W powietrzu dominują obecnie ziarna pyłku dębu. Wysokie stężenie pyłku tych drzew utrzyma się do końca maja.
Pylenie rozpoczęły trawy. W ostatnich dniach na przeważającym obszarze kraju odnotowano niskie stężenie pyłku traw. Jednak w pogodne dni, na łąkach i w pobliżu nieskoszonych trawników stężenie pyłku traw może wzrastać do wartości i wywoływać objawy chorobowe u osób uczulonych na alergeny pyłku tych roślin.
Typowe objawy alergicznego nieżytu nosa to wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa i kichanie (często po kilkanaście razy) oraz niedrożność nosa. Szczyt pylenie traw przypada zwykle na ostatnie dni maja oraz czerwiec.
W najbliższych dniach gwałtownie wrośnie też stężenie pyłku drzew iglastych; sosny i świerku. Pyłek tych drzew, pomimo, że jest produkowany przez drzewa w olbrzymich ilościach nie stanowi większego zagrożenia dla alergików. Uczulenia powoduje bardzo rzadko, może natomiast mechanicznie drażnić spojówki oka i błonę śluzową nosa. Pyłek sosny można dostrzec gołym okiem na ciemnych powierzchniach (karoseria samochodu, parapet). Po krótkotrwałych opadach deszczu widoczny jest w formie żółtego osadu na brzegach kałuż.
Autor: OBAS / Źródło: OBAS