Półcieniowe zaćmienie Księżyca, śnieżna pełnia i kometa. Te wszystkie kosmiczne atrakcje mogliśmy podziwiać ubiegłej nocy. Reporterzy 24 nas nie zawiedli. Wysłali mnóstwo materiałów.
W nocy z piątku na sobotę nastąpiło półcieniowe zaćmienie Księżyca. Jak wyjaśnił Karol Wójcicki z serwisu "Z głową w gwiazdach", oznaczało to, że Księżyc schował się w półcieniu Ziemi, ale nie pojawił się w jej cieniu głównym. Cień główny to miejsce znajdujące się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z którego Słońce jest całkowicie niewidoczne. Z kolei stożek półcienia to miejsce, z którego tylko część Słońca jest widoczna, a pozostała część jest zasłonięta przez Ziemię. Efektem tej sytuacji było pociemnienie tarczy Księżyca w jej górnej części.
Wójcicki zaznaczył, że gdybyśmy znajdowali się na Księżycu, widoczne byłoby zaćmienie Słońca, ponieważ Ziemia znajduje się teraz pomiędzy Słońcem a Księżycem.
Zaćmienie Księżyca zawsze wiąże się z jego pełnią, ponieważ Słońce, żeby rzucać cień Ziemi na Srebrny Glob musi być po przeciwnej stronie niż Księżyc. W lutym mamy pełnię Śnieżnego Księżyca. Każda Pełnia nosi swoją nazwę, pochodzącą z opisu Indian amerykańskich do dzisiaj używanych w almanachach farmerskich.
Kiedy i gdzie podziwiać zaćmienie?
Zaćmienie było widoczne gołym okiem, ale zmiany zachodziły bardzo wolno. Księżyc od godz. 23.34 powoli robił się ciemniejszy. Maksimum zjawiska przypadło na godz. 1.43. Zaćmienie zakończyło się o 3.53.
Pociemniała lewa, górna ćwiartka Księżyca.
Zaćmienie mogli podziwiać ludzie prawie na całej Ziemi. Jedynie w Oceanii i Australii nie było widoczne.
Kometa
Noc z piątku na sobotę była pełna kosmicznych atrakcji. W pobliżu Ziemi przeleciała również kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova. Znalazła się zaledwie 13 milionów kilometrów od naszej planety. Taka bliskość sprawiła, że kometa przemieszczała się na niebie z prędkością 8 stopni na dobę. 45P minęła gwiazdozbiory Herkulesa, Koronę Północną i Wolarza.
Pogoda w nocy dopisała. Reporterzy 24 wysłali wiele materiałów z zaćmienia Księżyca. Czekamy na więcej. Jeśli udało Ci się uchwycić któreś z tych zjawisk, wyślij zdjęcia i filmy na Kontakt24.
Autor: AP,AD/map,aw/rp / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24