Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/7

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.

Kliwia to długowieczna i niewymagająca kwitnąca roślina doniczkowa.

Najbardziej powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata).

Kliwia kwitnie wiosną, a czasami powtórnie jesienią.

Kwiaty kliwii mogą mieć też inne, poza pomarańczowym, kolory: czerwony, żółty, biały, łososiowy.

Uprawa kliwii nie wymaga szczególnych umiejętności: od wiosny do końca lipca należy podlewać ją raz w tygodniu, nawozić raz na dwa tygodnie.

Zimą kliwia powinna stać w chłodnym miejscu i być rzadziej podlewana.

Kliwię rozmnaża się przez podział starej rośliny.

Kliwia to łatwa w uprawie wieloletnia roślina doniczkowa. Osiąga ok. 50 cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata), znana też jako kliwia cynobrowa, należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z południowej Afryki Południowej. Swoją nazwę kliwia zawdzięcza lady Clive, księżnej Northumberland. Do Europy kliwię sprowadzono na początku XIX w.

Kliwia - kwiat

Kwiat kliwii wyrasta ze sztywnego pędu kwiatostanowego, który może mieć nawet pół metra wysokości. Zebrane w baldachy kwiaty kliwii wyrastają na szczycie pędu. W jednym baldachu jest ich od 10 do 20 kwiatów o średnicy od siedmiu do ośmiu cm. Mają kielichowaty kształt i są pomarańczowe lub czerwone, a niektóre kliwie kwitną na żółto i kremowo. Kwitną dość długo, nawet przez kilka tygodni. Kliwia kwitnie najczęściej od lutego do kwietnia i powtórnie jesienią, jeśli ma odpowiednio dużo światła i jest odpowiednio pielęgnowana.

Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata)Shutterstock

Dekoracyjne kwiaty kliwii są jej główną ozdobą, choć za atrakcyjne mogą uchodzić także długie (do 60 cm), wstęgowate liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze. Liście zrośnięte są u nasady i tworzą gęsty wachlarz. Jeden liść może mieć ok. 45 cm długości.

Kliwia - uprawa

Kliwia pomarańczowa jest rośliną, która dobrze znosi okresowe zaniedbania, jednak odpowiednio zadbana odwdzięcza się piękniejszymi liśćmi i bujniejszymi kwiatami. Uprawiając kliwię, warto więc mieć na uwadze następujące wymagania:

Stanowisko. Kliwia potrzebuje jasnego stanowiska, nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście. Dobrze rośnie na północnych oknach w półcieniu. Można ją wystawić latem na balkon, jednak pod warunkiem, że nie będzie stać w pełnym słońcu. Doniczki z kliwią nie należy obracać.

Temperatura. Kliwia latem dobrze znosi temperaturę ok. 20-25 stopni, za to zimą, w okresie spoczynku, powinna mieć niższą temperaturę - ok. 7-10 st. Celsjusza. To zapewni jej odpowiednie warunki, żeby wiosną bujnie zakwitnąć.

Ziemia. Kliwia nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie w uniwersalnej lub gliniastej ziemi.

Podlewanie. Latem należy kliwię podlewać minimum raz w tygodniu, a od sierpnia stopniowo ograniczać podlewanie. Na podstawce nie może być wody, bo może to spowodować gnicie korzeni. Zimą kliwia potrzebuje przerwy w obfitym podlewaniu, dlatego wystarczy ją podlewać, kiedy ziemia wyschnie (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Woda do podlewania kliwii powinna być odstana i miękka o pokojowej temperaturze.

Nawożenie. Kliwię nawozimy raz w tygodniu od marca do końca lipca nawozem dla roślin kwitnących. Przestajemy ją nawozić w sierpniu.

Zimowanie. Zimą warto przenieść kliwię do pomieszczenia, w którym jest ok. 10 stopni Celsjusza i mocno ograniczyć podlewanie. Dzięki temu wiosną kliwia pięknie zakwitnie.

Kwiaty. Kiedy kliwia przekwitnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty, a cały pęd wyciąć przy nasadzie.

