Luisa, potężny wyż, namiesza w pogodzie. Na dodatek dostanie wsparcie

Prognoza pogody do końca tygodnia
Prognoza pogody do końca tygodnia
TVN 24
TVN 24Prognoza pogody do końca tygodnia

"W marcu słońce grzeje, czasem śnieżek sieje", jak mówi stare, mądre przysłowie. I rzeczywiście - od soboty 7 marca do wtorku 10 marca mieliśmy w Polsce dużo wiosennego słońca, a temperatura powietrza wzrosła do 16 st. we Wrocławiu i w Radomiu. Jednak w środę 11 marca wkroczył do Polski od zachodu chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, wieszcząc "zmiany na gorsze".

Do niedzieli 15 marca w Polsce będzie sporo chmur z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach - śniegu. Wiadomo, "gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe"…

Przyszło ochłodzenie

W świetle modeli meteorologicznych przerwa w wiosennej aurze potrwa dość krótko. Ochłodzeniu winien będzie silny północno-wschodni strumień zimnego i wilgotnego powietrza pochodzenia arktycznego, kierowany przez rozległy, potężny wyż Luisa z centrum przemieszczającym się znad Skandynawii w stronę północno-zachodniej Rosji. Luisie pomoże niż znad Morza Czarnego, który dorzuci mnóstwo wilgoci, dzięki czemu Polskę przykryje gruba kołdra chmur z mieszanymi opadami. W zawiązku z tym, że temperatura nocami i rankami wynieść ma od -2 st. C do 4 st. C, możliwe są lokalne gołoledzie i oblodzenia dróg oraz chodników. Warto tu wspomnieć, że niż czarnomorski w ostatnich dniach mocno doświadczał śnieżycami Bałkany, a przede wszystkim Bułgarię.

Czwatek 12 marca w Europie według DWDDWD

Ochłodzenie, opady i wiatr

W Polsce zaczyna panować nieprzyjemna wilgoć. Temperatura od północnego-zachodu kraju wyraźnie obniża się i na Pomorzu Zachodnim w środę temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie zaledwie 5 st. C, podczas gdy jeszcze na Podkarpaciu przekraczać będzie 10 st. W czwartek 12 marca miejscami pojawi się słaby deszcz i mżawka, przy temperaturze do 5-8 st. C. W piątek i sobotę 13-14 marca prawie w całym kraju, oprócz północnego-zachodu, sporo nieprzyjemnych opadów deszczu, mżawki i deszczu ze śniegiem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wynieść ma do 1-6 st. C. Jednak umiarkowany i dość silny wiatr północno-wschodni i wschodni, w porywach do około 50 km/h., sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa od rzeczywistej o kilka stopni.

W niedzielę na zachodzie i południu wystąpić mają już rozpogodzenia i wzrost temperatury do 9-10 st. Od poniedziałku 16 marca ponownie słonecznie i cieplej.

Pogoda źle na nas wpłynie

Duże wahania temperatury w stosunkowo krótkim czasie nie służą naszemu zdrowiu. Spotkana ostatnio przez mnie lekarz pediatra stwierdziła, że w Warszawie wzrosła zachorowalność na grypę i choroby grypopodobne. Wśród znajomych nie ma rodziny, w której ktoś nie złapałby infekcji górnych dróg oddechowych. Zmęczeni byle jaką zimą, w okresie wiosennego przesilenia, łatwiej niestety łapiemy infekcje. Pogoda jeszcze trochę nas pomęczy.

Przeczytaj więcej wpisów autora

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Randi Hausken/CC BY-SA 2.0/DWD

Pozostałe wiadomości