Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/7

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.

Kliwia to długowieczna i niewymagająca kwitnąca roślina doniczkowa.

Najbardziej powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata).

Kliwia kwitnie wiosną, a czasami powtórnie jesienią.

Kwiaty kliwii mogą mieć też inne, poza pomarańczowym, kolory: czerwony, żółty, biały, łososiowy.

Uprawa kliwii nie wymaga szczególnych umiejętności: od wiosny do końca lipca należy podlewać ją raz w tygodniu, nawozić raz na dwa tygodnie.

Zimą kliwia powinna stać w chłodnym miejscu i być rzadziej podlewana.

Kliwię rozmnaża się przez podział starej rośliny.

Kliwia to łatwa w uprawie wieloletnia roślina doniczkowa. Osiąga ok. 50 cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata), znana też jako kliwia cynobrowa, należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z południowej Afryki Południowej. Swoją nazwę kliwia zawdzięcza lady Clive, księżnej Northumberland. Do Europy kliwię sprowadzono na początku XIX w.

Kliwia - kwiat

Kwiat kliwii wyrasta ze sztywnego pędu kwiatostanowego, który może mieć nawet pół metra wysokości. Zebrane w baldachy kwiaty kliwii wyrastają na szczycie pędu. W jednym baldachu jest ich od 10 do 20 kwiatów o średnicy od siedmiu do ośmiu cm. Mają kielichowaty kształt i są pomarańczowe lub czerwone, a niektóre kliwie kwitną na żółto i kremowo. Kwitną dość długo, nawet przez kilka tygodni. Kliwia kwitnie najczęściej od lutego do kwietnia i powtórnie jesienią, jeśli ma odpowiednio dużo światła i jest odpowiednio pielęgnowana.

Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata)Shutterstock

Dekoracyjne kwiaty kliwii są jej główną ozdobą, choć za atrakcyjne mogą uchodzić także długie (do 60 cm), wstęgowate liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze. Liście zrośnięte są u nasady i tworzą gęsty wachlarz. Jeden liść może mieć ok. 45 cm długości.

Kliwia - uprawa

Kliwia pomarańczowa jest rośliną, która dobrze znosi okresowe zaniedbania, jednak odpowiednio zadbana odwdzięcza się piękniejszymi liśćmi i bujniejszymi kwiatami. Uprawiając kliwię, warto więc mieć na uwadze następujące wymagania:

Stanowisko. Kliwia potrzebuje jasnego stanowiska, nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście. Dobrze rośnie na północnych oknach w półcieniu. Można ją wystawić latem na balkon, jednak pod warunkiem, że nie będzie stać w pełnym słońcu. Doniczki z kliwią nie należy obracać.

Temperatura. Kliwia latem dobrze znosi temperaturę ok. 20-25 stopni, za to zimą, w okresie spoczynku, powinna mieć niższą temperaturę - ok. 7-10 st. Celsjusza. To zapewni jej odpowiednie warunki, żeby wiosną bujnie zakwitnąć.

Ziemia. Kliwia nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie w uniwersalnej lub gliniastej ziemi.

Podlewanie. Latem należy kliwię podlewać minimum raz w tygodniu, a od sierpnia stopniowo ograniczać podlewanie. Na podstawce nie może być wody, bo może to spowodować gnicie korzeni. Zimą kliwia potrzebuje przerwy w obfitym podlewaniu, dlatego wystarczy ją podlewać, kiedy ziemia wyschnie (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Woda do podlewania kliwii powinna być odstana i miękka o pokojowej temperaturze.

Nawożenie. Kliwię nawozimy raz w tygodniu od marca do końca lipca nawozem dla roślin kwitnących. Przestajemy ją nawozić w sierpniu.

Zimowanie. Zimą warto przenieść kliwię do pomieszczenia, w którym jest ok. 10 stopni Celsjusza i mocno ograniczyć podlewanie. Dzięki temu wiosną kliwia pięknie zakwitnie.

Kwiaty. Kiedy kliwia przekwitnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty, a cały pęd wyciąć przy nasadzie.

Kliwia - rozmnażanie

Najlepszy czas na rozmnażanie kliwii to moment jej przesadzania. Korzenie kliwii są kruche, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Najłatwiej jest rozmnożyć kliwię przez podział rośliny matecznej tak, żeby nowa roślina miała minimum cztery liście.

Można też wyhodować kliwię z nasion zebranych z dojrzałych owoców kliwii, które pojawiają się po przekwitnięciu. Ten sposób rozmnażania kliwii wymaga jednak pewnych umiejętności oraz cierpliwości, a nowa roślina zakwitnie dopiero po kilku latach. Co gorsza, pozostawienie kwiatów po przekwitnięciu, wytwarzanie owoców i nasion mocno osłabia starą roślinę i w efekcie w kolejnym sezonie kliwia może nie zakwitnąć.

Kliwia - przesadzanie

Starsze kliwie wystarczy przesadzać do doniczki o rozmiar większej co ok. cztery lata. Moment, kiedy kliwia wymaga przesadzenia łatwo rozpoznać: bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ponieważ korzenie kliwii łatwo uszkodzić, jeśli roślina jest już duża, nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co dwa lub trzy lata.

Młode kliwie wymagają jednak częstszego przesadzania. Najlepiej robić to co roku na wiosnę.

Jak pielęgnować kliwię?

Zakurzone liście kliwii przecieramy wilgotną ściereczką. Kliwie nie lubią nabłyszczania. Można je za to zraszać.

Dlaczego kliwia nie kwitnie?

To pytanie nie należy do rzadkości. Kliwia nie kwitnie, kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana. Aby kliwia zakwitła, warto zapewnić jej zimowy okres spoczynku - od października do lutego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, nie należy jej nawozić, a podlewanie ograniczyć do momentów, kiedy ziemia w doniczce jest sucha.

Inne powody, dlaczego kliwia nie kwitnie:

- wiek (młode kliwie potrzebują od trzech do pięciu lat, żeby zakwitnąć pierwszy raz),

- za mało lub za dużo nawozu,

- za duża doniczka,

- niewłaściwa temperatura powietrza,

- za mało światła,

- nieusuwanie przekwitniętych kwiatów,

- częste obracanie doniczki.

Kliwia - choroby i szkodniki

Kliwia to dobra roślina dla początkujących amatorów roślin doniczkowych. Nie wymaga szczególnej wiedzy i troski, wybacza nawet okresy przesuszenia i szybko wraca do formy. Jednak i kliwii zdarza się zachorować lub paść ofiarą szkodników.

Najczęstsze problemy w uprawie kliwii i ich przyczyny:

gnicie korzeni - zbyt obfite i zbyt częste podlewanie,

suche liście na końcach - za rzadkie podlewanie,

mało intensywny kolor liści, niewiele kwiatów - brak nawozu,

grzyby - zbyt wilgotna ziemia w doniczce,

szkodniki - szczególnie wełnowce,

zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kliwia - odmiany

Najbardziej znaną i powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (cynobrowa), czyli Clivia miniata. Inne odmiany kliwii i ich cechy charakterystyczne:

- clivia striata - żółto-zielone paskowane liście, - clivia variegata - liście z jasnymi przebarwieniami, - clivia nobilis (szlachetna) - łososiowe, kielichowe, opadające kwiaty, - clivia miniata citrina - biało-żółte kwiaty.

Kliwia jest rośliną trującą. Nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta, trzeba też trzymać ją z dala od dzieci. Do zatrucia może dojść przez spożycie liści kliwii (szczególnie dołu). Typowe objawy zatrucia kliwią to ślinotok, biegunka i wymioty. Zjedzenie większej ilości toksyny może prowadzić do śmierci.

Autor: ks/mro

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niedziela przyniesie silne porywy wiatru i upały w części kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Część Polski z alarmami. Gdzie będzie wiało, komu będzie gorąco

Część Polski z alarmami. Gdzie będzie wiało, komu będzie gorąco

Źródło:
IMGW

Mieszkaniec Staten Island, Noel Colon, przeżył bliskie spotkanie z dzikim indykiem. Ptak ruszył jego samochodu. Cała sytuacja wyglądała jak scena z kreskówki i szybko podbiła internet.

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Źródło:
CNN

Pogoda na dziś. Niedziela 29.06 zapowiada się pochmurno, choć szansa na słońce także się pojawi. Miejscami może słabo popadać. Na termometrach zobaczymy nawet 28 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 29.06. Do 28 stopni, może słabo popadać

Pogoda na dziś - niedziela, 29.06. Do 28 stopni, może słabo popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański resort obrony ogłosił zakończenie ponad 40-letniej praktyki udostępniania meteorologom kluczowych satelitarnych informacji pogodowych. Decyzja, która wejdzie w życie 30 czerwca, stwarza znaczące ryzyko dla prognozowania przebiegu huraganów oraz monitorowania lodu morskiego.

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Źródło:
PAP

Do praktyki kulturowej, która wynika z warunków pogodowych i klimatycznych, należy w Hiszpanii sjesta. Zwyczaj, uznawany za spowalniający gospodarkę, jest mocno osadzony w świadomości Hiszpanów. Nic dziwnego, bo latem temperatura potrafi całymi tygodniami przekraczać tam 35-40 stopni. Jak funkcjonować, kiedy nawet pracowite owady chowają się na kilka godzin w cień?

Zapanują warunki, jakie w Polsce nie zdarzają się często

Zapanują warunki, jakie w Polsce nie zdarzają się często

Źródło:
TVN24+

Astronauci misji Ax-4 uruchomili trzy polskie eksperymenty naukowe na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badania dotyczą zdrowia psychicznego, mikrobiomu jelit i układu odpornościowego. To pierwsze z 13 projektów realizowanych przez Polskę w kosmosie w ramach programu IGNIS.

Co polski astronauta robił ostatnio w kosmosie

Co polski astronauta robił ostatnio w kosmosie

Źródło:
PAP

IMGW opublikował prognozę pogodowych zagrożeń na kolejne dni. Z komunikatu synoptyków wynika, że w nadchodzącym czasie szczególnie musimy przygotować się na upały. Możliwe jest wydanie alarmów drugiego stopnia dla znacznej części Polski.

Alarmy drugiego stopnia możliwe dla większości kraju

Alarmy drugiego stopnia możliwe dla większości kraju

Źródło:
IMGW

Część regionów Wenezueli zmaga się ze skutkami katastrofalnych powodzi. W kilku stanach z powodu kataklizmu ewakuowano ponad osiem tysięcy osób. Uszkodzone zostały mosty oraz domy.

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

Źródło:
Reuters, Anadolu Agency

Ostatni weekend czerwca ma być najgorętszym jak dotąd w tym roku w południowej Europie. Także w innych częściach kontynentu zrobi się bardzo gorąco. W wielu miejscach temperatura przekroczy 40 stopni Celsjusza, a lokalne służby meteorologiczne ostrzegają przed skwarem.

Jesteście na południu Europy? Szykujcie się na piekło

Jesteście na południu Europy? Szykujcie się na piekło

Źródło:
PAP, The Telegraph

W Turcji trwa fala upałów, która doprowadziła do pożarów w pięciu prowincjach. Mieszkańcy najbardziej zagrożonych terenów zostali ewakuowani. Działania strażaków są utrudnione ze względu na silny wiatr.

Pożary w Turcji. W tym w miejscu kochanym przez Polaków

Pożary w Turcji. W tym w miejscu kochanym przez Polaków

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Amerykańska linia lotnicza Delta musi skontrolować ponad 100 samolotów, zanim maszyny będą mogły ponownie wznieść się powietrze. Wszystko przez gradobicie, które przeszło przez lotnisko w Atlancie.

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Ponad 100 samolotów do kontroli po potężnym gradobiciu

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com

Pakistan zmaga się w ostatnich dniach ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Jak poinformowały w sobotę władze, w kraju co najmniej 32 osoby, z czego połowa to dzieci, zginęły w wyniku gwałtownych powodzi lub zawalenia się domów.

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Woda porywała całe rodziny. Nie żyje ponad 30 osób

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski już od kilku dni znajduje się w kosmosie i rozpoczął pracę nad eksperymentami, które zabrał ze sobą z Ziemi. Doktor habilitowana Katarzyna Malinowska wyjaśniła na antenie TVN24, dlaczego badania przeprowadzone przez Polaka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są bardziej wartościowe, niż wielu osobom mogłoby się wydawać.

Lot Polaka to nie "delegacja do Honolulu". Dlaczego jest tak ważny

Lot Polaka to nie "delegacja do Honolulu". Dlaczego jest tak ważny

Źródło:
TVN24

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

Źródło:
TVN24

Początek wakacji przyniesie ciepło, ale także chmury. W weekend przelotnie popada w niektórych częściach kraju. W nowym tygodniu temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Już wkrótce będzie ponad 30 stopni

Już wkrótce będzie ponad 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Francja zmaga się z falą upałów, która objęła w piątek południową część kraju. Temperatura w najbliższych dniach może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. W niektórych regionach z uwagi na zagrożenie pożarowe zabroniono wstępu do lasów. W Marsylii baseny miejskie od weekendu będą darmowe.

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Zakaz wstępu do lasów, darmowe butelki z wodą

Źródło:
PAP, vigilance.meteofrance.fr, lemonde.fr

Najsuchsza pustynia świata - Atakama, położona w północnej części Chile, została pokryta śniegiem. "Niesamowite" - poinformowało w mediach społecznościowych Obserwatorium ALMA, zlokalizowane na jej terenie.

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Śnieg na najsuchszej pustyni świata. "Niesamowite"

Źródło:
PAP, AFP

Pakistańska rodzina zorganizowała piknik nad brzegiem rzeki. Gdy dzieci bawiły się w wodzie, nagle nadeszła powódź. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej dziewięć osób - podała agencja Reuters.

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Byli na pikniku, dzieci porwała powódź. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, independent.co.uk

W kosmos zabrał ze sobą godło i flagę PRL, fotografie Edwarda Gierka i Leonida Breżniewa. Był pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos. Dzisiaj mija 47. rocznica lotu Mirosława Hermaszewskiego na orbitę okołoziemską.

Mija 47. rocznica pierwszego lotu Polaka w kosmos

Mija 47. rocznica pierwszego lotu Polaka w kosmos

Źródło:
PAP

We wtorkowe południe na niebie nad kilkoma stanami USA pojawił się meteor. Jego rozbłyskowi towarzyszył huk. Fragment tej kosmicznej skały, jak donoszą amerykańskie media, mógł przebić dach domu na przedmieściach Atlanty.

Zrobiło dziurę w dachu, zniszczyło podłogę. To "coś" mogło być meteorytem

Zrobiło dziurę w dachu, zniszczyło podłogę. To "coś" mogło być meteorytem

Źródło:
Guardian, CNN, Reuters

Wenezuelę nawiedziły silne opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Władze wprowadziły ogólnokrajowy stan wyjątkowy i ewakuowały tysiące mieszkańców.

"Anioł stróż kazał mi wrócić". Uratował śpiącą rodzinę przed powodzią

"Anioł stróż kazał mi wrócić". Uratował śpiącą rodzinę przed powodzią

Źródło:
Reuters, Watchers.news, CNN

Włoscy meteorolodzy ostrzegają, że tegoroczne lato może przypominać dramatyczny sezon z 2003 roku, kiedy upały pochłonęły życie tysięcy osób. Eksperci alarmują: lipiec i sierpień przyniosą długotrwałe fale gorąca, tropikalne noce i brak deszczu, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Tamto lato było katastrofą. Włosi boją się powtórki

Tamto lato było katastrofą. Włosi boją się powtórki

Źródło:
PAP

Południowo-zachodnie Chiny mierzą się ze skutkami powodzi, jaka zdarza się raz na 50 lat. Wiele miast i wiosek zostało zalanych.

