Ornitolodzy z Karpat mają powody do radości. Jedne z najrzadziej występujących w naszym kraju ptaków - orły przednie (Aquila chrysaetos) - zaczęły lęgi. Jak twierdzą eksperci tegoroczny przychówek może być okazały.
W Karpatach orły przednie (Aquila chrysaetos), należące do najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków, rozpoczęły wysiadywanie jaj. W tym roku do lęgów przystąpiło ponad 60 procent par - powiedział w sobotę ornitolog z Komitetu Ochrony Orłów dr Marian Stój.
Wykazują "kainizm"
Jak zaznaczył ornitolog, "lęgi zapowiadają się optymistycznie".
- Jeśli nie pojawią się załamania pogody, na przykład długotrwałe ulewy czy gwałtowne burze, to większość par, która przystąpiła do lęgów, szczęśliwie odchowa swoje potomstwo - wyjaśnił.
Przypomniał, że "prawie 70 procent samic orłów składa po dwa jaja, pozostałe po jednym". Ich wysiadywanie trwa 40 dni.
- Orły przednie odchowują tylko jedno pisklę, gdyż młode względem siebie zachowują się agresywnie. Jest to tak zwany kainizm, to znaczy starsze pisklę eliminuje młodszego, słabszego osobnika. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa - mówił dr Stój.
W górach i nad morzem
Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym, bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje około 35 par. Najwięcej, bo około 30 par - w Karpatach, przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami stwierdzono gniazdowanie jedynie na Wybrzeżu Bałtyckim - w Słowińskim Parku Narodowym.
Długość ciała orła przedniego przekracza 80 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na zające, młode sarny, lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może upolować domowy drób lub kota. Nie gardzi również padliną. Pikując w locie, osiąga prędkość do 160 kilometrów na godzinę.
Gniazda orła przedniego znajdują się w miejscach odludnych, w koronach wysokich drzew iglastych lub na półkach skalnych.
Autor: kw//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock