Ubiegłej nocy jedna z naszych sąsiednich planet zbliżyła się do Księżyca. Zjawisko to zwane jest koniunkcją. W tym miesiącu jeszcze pojawi się rzadkie zjawisko astronomiczne.
Koniunkcja w astronomii to inaczej bliskie ustawienie dwóch ciał niebieskich na mapie nieba. Może trwać nawet kilka dni.
W nocy z piątku na sobotę mogliśmy obserwować wyjątkowo piękną koniunkcję. W okolicy Księżyca pojawił się Mars.
Październikowa pełnia Księżyca
Wcześniejszej nocy - z 1 na 2 października o godz. 23.06 - Księżyc znalazł się w pełni. Tradycyjnie październikową pełnię Księżyca nazywa się Pełnią Myśliwych lub Łowców. Nazwa ta wzięła się od polowań, które organizowano niegdyś w trakcie tego zjawiska astronomicznego. W październiku większość liści spadła już z drzew, co sprawiało, że dobrze odżywione po lecie zwierzęta były lepiej widoczne dla myśliwych.
Jednocześnie Srebrny Glob nabrał pomarańczowej, czerwonej barwy, przez co inną nazwą na październikową pełnię jest Krwawy Księżyc.
Materiały Reporterów 24
Na Kontakt 24 dostaliśmy kilkanaście zdjęć z Waszych obserwacji nocnego nieba.
Nie koniec niespodzianek
Warto wspomnieć, że w tym miesiącu na niebie pojawi się ciekawe i dość rzadkie zjawisko.
Księżyc potrzebuje około 29,5 dnia, aby przejść przez wszystkie swoje fazy. Oznacza to, że najczęściej na każdy miesiąc przypada jedna pełnia. Jednak nasz współczesny kalendarz nie jest dokładnie zgodny z fazami Księżyca, więc czasami w jednym miesiącu wypadają dwie pełnie.
Zjawisko to nazywa się Blue Moon - Niebieski Księżyc - i pojawi się w tym miesiącu. Drugą październikową pełnię będziemy mogli podziwiać 31 października.
Autor: kw/map / Źródło: earthsky.org, timeanddate.com, space.com
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24