Juka domowa. Jak o nią dbać?

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5

Od lat jest jedną z popularniejszych roślin domowych. Pielęgnacja juki nie jest wymagająca, a dzięki egzotycznemu wyglądowi świetnie prezentuje się w wielu wnętrzach. Podpowiadamy, jak dbać o jukę, żeby rosła i cieszyła oko domowników.

Juka najbardziej nie lubi przelania. Bardzo na to uważaj.

Pamiętaj, aby zapewnić juce dobrze oświetlone stanowisko.

Latem juka dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą woli niższą - około 15 stopni Celsjusza.

Kwiat juka - co to za roślina?

Juka to polska potoczna nazwa rośliny o łacińskiej nazwie Yucca. Wywodzi się ona z pogranicza amerykańsko-meksykańskiego oraz z wysuniętych na południe regionów Ameryki Środkowej. Naturalnie rośnie na obszarach półpustynnych. Co ciekawe, jest to roślina z rodziny szparagowatych.

W polskich domach najczęściej zobaczyć można jeden z trzech gatunków juki:

- juka gwatemalska/słoniastostopa (Yucca guatemalensis/Yucca elephantipes), - juka aloesowa (Yucca aloifolia), - juka wyniosła (Yucca elata).

Juka wyglądem przypomina palmę. Ma masywny pień, który zwieńczony jest sztywnymi, wąskimi i zaostrzonymi liśćmi.

Jakie stanowisko dla juki?

Pielęgnacja juki domowej nie jest trudna. Trzeba pamiętać, aby roślina nie stała w dusznym pomieszczeniu, ponieważ lubi świeże powietrze. Należy zapewnić jej też miejsce z dużą ilością światła.

Wskazane jest, aby latem wynosić jukę na balkon. Powinien on być osłonięty od wiatru. Dzięki temu jest szansa, że w czerwcu lub lipcu juka zakwitnie. Szansa rośnie, jeżeli juka uprawiana jest w szklarni. Kwiat juki domowej wyrastają na szczycie pędu. Mają formę zwisającego kwiatostanu w kolorze białym. Pamiętaj jednak, żeby już wczesną jesienią wnieść jukę domu.

Juka doniczkowa - jak dbać?

Jak podlewać jukę? Latem podlewaj ją umiarkowanie, a zimą bardzo skąpo. Konieczna jest też regularność. Latem podlewa się ją częściej, zimą - rzadziej. Uważaj, żeby nie przelać juki, ponieważ roślina ta jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody. Czy juka lubi zraszanie? Latem możesz zraszać ją miękką wodą. Pamiętaj jednak, żeby woda miała temperaturę pokojową.

Przesadzanie juki może odbywać się co kilka lat, na wiosnę, kiedy jej korzenie wypełnią już całą doniczkę. Jeżeli niektóre liście staną się żółte i suche, możliwe jest przycinanie juki.

Juka - jaka ziemia?

Podłoże dla juki powinno być przepuszczalne i lekkie, aby umożliwić odpływ wodzie. Można zakupić specjalne rodzaje ziemi - dla palm, dracen i sukulentów. Jaka doniczka? Dobrana rozmiarem do wielkości rośliny. Najlepiej z drenażem i odpływem wody.

Juka - rozmnażanie

Rozmnażać jukę możesz przez ukorzenienie bocznych odrostów w mieszaninie piasku i torfu. Sadzonkę pobiera się odcinając ostrym nożem rozetkę liściową od pnia. Miejsce odcięcia warto posmarować węglem drzewnym. Samą sadzonkę po usunięciu dolnych liści zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie w dołku w podłożu przeznaczonym do tego celu.

Takiej sadzonce należy zapewnić umiarkowane oświetlenie i temperaturę powyżej 20 st. Celsjusza. Nie powinna stać bezpośrednio na słońcu. Roślina powinna mieć zapewnioną dużą wilgoć. Po około miesiącu, półtora można taką ukorzenioną już sadzonkę przesadzić do większej donicy.

Juka - choroby

Dlaczego liście juki żółkną? Jeżeli obserwujesz żółknięcie dolnych, pojedynczych liści, może być to efekt powstawania pnia. Jeżeli jednak żółknie wiele liści, może być to objaw przelewania rośliny lub dostarczania jej zbyt małej ilości światła. Możliwe jest również, że juka rośnie już w zbyt małej doniczce i należałoby ją już przesadzić.

Dlaczego juka usycha? Może być to oznaka zbyt wysokiej temperatury i zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Niebezpieczne choroby juki:

- miękka zgnilizna bakteryjna, - antraknoza, - zgnilizna kłodziny juki.

Najczęściej są one spowodowane niewłaściwą pielęgnacją - przelaniem, niską wilgotnością czy zbyt małą ilością światła.

Juka domowa - jak uratować?

Wszystko zależy od tego, co się z nią dzieje. Warto upewnić się, że w doniczce jest odpływ i że na jej dnie nie zbiera się woda, jak również, czy doniczka jest wystarczająco duża. Może się okazać, że jedynym ratunkiem dla juki będzie już tylko zrobienie z niej sadzonek.

Juka domowa - koty i psy

Juka może spowodować zatrucie u psa. Nie zdarza się to zbyt często, ponieważ liście juki mają gorzki smak, co zniechęca do ich konsumpcji. Co ciekawe, juka jest natomiast rośliną bezpieczną dla kotów. Kot musiałby zjeść bardzo dużo jej liści, żeby się zatruć. Pamiętaj jednak, że podobna do juki dracena, jest już trująca dla kotów.

Autor: aw / Źródło: atlas.roslin.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl