13 mln niezidentyfikowanych gatunków żyje pośród nas. Największe ich skupisko znajduje się w krajach o dużej różnorodności biologicznej, położonych w okolicy równika. Ich poznanie i opisanie zajęłoby 2 tys. lat.
- Szacujemy, że w sumie około 13 mln gatunków żyje na Ziemi - mówi Thomas Lewinsohn, profesor ekologii na Uniwersytecie Stanowym Campinas (Unicamp) w São Paulo. - Poza tymi 13 mln tylko 1.75 mln gatunków, takich jak mikroorganizmy, rośliny, owady i bakterie, już poznane i opisane - dodaje.
Słabe rozpoznanie
Głównym problemem według naukowca jest brak danych na temat gatunków w krajach o największej różnorodności biologicznej, takich jak Brazylia, Kolumbia, Meksyk, Indonezja i Republika Południowej Afryki.
- Większość gatunków zostało odkrytych przez taksonomów (naukowcy, którzy klasyfikują organizmów według ich właściwości fizycznych lub komórkowych) w Europie, a nie tam, gdzie jest największa szansa na odkrycie największej liczby nowych osobników- zauważa Lewinsohn.
Według profesora szczególny nacisk naukowcy powinni kłaść na mniejsze gatunki, jak owady czy drobnoustroje, od których może zależeć utrzymanie dotychczasowych ekosystemów.
Sprawa dużej wagi
Opisanie tych wszystkich gatunków może trwać ok 2 tys. lat, a ich koszt może wahać się od 25 do 50 mld dol na każde 50 lat. Według profesora to nie jest dużo w porównaniu z rocznymi nakładami na zbrojenia w wysokości 1,738 bln dol (dane na 2011 r.) czy na misje promów kosmicznych NASA w latach 1971-2011 w wysokości 195 mld.
Autor: mm/mj / Źródło: phys.org