Kinesiotaping to w skrócie oklejanie ciała kolorowymi plastrami. Jako metoda wspomagająca terapie najróżniejszych schorzeń, cieszy się coraz większą popularnością. Reporter TVN Meteo Active Marcin Pawłowski na własnej skórze sprawdzał, czy i jak działają plastry.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Słowo "kinesiotaping" jest zbitką słów kinezjologia (ang. kinesiology czyli nauka o ruchu) oraz "taping", angielskiego słowa określającego oklejanie taśmą. W praktycznym zastosowaniu jest metodą terapeutyczną polegającą na aplikowaniu na ciało - w ściśle określony sposób - nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Najczęściej są one kolorowe. Metodę tę na początku lat 70. opracował japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase.
"Fikuśne kształty"
- Te fikuśne kształty, które można zaobserwować u różnych pacjentów, to jest wycinana przez nas (fizjoterapeutów - przyp. red.) aplikacja. Po to, aby uzyskać efekt, którego dany pacjent po prostu potrzebuje - wyjaśnił Wojciech Jabłoński, fizjoterapeuta współpracujący z Kliniką Lekmed.
Kinesiotaping zastosowanie znajduje nie tylko w medycynie sportowej w przypadku wystąpienia kontuzji lub przeciążenia. Wykorzystuje się ją także w ortopedii i rehabilitacji.
Działanie udowodnione
Sceptycznie na początku do "kolorowych plasterków" nastawiony był reporter TVN Meteo Active Marcin Pawłowski. Po krótkim teście przyznał jednak, że metoda ta jest skuteczna! Udowodnił mu to Wojciech Jabłoński: na jedno ramię nakleił plaster, blokując tym samym pracę mięśnia. Efekt był natychmiastowy - ręka pracowała znacznie słabiej względem drugiej ręki, która nie była oklejona żadnym plastrem.
Na ból, obrzęki i gojenie
Jako forma terapii kinesiotaping jest na tyle uniwersalny, że można stosować go jako fizjoterapię sportową, sposób na uśmierzanie bólu, wykorzystywać w leczeniu kontuzji stawów i mięśni, drenażu limfatycznym czy terapiach pooperacyjnych (gojenie ran, redukcje obrzęków i poprawa wchłaniania blizn oraz zwłóknień).
Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active