U nietoperzy żyjących w jaskiniach w Laosie naukowcy wykryli trzy wirusy bardzo podobne do SARS-CoV-2. Jeden z nich jest podobny do patogenu wywołującego COVID-19 niemalże w 97 procentach - informują badacze.
Naukowcy z Instytutu Pasteura w Paryżu i Uniwersytetu Laotańskiego pobrali próbki śliny, kału i moczu 645 nietoperzy z jaskiń na północy Laosu i zbadali je, poszukując wirusów podobnych do koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołał pandemię COVID-19.
U nietoperzy należących do gatunku podkowca małego (Rhinolophus hipposideros) znaleźli trzy wirusy, które nazwali BANAL-52, BANAL-103 i BANAL-236.
Podobny niemal w 97 procentach
Każdy z wirusów był identyczny z SARS-CoV- w ponad 95 procentach, z czego BANAL-52 charakteryzował się największym podobieństwem - wynoszącym 96,8 proc. Oznacza, że jest on bardziej podobny pod względem genetycznym do SARS-CoV-2 niż jakikolwiek inny znany wirus - pisze portal czasopisma "Nature". Do tej pory najbardziej zbliżonym "krewnym" wirusa wywołującego chorobę COVID-19 był ten nazwany RaTG13 odkryty, także u podkowca małego, w 2013 roku. Podobieństwo z SARS-CoV-2 wynosi u niego 96,1 proc.
W badaniu wykazano, że trzy znalezione patogeny mogą wiązać się z receptorem ACE2 i wnikać do ludzkich komórek, wywołując infekcję. Według naukowców wcześniej wykryte patogeny podobne do SARS-CoV-2 nie miały tej zdolności.
Naukowcy: bardzo zbliżone sekwencje genetyczne występują w naturze
- Domena wiążąca receptor SARS-CoV-2 wyglądała nietypowo, kiedy została odkryta, ponieważ było mało wirusów, z którymi można ją było porównać - powiedział Edward Holmes, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Sydney. - Teraz, pobierając więcej próbek w naturze, zaczynamy znajdować te ściśle powiązane fragmenty sekwencji genetycznej - dodał.
- Jestem bardziej niż kiedykolwiek przekonany, że SARS-CoV-2 ma naturalne pochodzenie - powiedział Linfa Wang, wirusolog z Duke-NUS Medical School w Singapurze.
Jak podkreślili badacze, "sekwencje (genetyczne) bardzo zbliżone do tych z wczesnych szczepów SARS-CoV-2 występują w naturze". Odkrycia zostały opublikowane 17 września.
Źródło: Live Science, Nature
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock