Zjadanie dziennie porcji roślin strączkowych może subtelnie wspomóc utratę wagi, sugerują najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Systematyczne zjadanie porcji 3/4 szklanki (około 130 g) roślin strączkowych, takich jak fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica dziennie, prowadzi do zredukowania masy ciała o 0,34 kg. Powtarzalność wyników przeprowadzonych badań w warunkach klinicznych i metaanalizy dowodzą, że nie są to czcze obietnice i taka modyfikacja diety daje efekty.
Autorami opublikowanej na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition" pracy jest dr Russell de Souza współpracujący z Instytutem Naukowym Li Ka Shing przy szpitalu Św. Michała w kanadyjskim Toronto.
Naukowo dowiedzione
Praca naukowców bazowała na ustaleniach poczynionych przez inny zespół (z placówki naukowej Clinical Nutrition and Risk Factor Modification Centre - przyp. red.), tj. na stwierdzeniu, że włączenie nasion strączkowych do menu i ich regularne spożycie gwarantuje poczucie sytości, co naturalnie wspomaga kontrolować przestrzeganie diety oraz że obniża poziom tzw. złego cholesterolu.
Metaanalizie poddano 21 trwających cykli badań klinicznych prowadzonych z udziałem 940 dorosłych kobiet i mężczyzn, wskazując, że stracili średnio 0,34 kg na przestrzeni 6 tygodni dodając jedną porcję roślin strączkowych (fasoli, grochu, ciecierzycy lub soczewicy), niespecjalnie jednocześnie redukując objętość pozostałych pokarmów spożywanych normalnie.
Zamiast mięsa
Nasiona roślin strączkowych mają niski indeks glikemiczny i są wykorzystywane w przypadku konieczności zredukowania lub zastąpienia w jadłospisie białka pochodzenia zwierzęcego. Stanowią zdrowy zamiennik zwłaszcza, gdy są łączone z białkami pochodzącymi ze zbóż we właściwych proporcjach.
- Około 90 proc. prób odchudzania kończy się fiskiem i powrotem do starej wagi, czego na ogół powodem jest tzw. ssanie w żołądku - zauważył dr de Souza. Nierzadko owo "ssanie" wynika z pragnienia, mylonego z głodem lub faktycznego głodu będącego dowodem na niewłaściwie proporcje składników w posiłku dietetycznym.
Uzupełnienie wiedzy
- Nasze badania uzupełniają nasze wcześniejsze ustalenia, dowodzące że poczucie sytości wzrasta o 31 proc. i znacznie redukuje się ilość objętościowa spożywanego dziennie pokarmu dzięki włączeniu do jadłospisu porcji nasion roślin strączkowych - zaznaczył.
Odchudza i obniża
Ponadto podczas badań wykazano, że regularne spożywanie dziennie porcji rzędu 130 g np. fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy powoduje spadek tzw. złego cholesterolu o 5 proc., z czym wiąże się redukcja ryzyka zagrożenia rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Wiedząc, co gwarantuje wrażenie sytości na dłużej, ze świadomością korzystnego wpływu na zdrowie, badacze są przekonani, że stosowanie diet stanie się nie tylko łatwiejsze, ale i skuteczniejsze.
Należy jednak pamiętać, że dobra dieta to taka, która zawiera wszystkie konieczne składniki w odpowiednich proporcjach. Pomijanie któregokolwiek nam nie służy. Zobacz, jak wygląda nowa piramida zdrowego żywienia:
Autor: stella / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock