Lublin – co zobaczyć? Atrakcje turystyczne

[object Object]
Bóbr myjący futerko
wideo 2/4

Lublin to klimatyczne zaułki, wąskie uliczki i niezwykłe legendy. Miasto ma wiele nieoczywistych atrakcji turystycznych. Sprawdź, co warto zobaczyć i co można robić w Lublinie.

Z Lublinem wiąże się wiele legend – szczególnie ciekawa jest ta dotycząca Kamienia Nieszczęścia przy Wieży Trynitarskiej czy pięknej Złotniczanki.W Zamku Lubelskim w 1569 roku podpisano akt unii polsko-litewskiej (unię lubelską).

Ulica Ku Farze to jedna w wielu malowniczych i cichych uliczek, gdzie przyjemnie wybrać się na spacer.

Lublin to miasto pełne zieleni. Szukając wytchnienia, warto zajrzeć do Ogrodu Saskiego.

Co zobaczyć w Lublinie? Brama Krakowska

W Lublinie dostępu do Starego Miasta strzeże brama z XIV wieku – jeden z głównych symboli miasta. Dawniej przylegały do niej mury obronne, obecnie są to kamienice. Swoją nazwę budowla zawdzięcza szlakowi, który prowadził z Krakowa, przez Lublin, do Wilna.

Brama powstała po najeździe Tatarów na Lublin w 1341 roku. Jej elementem był most zwodzony nad głęboką fosą, której już nie zobaczymy, ponieważ została zasypana w XVII wieku. Na szczycie wieży widać zegar. Początkowo był to zegar mechaniczny, później elektryczny, a obecnie jest to zegar elektroniczny. Dziś w bramie mieści się Muzeum Historii Miasta Lublin.

Lublin (autor: Kontakt24/Tomasz Hens)Kontakt24/Tomasz Hens

Lublin: atrakcje turystyczne – Wieża Trynitarska

Idąc od Bramy Krakowskiej ulicą Jezuicką, po chwili dojdziesz do Wieży Trynitarskiej. Dawniej była ona po prostu furtą w zabudowaniach kolegium jezuickiego. Od 1819 roku nad miastem góruje 60-metrowa wieża. Na samym szczycie wieży zobaczyć można blaszanego kogucika. Według legendy ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Kamień Nieszczęścia – legenda

Będąc przy Wieży Trynitarskiej warto zatrzymać się przy Kamieniu Nieszczęścia na rogu ulic Jezuickiej i Prezydenta Teodora Gruella. Na swoją nazwę kamień ów zasłużył po wielokroć. W początkach XV wieku używany był jako podstawa pod pień dębowy, na którym dokonywano egzekucji. Podczas jednej z nich kat ściął głowę niewinnego człowieka. Pień wtedy pękł, a katowski topór wyszczerbił w kamieniu głęboką szramę. Ten wyłom widać na nim do dziś.

Później kamień zmienił położenie. Któregoś dnia przechodziła obok niego kobieta niosąca obiad dla męża. Potknęła się o kamień i upadła, a garnki rozbiły się na nim. Zapach jedzenia zwabił wałęsające się w pobliżu psy, które przybiegły, wylizały kamień, po czym wszystkie padły martwe.

Nieszczęść związanych z kamieniem zdarzyło się dużo więcej. Pewien piekarz chciał wykorzystać kamień w piecu, ale spłonął w nim zamknięty przez żonę i jej adoratora. Kolejną ofiarą był murarz, który uderzył kamień młotem, po czym stracił wzrok. Kamień utrudniał też budowę kościoła, w którym miał być wykorzystany do wzniesienia ołtarza. Spowodował śmierć żołnierza, który spadł z dzwonnicy i rozbił sobie o niego głowę. Później znalazł się w fundamentach prochowni, która eksplodowała.

Ostatecznie kamień „usadowił się” w miejscu, w którym jest obecnie. Legenda dowodzi, że lepiej go nie dotykać.

Archikatedra Lubelska

Po obejrzeniu (z daleka!) kamienia nieszczęścia możesz przejść przez Wieżę Trynitarską. Po jej drugiej stronie znajduje się Archikatedra Lubelska. Wybudowana została w latach 1586-1604. Po drugiej wojnie światowej została odbudowana.

Bazylika i klasztor dominikanów

Teraz możesz skierować się ku ulicy Złotej. Tam znajduje się Bazylika oo. Dominikanów pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w Lublinie. Ufundował go w 1342 roku król Kazimierz Wielki.

W jej murach znajdowały się jedne z największych na świecie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Niestety, w 1991 roku zostały skradzione.

Piękna Złotniczanka – legenda

Po obejrzeniu bazyliki warto przejść jeszcze kawałek ulicą Złotą do numeru 4. Stojąc przed budynkiem możesz spojrzeć w górę, na piętro kamienicy, gdzie znajduje się okno. To z nim wiąże się kolejna lubelska legenda.

Mieszkała tam bowiem córka złotnika. Była tak piękna, że gdy tylko otworzyła okno, na ulicy zamierał ruch. Wszyscy stawali i patrzyli, czy jasnowłosa Złotniczanka ukaże się choć na chwilę. Była oczkiem w głowie swojego ojca. On zaś wydawał się jedyną osobą w mieście, która nie wiedziała, że do jego córki nocą zachodzą adoratorzy. Mężczyźni wchodzili jedną bramą, a wychodzili drugą. Jedynym świadkiem tych nocnych schadzek był kogucik ze szczytu Wieży Trynitarskiej. Mówi się, że pieje tylko wtedy, kiedy przez bramę przechodzi wierny mąż.

Lublin: zwiedzanie – Plac po Farze

Kierując się ulicą Archidiakońską na północ, dotrzeć można do Placu po Farze. Zobaczyć tam można zrekonstruowane fundamenty pierwszego zbudowanego w murach miasta kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Budynek zwany był Farą. Ze względu na zły stan techniczny rozebrano ją w 1857 roku. Z placu rozciąga się piękny widok na wschodnią część Lublina.

Z placu zejść można schodami, czyli Zaułkiem Władysława Panasa. Na dole po prawej stronie stoi kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. W XIX wieku w klasztorze mieszkała uboga ludność żydowska, dlatego nazywano go domem żydowskim. Obok klasztoru i kościoła ustawiono Latarnię Pamięci, która nigdy nie gaśnie. Upamiętnia tragicznie zmarłych Żydów mieszkających w Lublinie.

Zamek Lubelski

Ulicą Podwale dojść można aż do stojącego na wzgórzu, a przez to trudnego do zdobycia Zamku Lubelskiego. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku. To w nim w 1569 roku podpisano akt unii polsko-litewskiej (unię lubelską). Do obecnych czasów z całego zespołu zamkowego zachowała się romańska wieża, nazywana donżonem, kaplica i fragment baszty.

Ulica Ku Farze

Wracając spod Zamku ulicą Grodzką dochodzi się do urokliwego miejsca – Ulicy Ku Farze. Prowadzi ona na Plac Rybny. Uliczka jest bardzo wąska i niezwykle klimatyczna. Po wyjściu spomiędzy budynków stanąć można na Placu Rybnym. Dawniej sprzedawano tu złowione ryby. Była też tutaj łaźnia i dom publiczny prowadzony przez miejskiego kata. Z Placu Rybnego do ulicy Kowalskiej dostać się można kolejnymi schodami – Zaułkiem Hartwigów. Przed laty płynęła tędy woda opadowa i nieczystości ze Starego Miasta.

Fontanny w Lublinie (autor: Kontak24/Tomasz HensKontak24/Tomasz Hens

Ogród Saski

Szukając w Lublinie miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu, warto zajść do Ogrodu Saskiego. Jego głównym założycielem był Feliks Bieczyński, który tworząc projekt inspirował się między innymi parkiem Czartoryskich w Puławach.

Muzeum na Majdanku

Jesienią 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku utworzone zostało muzeum. Na powierzchni 90 hektarów znajduje się kilkadziesiąt obiektów. To między innymi miejsca związane z masową eksterminacją ludności: krematorium, rowy egzekucyjne i komory gazowe. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

ZOBACZ > Rynek w Zamościu, bajkowy Kazimierz Dolny, a może Roztocze? Co warto zobaczyć w województwie lubelskim?

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc okaże się deszczowa w części kraju. Opady prognozowane są także na piątek 5.07. Pod koniec dnia możliwe są w części Polski burze. Termometry pokażą do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 5.07. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - piątek 5.07. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wciąż ostrzega przed burzami. Synoptycy wydali ostrzeżenia przed burzami, które mają obowiązywać do późnego wieczora w czwartek.

To wciąż może być groźnie. IMGW ostrzega

To wciąż może być groźnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Huragan Beryl zmierza w kierunku Meksyku. Wcześniej uderzył w Jamajkę, gdzie pozbawił prądu setki tysięcy mieszkańców. Żywioł siał też spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Na jednej z tamtejszych wysp uszkodził prawie wszystkie budynki. Nie żyje co najmniej 10 osób.

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC News

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Kalifornia zmaga się z pożarami. Dla blisko 30 tysięcy mieszkańców wydano nakazy ewakuacji. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie odpalali fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości. Sytuację utrudnia gorąca, sucha i wietrzna pogoda.

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Źródło:
CBS News, BBC News, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Płomienie szaleją w Kalifornii. We wtorek na północ od Sacramento wybuchł groźny pożar, który w niecałe 24 godziny ogarnął ponad 1200 hektarów. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi. Strażacy apelują o ostrożność - na 4 lipca przypada amerykański Dzień Niepodległości, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków.

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Źródło:
Cal Fire, LA Times, Reuters

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP