fale mogą sięgać do 2,7 metra. Opady mogą spowodować powodzie błyskawiczne zagrażające życiu i osuwiska.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa wydała ostrzeżenia przed powodziami błyskawicznymi dla rzeki Rio Grande de Manati w środkowej części Portoryko. Poziom wód jest tam bardzo wysoki.

Narodowa Służba Pogodowa podała, że Maria to najsilniejszy huragan nad Portoryko od 1928 roku, kiedy huragan San Felipe Segundo zabił 300 osób.

Portoryko to terytorium Stanów Zjednoczonych o charakterze wspólnoty (US Commonwealth). W środę wieczorem gubernator Ricardo Rossello zaapelował do prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Biały Dom wydał oświadczenie, w którym poinformował że "udzielona zostanie wszelka niezbędna pomoc z rezerw federalnych" na wszystkich terytoriach amerykańskich, które spustoszy Maria lub które ucierpiały wskutek poprzedzających ją huraganów. Prezydencka para zadeklarowała, że "ich myśli są przy ofiarach Marii".

Karaibski pas zniszczeń

Wcześniej huragan Maria nawiedził Wyspy Dziewicze, Gwadelupę, Dominikę oraz pomniejsze wysepki, które już wcześniej spustoszył huragan Irma.

Aż 90 procent niewielkiej wyspy Dominiki zostało doszczętnie zniszczone. Niewiele lepiej jest na wysepce St. Croix, gdzie huragan był we wtorek - tam doszło do zniszczenia od 65 do 75 procent wyspy.

Władze wysp zadeklarowały, że bez pomocy humanitarnej nie zdołają przywrócić funkcjonowania wysp oraz odbudować infrastruktury. Dominika to jedno z najuboższych miejsc na świecie i nie zdoła podnieść się z podobnej katastrofy bez finansowania zewnętrznego.

Część wysp zostało już wcześniej spustoszonych przez huragan Irma, który doprowadził do śmierci niemal stu osób.

Dokąd zmierza Maria?

Huragan Maria - zdaniem ekspertów NHC - będzie przemieszczał się coraz dalej, ale nie dotrze do Florydy - zamiast tego skręci znacznie bardziej na północ.

Po przejściu nad Portoryko oraz wyspami Turks i Caicos Maria meteorolodzy przewidują, że huragan Maria będzie dalej przemieszczał się na północny zachód i w godzinach popołudniowych czasu lokalnego w czwartek najpewniej przemieni się w burzę tropikalną, a jego wpływ da się odczuć na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Autor: sj/map,AP,aw, sj / Źródło: weather.com, ENEX, Reuters, Guardian

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach aurę w Polsce kształtował będzie "zgniły wyż". Sprawi, że poranki będą pochmurne i mgliste. Lokalnie może pojawić się też opad mżawki.

Zayyan przejmie stery w pogodzie. "Nadchodzące dni nie napawają optymizmem"

Zayyan przejmie stery w pogodzie. "Nadchodzące dni nie napawają optymizmem"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czeka nas kolejna mglista noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla prawie całej Polski. Widzialność będzie spadać do poniżej 200 metrów, znacznie utrudniając podróżowanie.

"Warunki będą bardzo trudne". Ostrzeżenia IMGW w niemal całym kraju

"Warunki będą bardzo trudne". Ostrzeżenia IMGW w niemal całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Hiszpanii wprowadzono stan klęski żywiołowej. Rząd przeznaczy 10,6 miliarda euro na pomoc dla ofiar gwałtownych powodzi, które w ubiegłym tygodniu nawiedziły południowe i wschodnie regiony kraju - przekazał we wtorek na konferencji prasowej premier Pedro Sanchez. Na skutek żywiołu zginęło ponad 200 osób.

Trwa walka z czasem, wśród obywateli narasta gniew

Trwa walka z czasem, wśród obywateli narasta gniew

Źródło:
PAP

Niemal 24 miliony osób mogą zostać dotknięte skutkami tajfunu Yinxing, który zbliża się do wybrzeży Filipin. Władze postawiły wojsko w stan gotowości. Trwają akcje ewakuacyjne, gromadzone są zapasy żywności. Żywioł ma uderzyć w północno-wschodnie regiony kraju w nocy z czwartku na piątek. Będzie trzecim tajfunem, jaki nawiedzi ten region w ciągu ostatniego miesiąca.

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Źródło:
Reuters

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla powiatu grudziądzkiego w związku z prognozowaną na wtorek złą jakością powietrza. Służby zalecają zrezygnowanie z przebywania na zewnątrz.

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mróz chwycił we wtorek nocą oraz o poranku na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszym miejscu było -6 stopni Celsjusza. Kolejne noce i poranki też w niektórych regionach zapowiadają się bardzo zimno.

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pies rasy cocker spaniel o imieniu Daisy wrócił do swoich właścicieli w południowo-wschodniej Anglii po ośmiu latach od kradzieży - poinformowała stacja Sky News. Policja wpadła na trop czworonoga dzięki czipowi.

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Źródło:
PAP

Latem na niebie mogliśmy oglądać Perseidy, w październiku Orionidy i Drakonidy, a teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów. W ich przypadku trzeba być cierpliwym, ale popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekonuje, że naprawdę warto.

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pierwszy satelita wykonany z drewna poleciał w przestrzeń kosmiczną. Urządzenie zostało zbudowane przez japońskich naukowców i przez najbliższe pół roku będzie poruszać się na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią. Testy mają pokazać, jak obiekt wytrzyma ekstremalne warunki związane ze zmianą ciśnienia i wahaniami temperatury.

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Źródło:
Reuters, CNN

Do Kuby zbliża się burza tropikalna Rafael i zdaniem ekspertów wkrótce zmieni się w huragan. Lokalne władze zdecydowały się na ewakuację ponad 70 tysięcy mieszkańców tej karaibskiej wyspy. Największe zagrożenie mają stanowić obfite opady deszczu.

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 05.11 spodziewamy się dużej ilości słońca. Termometry pokażą od 8 do 11 stopni. Biomet będzie neutralny.

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Ulewy nawiedziły w poniedziałek hiszpańską Katalonię. Gwałtowna aura spowodowała, że odwołano 70 połączeń lotniczych. W Barcelonie, gdzie przez pewien czas obowiązywały alarmy najwyższego, czerwonego stopnia, częściowo zalane zostało lotnisko.

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVE, El Pais, tvnmeteo.pl, PAP

W oddali widziałem już zbliżającą się wodę. W ostatnim momencie przejechałem samochodem przez most. Widziałem ludzi i samochody niesione przez nurt - opowiadał w rozmowie z redakcją Kontaku24 pan Lech, który mieszka w hiszpańskiej Walencji. Trwa sprzątanie po katastrofalnych powodziach, które niecały tydzień temu nawiedziły południowo-wschodnią część kraju. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 200, zaginionych jest ponad tysiąc.

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

Źródło:
Kontakt24, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24

Kilkanaście osób zostało rannych po tym, jak przez środkową część stanu Oklahoma przeszły gwałtowne burze i co najmniej kilka tornad. Zniszczone są liczne domy. W sześciu hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy.

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Troje chińskich astronautów misji Shenzhou-18 powróciło na Ziemię po 192 dniach spędzonych na orbicie. Podczas jednego ze spacerów kosmicznych dwóch członków załogi ustanowiło rekord czasu spędzonego przez tajkonautów poza chińską stacją kosmiczną Tiangong.

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Źródło:
PAP

Ulewy związane z pozostałościami supertajfunu Kong-rey nawiedziły południowo-zachodnią Japonię w sobotę. Miejscami w ciągu jednej doby spadło ponad 370 litrów wody na metr kwadratowy i doszło do podtopień. W mieście Matsuyama wydano nakaz ewakuacji prawie 190 tysięcy osób.

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Źródło:
Reuters, The Japan Times

W Nowym Jorku ogłoszono stan suszy. Jak podały władze miasta, w październiku w aglomeracji zanotowano jedynie śladowe opady deszczu. Burmistrz apelował w sobotę do mieszkańców o oszczędzanie wody i błyskawiczne zgłaszanie jakichkolwiek awarii.

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Źródło:
PAP, The Washington Post

Silna trąba wodna zawirowała nad australijskim Brisbane, uszkadzając część nabrzeża. W piątek nad wschodnim wybrzeżem kraju przechodziły burze, które oprócz turbulentnych podmuchów przyniosły także grad.

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Źródło:
Reuters, ABC News