Juka domowa. Jak o nią dbać?

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5

Od lat jest jedną z popularniejszych roślin domowych. Pielęgnacja juki nie jest wymagająca, a dzięki egzotycznemu wyglądowi świetnie prezentuje się w wielu wnętrzach. Podpowiadamy, jak dbać o jukę, żeby rosła i cieszyła oko domowników.

Juka najbardziej nie lubi przelania. Bardzo na to uważaj.

Pamiętaj, aby zapewnić juce dobrze oświetlone stanowisko.

Latem juka dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli niższą - około 15 stopni Celsjusza.

Kwiat juka - co to za roślina?

Juka to polska potoczna nazwa rośliny o łacińskiej nazwie Yucca. Wywodzi się ona z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego oraz z wysuniętych na południe regionów Ameryki Środkowej. Naturalnie rośnie na obszarach półpustynnych. Co ciekawe, jest to roślina z rodziny szparagowatych.

W polskich domach najczęściej zobaczyć można jeden z trzech gatunków juki:

- juka gwatemalska/słoniastostopa (Yucca guatemalensis/Yucca elephantipes), - juka aloesowa (Yucca aloifolia), - juka wyniosła (Yucca elata).

Juka wyglądem przypomina palmę. Ma masywny pień, który zwieńczony jest sztywnymi, wąskimi i zaostrzonymi liśćmi.

Jakie stanowisko dla juki?

Pielęgnacja juki domowej nie jest trudna. Trzeba pamiętać, aby roślina nie stała w dusznym pomieszczeniu, ponieważ lubi świeże powietrze. Należy zapewnić jej też miejsce z dużą ilością światła.

Wskazane jest, aby latem wynosić jukę na balkon. Powinien on być osłonięty od wiatru. Dzięki temu jest szansa, że w czerwcu lub lipcu juka zakwitnie. Szansa rośnie, jeżeli juka uprawiana jest w szklarni. Kwiat juki domowej wyrastają na szczycie pędu. Mają formę zwisającego kwiatostanu w kolorze białym. Pamiętaj jednak, żeby już wczesną jesienią wnieść jukę domu.

Juka doniczkowa - jak dbać?

Jak podlewać jukę? Latem podlewaj ją umiarkowanie, a zimą bardzo skąpo. Konieczna jest też regularność. Latem podlewa się ją częściej, zimą - rzadziej. Uważaj, żeby nie przelać juki, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody. Czy juka lubi zraszanie? Latem możesz zraszać ją miękką wodą. Pamiętaj jednak, żeby woda miała temperaturę pokojową.

Przesadzanie juki może odbywać się co kilka lat, na wiosnę, kiedy jej korzenie wypełnią już całą doniczkę. Jeżeli niektóre liście staną się żółte i suche, możliwe jest przycinanie juki.

Juka - jaka ziemia?

Podłoże dla juki powinno być przepuszczalne i lekkie, aby umożliwić odpływ wodzie. Można zakupić specjalne rodzaje ziemi - dla palm, dracen i sukulentów. Jaka doniczka? Dobrana rozmiarem do wielkości rośliny. Najlepiej z drenażem i odpływem wody.

Juka - rozmnażanie

Rozmnażać jukę możesz przez ukorzenienie bocznych odrostów w mieszaninie piasku i torfu. Sadzonkę pobiera się odcinając ostrym nożem rozetkę liściową od pnia. Miejsce odcięcia warto posmarować węglem drzewnym. Samą sadzonkę po usunięciu dolnych liści zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie w dołku w podłożu przeznaczonym do tego celu.

Takiej sadzonce należy zapewnić umiarkowane oświetlenie i temperaturę powyżej 20 st. Celsjusza. Nie powinna stać bezpośrednio na słońcu. Roślina powinna mieć zapewnioną dużą wilgoć. Po około miesiącu, półtora można taką ukorzenioną już sadzonkę przesadzić do większej donicy.

Juka - choroby

Dlaczego liście juki żółkną? Jeżeli obserwujesz żółknięcie dolnych, pojedynczych liści, może być to efekt powstawania pnia. Jeżeli jednak żółknie wiele liści, może być to objaw przelewania rośliny lub dostarczania jej zbyt małej ilości światła. Możliwe jest również, że juka rośnie już w zbyt małej doniczce i należałoby ją już przesadzić.

Dlaczego juka usycha? Może być to oznaka zbyt wysokiej temperatury i zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Niebezpieczne choroby juki:

- miękka zgnilizna bakteryjna, - antraknoza, - zgnilizna kłodziny juki.

Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pielęgnacją - przelaniem, niską wilgotnością czy zbyt małą ilością światła.

Juka domowa - jak uratować?

Wszystko zależy od tego, co się z nią dzieje. Warto upewnić się, że w doniczce jest odpływ i że na jej dnie nie zbiera się woda, jak również, czy doniczka jest wystarczająco duża. Może się okazać, że jedynym ratunkiem dla juki będzie już tylko zrobienie z niej sadzonek.

Juka domowa - koty i psy

Juka może spowodować zatrucie u psa. Nie zdarza się to zbyt często, ponieważ liście juki mają gorzki smak, co zniechęca do ich konsumpcji. Co ciekawe, juka jest natomiast rośliną bezpieczną dla kotów. Kot musiałby zjeść bardzo dużo jej liści, żeby się zatruć. Pamiętaj jednak, że podobna do juki dracena, jest już trująca dla kotów.

Autor: aw / Źródło: atlas.roslin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami. Miejscami termometry mogą pokazać nawet 32 stopnie Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Będzie tak gorąco, że IMGW wydał alarmy. Tu zapanuje upał

Będzie tak gorąco, że IMGW wydał alarmy. Tu zapanuje upał

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 15.06 przyniesie słoneczną aurę niemal przez cały dzień. Aura zacznie się psuć wieczorem - w części kraju mogą pojawić się burze. Zrobi się upalnie. Termometry pokażą lokalnie ponad 30 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec weekendu w części kraju zapowiada się z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Jak długo zostanie z nami upalna aura? Kolejne dni przyniosą spadek wartości na termometrach, ale wystąpi ryzyko burz.

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP