Kielce – co zobaczyć? Atrakcje i ciekawe miejsca

[object Object]
W sortowni Poczty Polskiej znaleziono węża boaTowarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach/Facebook
wideo 2/2

Najpierw spacer ulicą Sienkiewicza, później Wzgórze Zamkowe, na końcu odpoczynek w pełnych zieleni rezerwatach przyrody. Kielce oferują bardzo różnorodne atrakcje turystyczne. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Kielcach.

Całe miasto uda ci się zwiedzić pieszo, Kielce są bardzo kameralne.Źródełko Biruty i Dzik – to nieoczywiste atrakcje turystyczne Kielc.Kadzielnia jest skupiskiem aż 25 jaskiń. Najdłuższa to Jaskinia Odkrywców.

W Rezerwacie Skalnym im. Jana Czarnockiego na własne oczy przekonasz się, że skały potrafią wyginać się jak plastelina.Ulica Sienkiewicza Od dworca kolejowego do placu Stanisława Moniuszki ciągnie się reprezentacyjny deptak Kielc – ulica Henryka Sienkiewicza. Wytyczona została w latach 20. XIX wieku łącząc część miejską z kościelno-rezydencjonalną. Zobaczyć tu można wiele kamienic wybudowanych w secesyjnym stylu z początku XX wieku. Na jednym jej krańcu znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza i Ekumeniczna Świątynia Pokoju. ZOBACZ TEŻ: Odkryj województwo świętokrzyskie z Reporterami 24 Rynek

Kielecki Rynek nazywany jest również kielecką starówką. Znajduje się w samym centrum miasta. Ma wielowiekową historię – wyznaczony został w okresie średniowiecznej lokacji miasta. Wokół placu stoją budynki głównie z XIX i XX wieku.

W zachodniej części Rynku obejrzeć można ratusz. Po jego lewej stronie (na rogu z ulicą Małą) – kamienicę z XVIII wieku z orłem na fasadzie. Na skwerku pomiędzy ulicami Warszawską i Bodzentyńską stoi natomiast figura świętej Tekli z 1765 roku.

Pałac Biskupów Krakowskich

Ten barokowy pałac zbudowany został w latach 1637-1641 na Wzgórzu Zamkowym. Była to rezydencja biskupów krakowskich. Obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego w Kielcach.

Oglądając budynek warto też przespacerować się po Ogrodzie Włoskim, który znajduje się po zachodniej stronie Pałacu. Między skarpą a basztą zobaczysz studnię. Są tam kwatery obsadzone ziołami i kwiatami oraz drzewa owocowe.

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach

Na Wzgórzu Zamkowym zlokalizowana jest również Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP. To barokowa świątynia, jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Według Jana Długosza kielecki kościół ufundowany został w 1171 roku przez biskupa krakowskiego Gedko. Początkowo był to dość skromny, kamienny budynek.

KielceShutterstock

Park Miejski imienia Stanisława Staszica

Na południowym stoku Wzgórza Zamkowego, między ulicami Jana Pawła II, Ogrodową, Paderewskiego, Śliską, Zamkową i murami, położony jest Park Miejski. Zajmuje powierzchnię około siedmiu hektarów.

Jest to jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce – pierwsze przekazy o nim pochodzą z 1804 roku. To dobre miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu Wzgórza Zamkowego. Nad pokaźnych rozmiarów stawem, pośród klonów, lip i kasztanowców, znajdziesz chwilę wytchnienia.

Źródełko Biruty

W parku, u zbiegu ulic Solnej i Staszica, wypływa źródło Biruty. To ono zasila parkowy staw. Od 1973 roku stoi tam również kamienna rzeźba „Przysięga miłości”. Jej powstanie zainspirowała opowieść o Birucie – ukochanej Marcina Borowicza z „Syzyfowych pracy” Stefana Żeromskiego.

Pomnik Dzika

Odbijając na chwilę z Parku Miejskiego na Plac Artystów, napotkasz rzeźbę dzika, która stoi w tym miejscu od 2006 roku. Wykonana jest z piaskowca. Dzik ma swoje imię – Kiełek. A sam fakt istnienia jego posągu wiąże się z legendą o powstaniu Kielc, którą możesz przeczytać na sześciu tablicach ułożonych wokół dzika.

Aleja Sław

Z Parku Miejskiego warto przejść bezpośrednio na Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów. To najlepszy łącznik między zabytkami w centrum miasta a Kadzielnią, której – będąc w Kielcach – nie sposób nie zobaczyć.

Główną atrakcją turystyczną Skweru jest Aleja Sław. Na granitowych postumentach umieszczono popiersia między innymi znanych pisarzy i artystów. Są tam Michaił Bułhakov, Charlie Chaplin, Salvador Dali, Stanisław Lem, Tamara Łempicka, Marilyn Monroe czy Andy Warhol.

Kielce – co zwiedzić? Kadzielnia

Po spacerze Skwerem Harcerskim i przejściu przez ulicę dochodzisz do Kadzielni – wzgórza z Pasma Kadzielniańskiego. To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna Kielc. Warto ją zobaczyć latem, kiedy pełna jest bujnej zieleni. Zimą turystów przyciąga lodospad, który zastyga na północno-wschodniej części Skałki Geologów.

Kadzielnia to miejsce, w którym od XVIII wieku znajdowały się kamieniołomy. Kadzielnia jest bowiem zbudowana z masywnych wapieni. Miejsce jest też skupiskiem aż 25 jaskiń. Najdłuższą z nich jest Jaskinia Odkrywców.

Wietrznia

W 1999 roku na obszarze niemal 18 hektarów utworzony został rezerwat przyrody nieożywionej. Pod ochroną znalazły się pozostałości wzgórza Wietrznia, które pocięte jest wyrobiskami kamieniołomu. Skały zaczęto eksploatować w XIX wieku. Prace zakończono w 1974 roku. Obecnie jest to miejsce, w którym można odpocząć, pospacerować, spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu bujnej zieleni.

Kielce – ciekawe miejsca: Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego

Dawny kamieniołom, położony na obszarze Góry Ślichowica, to najmniejszy rezerwat przyrody na terenie miasta – ma powierzchnię zaledwie 0,55 hektara. Jednocześnie to najstarszy rezerwat geologiczny w Polsce. Zobaczyć tam można m.in. spektakularnie wyglądający fałd skalny. Na własne oczy przekonasz się, że skały potrafią wyginać się jak plastelina.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fala upałów dobiega końca. Nowy tydzień przyniesie spadek temperatury, a także opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W prognozach widać też burze.

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 6.07. Noc przeważnie będzie pogodna. W dzień termometry pokażą miejscami 32 stopnie Celsjusza. Lokalnie może popadać słaby deszcz.

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W gwałtownych powodziach, które nawiedziły Teksas, zginęło co najmniej 27 osób - podała agencja Reuters. Wśród ofiar są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu.

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, CNN, tvnmeteo.pl, Fox News

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia przed upałem. W niemal całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w najnowszym raporcie, że cele polskiej misji IGNIS po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach.

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Źródło:
PAP

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził już ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W piątek polski astronauta połączył się z Uniwersytetem Wrocławskim, by odpowiedzieć na pytania uczniów.

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była w Polsce do tej pory najgorętszym dniem w tym roku. W większości naszego kraju termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach było nawet ponad 36 stopni.

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP