Zespół badaczy z Loyola University w Chicago opublikował artykuł, w którym dowodzi, że aktywność fizyczna nie jest skutecznym narzędziem w procesie chudnięcia. Nie podważają jednak korzyści, jakie płyną z uprawiania sportu,
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Aktywność fizyczna wiąże się z mnóstwem korzyści: redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy czy nowotworów oraz poprawia samopoczucie. Jednakże według Richarda S. Coopera i Amy Luke z Loyola University w Chicago nie pomaga ona w zmniejszeniu masy ciała.
Ochronna aktywność
- Aktywność fizyczna jest niezbędna w ochronie dobrego stanu zdrowia i kondycji, ale istnieje ograniczona liczba dowodów na to, że wspomaga walkę z otyłością - podkreślili badacze w publikowanej na łamach magazynu "International Journal of Epidemiology" pracy.
Błędne założenie
Cooper i Luke od lat badają zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a nadwagą. W chwili rozpoczęcia badań byli przekonani, że ruch jest kluczem do zgubienia zbędnych kilogramów. Ale z czasem zgromadzili więcej dowodów przemawiających za tym, że takowe założenie jest błędne.
Jeśli bowiem zwiększy się swoją aktywność fizyczną, naturalną konsekwencją będzie większe zapotrzebowanie na pokarm. Aby schudnąć, konieczna jest dieta zapewniająca ujemny bilans kaloryczny względem dziennego zapotrzebowania.
Kluczowa ilość
- To liczba kalorii jest kluczem - podkreślają. - Społeczeństwo otrzymuje od lekarzy i dietetyków komunikat: jeśli chcesz schudnąć, to więcej się ruszaj, korzystaj ze schodów zamiast z windy, jedz więcej owoców i warzyw. Tymczasem wiadomość musi być sprecyzowana: jest tylko jedna skuteczna metoda aby schudnąć - wyjaśniają w publikacji. - Jeśli chcesz zredukować wagę, zredukuj ilość kalorii - podkreślają badacze.
Spożywcza propaganda
Cooper i Luke zwracali uwagę na komunikat, jaki wysyła przemysł spożywczy, za przykład podając artykuł, jaki pojawił się na łamach "New York Times'a". Pojawiło się tam stwierdzenie, że "Coca-Cola, największy producent słodzonych produktów i napojów, wspiera badania nad badaniami dowodzącymi, że otyłość wynika ze znikomej aktywności fizycznej i aby pozbyć się kilogramów, wystarczy ćwiczyć, nie przejmując się zbytnio kalorycznością swoich posiłków i przekąsek".
Tymczasem badacze na łamach "International Journal of Epidemiology" przywołali szereg przykładów obalających ową tezę. Jednym z argumentów popierających ich teorię jest szereg badań klinicznych, które dowiodły, że osoby w grupie, której tylko ograniczono liczbę spożywanych kalorii, schudły tyle samo, co osoby w grupie, która jadła mniej kalorii oraz ćwiczyła.
Istotna dieta, korzystny ruch
- Aktywność fizyczna wiąże się z mnóstwem korzyści dla ciała i umysłu - przyznali badacze. - Ale jej zwiększenie nie jest kluczem do schudnięcia. Zredukujemy wagę ciała, ograniczając liczbę spożywanych kalorii - podkreślili badacze. Odchudzając się warto ćwiczyć, ponieważ pozwoli to na poprawienie ogólnego stanu ciała, zarówno pod kątem zdrowotnym, jak i estetycznym.
A może poodchudzacie się na wczasach?
Autor: stella/map / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Sgutterstock