Woda zalewa miasta i wsie. "Potężny cios"

Woda zalewa miasta i wsie. "Potężny cios"

Źródło:
Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poczas oficjalnej ceremonii powitania nowej załogi na pokładzie ISS Polak otrzymał odznakę astronauty z przypisanym sobie numerem.

Pierwszy Polak na ISS - astronauta numer 635

Pierwszy Polak na ISS - astronauta numer 635

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Nad Polską w czwartek i w nocy z czwartku na piątek pojawiały się burze, które miały poważne skutki. W Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie) zalane zostały ulice, w powiecie gryfińskim (woj. zachodniopomorskie) drzewo spadło na lokal gastronomiczny, a wiatr "wyrywał 100-letnie dęby".

Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"

Burze w Polsce. "Wyrywało 100-letnie dęby"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Włochy. Piątek i sobota będą krytyczne, bo w te dni wartości na termometrach zbliżą się do 40 stopni. Włoskie ministerstwo zdrowia wydało dla wielu miast czerwony alarm przed spiekotą. Apel o ostrożność kieruje do tysięcy polskich turystów ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.

Ambasada ostrzega Polaków we Włoszech przed skwarem

Ambasada ostrzega Polaków we Włoszech przed skwarem

Źródło:
PAP, meteo.it, ilmeteo.it

Gwałtowna burza w zaledwie kilka minut zniszczyła XI-wieczny kościół we francuskiej Normandii. Renowacja historycznego budynku trwała aż 35 lat.

Wieża dzwonnicy runęła na nawę. Burza zniszczyła XI-wieczny kościół

Wieża dzwonnicy runęła na nawę. Burza zniszczyła XI-wieczny kościół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa misja Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Polak wraz z załogą zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły Dragon. Kilka minut przed godziną 8 polskiego czasu załoga misji Ax-4 połączyła się z Ziemią. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.

"Witamy, Ziemio!" Pierwsze słowa załogi misji Ax-4 z kosmosu

"Witamy, Ziemio!" Pierwsze słowa załogi misji Ax-4 z kosmosu

Źródło:
PAP, Axiom Space

Nadmierne połowy doprowadziły do ewolucji dorsza bałtyckiego, który w ich skutek stał się mniejszą rybą - piszą naukowcy w nowym artykule. Populacja tej ryby w Bałtyku dotarła "na skraj załamania" i jej połów jest od 2019 roku zakazany.

Dorsz z Bałtyku się skurczył. Zaskakująca ewolucja przez człowieka

Dorsz z Bałtyku się skurczył. Zaskakująca ewolucja przez człowieka

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski wraz z załogą misji Ax-4 jest w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W nocy ze środy na czwartek na polskim niebie można było zobaczyć ISS i podążającą za nią kapsułę Crew Dragon. To wyjątkowe wydarzenie udało się uwiecznić na nagraniu. Od godziny 12 w TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny, w którym pokażemy kluczowe momenty misji Polaka.

Sławosz na polskim niebie! Wyjątkowe nagranie

Sławosz na polskim niebie! Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Karol Wójcicki - Z Głową W Gwiazdach

Piorun uderzył w powierzchnię jeziora, raniąc przy tym dwadzieścia osób. Do zdarzenia doszło w hrabstwie Lexington w Karolinie Południowej w USA.

Piorun trafił w grupę ludzi. "Pojawił się znikąd"

Piorun trafił w grupę ludzi. "Pojawił się znikąd"

Źródło:
CNN

Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na orbicie i wraz z załogą misji Ax-4 zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Historyczny start śledziło i oglądało tysiące osób na całym świecie.

Ten dzień zapamiętamy na długo. Historyczny lot Polaka na zdjęciach

Ten dzień zapamiętamy na długo. Historyczny lot Polaka na zdjęciach

Źródło:
PAP