Dr Katarzyna Bukol-Krawczyk internista współpracująca z LUX MED wyjaśniała czym grozi ugryzienie kleszcza i jak się go pozbyć. Wytłumaczyła mechanizm boreliozy, choroby przenoszonej przez tego pajęczaka.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Kleszcze, niestety, nietrudno spotkać zarówno w lesie, na łące, ale i w mieście. Te niewielkie pajęczaki żywiące się krwią ofiary, na którą spadną, "czyhają" na liściach drzew i krzewów opadając na kręgowca, który znajdzie się w pobliżu.
Czas i miejsce
Większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między 1 maja a 30 listopada - 80 proc. przypadków występuje w czerwcu i lipcu w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy. W Polsce rejonem endemicznym jest północna część kraju, zwłaszcza województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie. W ostatnich latach szczególny wzrost zachorowań odnotowano w województwie śląskim i małopolskim.
Obserwuj się
Kleszcze z rodzaju Ixodes przenoszą bakterie należące do krętków Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. To właśnie one wywołują boreliozę, wieloukładową chorobę zakaźną.
- Po pobycie w lesie czy na łące najważniejsze jest to obserwować się ponieważ ugryzienie przez kleszcza wiąże się z ryzykiem zarażenia się boreliozą - podkreśliła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista współpracująca z LUX MED.
Kleszcza można pozbyć się w łatwy sposób. - Łapiemy pęsetą maksymalnie jak najbliżej główki i wyrywamy - podkreśliła doktor.
Nie należy w żadnym wypadku go smarować masłem czy przypalać, ponieważ zwiększamy ryzyko, że kleszcz zwymiotuje. A w przewodzie pokarmowym tego niewielkiego pajęczaka znajdują się bakterie wywołujące boreliozę.
Rumień wskazujący
- Po mniej więcej tygodniu do trzech tygodni od ukąszenia kleszcza, jeżeli nam boreliozę przekazał, pojawia się w miejscu ukąszenia rumień z takim jasnym środkiem - sprecyzowała doktor. - To jest tak zwany rumień wędrujący, czyli stopniowo poszerzający się, - dodała.
Lekarz przyjmujący pacjenta z takim objawem nie musi zlecać żadnych dodatkowych badań. Jest to jednoznaczne z zarażeniem się boreliozą i leczenie rozpoczyna się w trybie natychmiastowym.
- Wówczas włącza się antybiotykoterapię, która musi być długa - zaznaczyła lekarka. Chory musi przyjmować antybiotyk przez przynajmniej 3 tygodnie. - Krętki borelli rozmnażają się bardzo powoli, a antybiotyki są skuteczne tylko na tym etapie - zauważyła dr Bukol-Krawczyk.
Groźne etapy
- Jeżeli nie wyleczymy tej borelli możemy mieć drugi etap, tak zwaną boreliozę rozsianą. W 60 proc. to zapalenia stawów - zaznaczyła doktor, dodając, że najczęściej choroba atakuje duże stawy w sposób asymetryczny.
- Raz boli kolano, a gdy przestaje, zaczyna boleć łokieć - wyjaśniała dodając, że bólowi towarzyszy opuchlizna. Najgorszą konsekwencją nieleczonej boreliozy jest tak zwana neuroborelioza. - To zakażenie układu nerwowego objawiające się porażeniami mięśniowymi, zaburzeniami koncentracji - wyliczała. - W pierwszym kontakcie z lekarzem objawy mogą przypominać udar - podkreśliła.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active