Kliwia - rozmnażanie

Najlepszy czas na rozmnażanie kliwii to moment jej przesadzania. Korzenie kliwii są kruche, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Najłatwiej jest rozmnożyć kliwię przez podział rośliny matecznej tak, żeby nowa roślina miała minimum cztery liście.

Można też wyhodować kliwię z nasion zebranych z dojrzałych owoców kliwii, które pojawiają się po przekwitnięciu. Ten sposób rozmnażania kliwii wymaga jednak pewnych umiejętności oraz cierpliwości, a nowa roślina zakwitnie dopiero po kilku latach. Co gorsza, pozostawienie kwiatów po przekwitnięciu, wytwarzanie owoców i nasion mocno osłabia starą roślinę i w efekcie w kolejnym sezonie kliwia może nie zakwitnąć.

Kliwia - przesadzanie

Starsze kliwie wystarczy przesadzać do doniczki o rozmiar większej co ok. cztery lata. Moment, kiedy kliwia wymaga przesadzenia łatwo rozpoznać: bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ponieważ korzenie kliwii łatwo uszkodzić, jeśli roślina jest już duża, nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co dwa lub trzy lata.

Młode kliwie wymagają jednak częstszego przesadzania. Najlepiej robić to co roku na wiosnę.

Jak pielęgnować kliwię?

Zakurzone liście kliwii przecieramy wilgotną ściereczką. Kliwie nie lubią nabłyszczania. Można je za to zraszać.

Dlaczego kliwia nie kwitnie?

To pytanie nie należy do rzadkości. Kliwia nie kwitnie, kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana. Aby kliwia zakwitła, warto zapewnić jej zimowy okres spoczynku - od października do lutego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, nie należy jej nawozić, a podlewanie ograniczyć do momentów, kiedy ziemia w doniczce jest sucha.

Inne powody, dlaczego kliwia nie kwitnie:

- wiek (młode kliwie potrzebują od trzech do pięciu lat, żeby zakwitnąć pierwszy raz),

- za mało lub za dużo nawozu,

- za duża doniczka,

- niewłaściwa temperatura powietrza,

- za mało światła,

- nieusuwanie przekwitniętych kwiatów,

- częste obracanie doniczki.

Kliwia - choroby i szkodniki

Kliwia to dobra roślina dla początkujących amatorów roślin doniczkowych. Nie wymaga szczególnej wiedzy i troski, wybacza nawet okresy przesuszenia i szybko wraca do formy. Jednak i kliwii zdarza się zachorować lub paść ofiarą szkodników.

Najczęstsze problemy w uprawie kliwii i ich przyczyny:

gnicie korzeni - zbyt obfite i zbyt częste podlewanie,

suche liście na końcach - za rzadkie podlewanie,

mało intensywny kolor liści, niewiele kwiatów - brak nawozu,

grzyby - zbyt wilgotna ziemia w doniczce,

szkodniki - szczególnie wełnowce,

zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kliwia - odmiany

Najbardziej znaną i powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (cynobrowa), czyli Clivia miniata. Inne odmiany kliwii i ich cechy charakterystyczne:

- clivia striata - żółto-zielone paskowane liście, - clivia variegata - liście z jasnymi przebarwieniami, - clivia nobilis (szlachetna) - łososiowe, kielichowe, opadające kwiaty, - clivia miniata citrina - biało-żółte kwiaty.

Kliwia jest rośliną trującą. Nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta, trzeba też trzymać ją z dala od dzieci. Do zatrucia może dojść przez spożycie liści kliwii (szczególnie dołu). Typowe objawy zatrucia kliwią to ślinotok, biegunka i wymioty. Zjedzenie większej ilości toksyny może prowadzić do śmierci.

Autor: ks/mro

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Piątek 08.12 zapowiada się pochmurno, ale synoptycy nigdzie nie przewidują opadów śniegu ani deszczu. Na termometrach będzie od -6 do 2 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 08.12. W nocy nawet 10 stopni mrozu, dzień też będzie zimny

Pogoda na jutro - piątek 08.12. W nocy nawet 10 stopni mrozu, dzień też będzie zimny

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą w województwie lubuskim. W nocy z czwartku na piątek widzialność może spadać tam nawet do 100 metrów.

Gęsta mgła. Żółte alerty dla części kraju

Gęsta mgła. Żółte alerty dla części kraju

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Ulewy doprowadziły w czwartek do chaosu na drogach w Portugalii. Doszło do podtopień i wypadków. W jednym z nich, w miejscowości nieopodal Lizbony zginęły dwie osoby.

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Auto wpadło w poślizg, spadło do oceanu. Nie żyją dwie osoby

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Kontakt 24, meteoalarm.org

Zimowa aura czeka nas do końca tygodnia. Na dużym obszarze Polski pojawią się opady śniegu, a termometry nadal będą wskazywać ujemne wartości. Po weekendzie przyjdzie odwilż.

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

W weekend dosypie śniegu, później czeka nas ocieplenie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w czwartek wieczorem po południu lokalnego czasu (wieczorem w Polsce) w środkowym Meksyku. Było odczuwalne w stolicy kraju.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Intensywne opady śniegu doprowadziły w Budapeszcie do licznych utrudnień w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wstrzymano ruch wybranych linii autobusowych i tramwajowych, część przekierowano na nowe trasy. Szczególnie trudna sytuacja występuje na kolei.

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Powalone drzewa, duże utrudnienia na kolei. Śnieżyca sparaliżowała miasto

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

W Zakopanem w nocy z czwartku na piątek będzie prowadzona akcja wywozu śniegu z terenu dróg publicznych. Władze miasta apelują o przeparkowanie aut z zatok postojowych i chodników.

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Będą wywozić śnieg z Zakopanego. Apel do mieszkańców

Autor:
ps
Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę 9 grudnia słynna kometa Halleya znajdzie się w aphelium - punkcie najbardziej oddalonym od Słońca. Odległość między nimi wyniesie wówczas 35,14 AU (niemal 5,3 miliarda kilometrów).

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Dalej od Słońca już nie będzie. Kometa Halleya zbliża się do aphelium

Autor:
jdw
Źródło:
NASA, Universe Today

Aktualnie najwięcej śniegu leży w Dolinie Pięciu Stawów. Grubość pokrywy śnieżnej przekracza tam metr. Na Śnieżce jest to 88 cm, a na Kasprowych Wierchu 80 cm. Śniegu dosypało nie tylko w górach.

Ile śniegu leży w Polsce i czy jeszcze go dosypie

Ile śniegu leży w Polsce i czy jeszcze go dosypie

Autor:
jdw
Źródło:
IMGW-PIB

Jedno z miast w Pakistanie, Lahaur, spowiła warstwa gęstego smogu. Metropolia zajmowała w czwartek przed południem drugie miejsce w rankingu miast o najgorszej jakości powietrza. Lokalne przychodnie pediatryczne notują wzrost liczby pacjentów.

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Oglądają świat zza szarej zasłony, coraz częściej chorują

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Prognozuje się, że w Poznaniu stężenie pyłu PM10 w powietrzu w czwartek wyniesie nawet 138 µg/m3. To ponad trzy razy więcej niż wynosi norma dobowa wskazana przez WHO. Magistrat utrzymał na terenie metropolii zakaz korzystania z niektórych sposobów ogrzewania.  

W Poznaniu nie wolno dziś korzystać z niektórych sposobów ogrzewania

W Poznaniu nie wolno dziś korzystać z niektórych sposobów ogrzewania

Autor:
jdw
Źródło:
poznan.pl

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł w Bawarii obfite opady śniegu. W Monachium głębokość pokrywy śnieżnej miejscami wynosiła do 50 cm. Aura wywołała w mieście paraliż komunikacyjny, do teraz występują utrudnienia. Miasto nadal przykrywa gruba warstwa śniegu.

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Zasypane śniegiem Monachium na zdjęciach satelitarnych

Autor:
jdw
Źródło:
TVN24.pl

Gdy 10-miesięczna suczka Luna zniknęła z oczu właścicieli, nikt nie spodziewał się, że należy szukać jej nie na ziemi, ale nad jej powierzchnią. Dokładnie na wysokości ośmiu metrów, na jednym z drzew, owczarka niemieckiego wypatrzył przyjaciel rodziny.

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Owczarek niemiecki utknął na drzewie

Autor:
jdw
Źródło:
CNN, TVN24

Powódź i osunięcia ziemi w północnej Tanzanii spowodowały śmierć co najmniej 63 osób - poinformowały władze. Rannych jest ponad 100 osób. Z gór spadały głazy, niszcząc budynki.

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

"Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Wielkie i ciężkie skały spadały z gór"

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Rok 2023 zapisze się w historii jako najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary - informują naukowcy. Średnia temperatura w ostatnich jedenastu miesiącach w skali całej planety była aż o 1,46 stopnia Celsjusza wyższa niż przeciętnie przed epoką industrialną. Rekordowo ciepłe okazało się aż sześć tegorocznych miesięcy.

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

2023 najcieplejszym rokiem w historii. Listopad pobił wszelkie rekordy

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Copernicus Climate Change Service, CBS News, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Michaung, który we wtorek uderzył w Indie i poprzedzających jego nadejście ulewnych deszczy, wzrosła do 13. Ewakuowanych zostało kilkanaście tysięcy mieszkańców terenów nizinnych. Wybrane szkoły, przedsiębiorstwa i urzędy pozostają zamknięte.

25 miejscowości znalazło się pod wodą

25 miejscowości znalazło się pod wodą

Autor:
jdw
Źródło:
Times of India, Hindustan Times, BBC, TVN24.pl

Toby, 14-letni kot z Wielkiej Brytanii, po 11 latach od zaginięcia wrócił do swoich właścicieli. W powrocie do rodzinnego domu pomógł mu lokalny oddział organizacji Cats Protection. - Nigdy, przenigdy nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę - przyznała jego właścicielka Justine Allan, nie kryjąc radości z ponownego spotkania z pupilem.  

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Zaginiony przed 11 laty kot wrócił do właścicieli. "Nie sądziłam, że jeszcze go zobaczę"

Autor:
jdw
Źródło:
BBC, La Stampa, TVN24.pl

Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.  

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA

Autor:
jdw
Źródło:
PAP, CNN

Rekin zaatakował 44-letnią Amerykankę, która pływała na desce SUP u wybrzeży Bahamów. Kobieta nie żyje - poinformowała we wtorek brytyjska stacja BBC. Wraz z nią pływał jej krewny, który nie odniósł obrażeń.

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Atak rekina u wybrzeży Bahamów. Nie żyje 44-letnia Amerykanka

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu

Autor:
anw
Źródło:
BBC, The Guardian

Smog spowił we wtorek stolicę Iranu. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. - Zanieczyszczone powietrze stało się tu ogromnym problemem - powiedział Shahriar Karami, mieszkaniec Teheranu.

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Gęsty smog w Teheranie. "Sytuacja pogarsza się z każdym dniem"

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.  

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania

Autor:
jdw
Źródło:
ENEX

Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.  

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Tak płonął rosyjski statek kosmiczny

Autor:
jdw
Źródło:
TASS, Live Science, TVN24.pl

Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej

Autor:
ps/kg
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy. 

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Nowe badanie: spalanie paliw kopalnych odpowiada za ponad pięć milionów zgonów rocznie. Wyniki wyższe niż wcześniej

Autor:
jdw/kg
Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

Napędzana porywami wiatru woda morska wdarła się w sobotę na ulice miasteczka Marina di Pisa we Włoszech. Do południa zespoły lokalnej straży pożarnej przeprowadziły około 70 interwencji.

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Wiatr wepchnął wodę morską na ulice miasteczka w Toskanii

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, La Nazione

Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu

Autor:
anw
Źródło:
science.org, PAP, nytimes.com