"Jedno z największych osiągnięć w historii ludzkości". Ile osób uratowały restrykcje

[object Object]
"Jest to ewenement na skalę europejską"tvn24
wideo 2/21

Restrykcje związane z zatrzymaniem epidemii COVID-19 w dużym stopniu zapobiegły rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Do takich wniosków doszli naukowcy z dwóch niezależnych zespołów, którzy przeanalizowali dane dotyczące choroby w kilkunastu krajach świata. Mowa jest nawet o ponad 530 milionach potencjalnych zakażeń mniej na całym świecie.

Gdyby w Stanach Zjednoczonych nie wprowadzono na szeroką skalę obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, takich jak pozostawanie w domu czy zamykanie szkół, w całym kraju odnotowano by około 60 milionów więcej zakażeń. Do takich wniosków doszli badacze, którzy w poniedziałek w czasopiśmie naukowym "Nature" opublikowali wstępną wersję swoich badań.

Naukowcy wykorzystali technikę modelowania, używaną zazwyczaj do szacowania wzrostu ekonomicznego, by zmierzyć wpływ obostrzeń w sześciu krajach: Chinach, Korei Południowej, we Włoszech, w Iranie, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Szacunki naukowców sugerują, że bez strategii, które wdrożono na początku pandemii w styczniu i które trwały do początku kwietnia, doszłoby do:

38 milionów więcej infekcji w Korei Południowej,

45 milionów więcej infekcji we Francji,

49 milionów więcej infekcji we Włoszech,

54 milionów więcej infekcji w Iranie,

60 milionów więcej infekcji w Stanach Zjednoczonych,

285 milionów więcej infekcji w Chinach.

"Każdy dzień robił wielką różnicę"

Jak przekazał w komunikacie prasowym główny autor badania Solomon Hsiang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, okres, w jakim przeprowadzono badania, zakończył się 6 kwietnia, ale utrzymanie obostrzeń po tym czasie najprawdopodobniej jeszcze bardziej zmniejszyło liczbę zakażeń koronawirusem.

"Ostatnie kilka miesięcy było niezwykle trudne, ale dzięki naszym poświęceniom ludzie na całym świecie przyczynili się do jednego z największych osiągnięć w historii ludzkości" - dodał Hsiang w komunikacie. "Nie wydaje mi się, żeby jakiekolwiek ludzkie przedsięwzięcie kiedykolwiek uratowało tak wiele istnień ludzkich w tak krótkim czasie. Pobyt w domu i odwoływanie wydarzeń masowych wiązał się z ogromnymi kosztami osobistymi, ale dane pokazują, że każdy dzień robił wielką różnicę" - uzupełnił. "Wykorzystując naukę i współpracę, zmieniliśmy bieg historii".

Badanie, przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley obejmowało dane z sześciu krajów na temat dziennych wskaźników zakażeń, sposobu ich definiowania oraz czasu wdrożenia 1717 rodzajów polityk - w tym ograniczeń w podróżowaniu, społecznych środków dystansowania i pozostawania w domach - od najwcześniejszych momentów w tym roku aż do 6 kwietnia.

Wpływ obostrzeń

Naukowcy przeanalizowali powyższe dane w celu oszacowania, w jaki sposób dzienne tempo wzrostu zakażeń mogło z czasem ulec zmianie w konkretnej lokalizacji, gdyby wprowadzono w życie różne kombinacje polityk obostrzeń na dużą skalę. Dane wykazały, że z wyłączeniem Iranu, tempo wzrostu infekcji wynosiło średnio około 38 procent dziennie, zanim obostrzenia spowolniły rozprzestrzenianie się infekcji.

Badacze stwierdzili też, że we wszystkich sześciu krajach obostrzenia zapobiegły około 530 milionom zakażeń, co w oparciu o procedury badawcze i sposób definiowania przypadków przekłada się na około 62 miliony potwierdzonych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2.

Naukowcy nie oszacowali jednak, ilu zgonom można było zapobiec.

"Nasza analiza skupia się na potwierdzonej liczbie zakażeń, ale inne dane, takie jak liczba hospitalizowanych lub zgonów, są również przedmiotem zainteresowania. Kolejne prace mogą wymagać dodatkowego podejścia za pomocą dalszego modelowania, ponieważ są one stosunkowo bardziej zależne od kontekstu i kraju" - napisali naukowcy. "Nasze badania empiryczne wskazują, że zakrojona na szeroką skalę polityka zapobiegająca zakażeniom spowalnia pandemię COVID-19" - czytamy dalej.

Obostrzenia w Europie

W poniedziałek w piśmie "Nature" opublikowano wstępne wyniki drugiego, podobnego badania, tym razem przygotowanego przez naukowców z brytyjskiej uczelni Imperial College London. Przeanalizowali oni wpływ wprowadzania obostrzeń - takich jak społeczna izolacja oraz zamykanie szkół - na COVID-19 w 11 krajach.

Analizie poddano następujące państwa: Austria, Belgia, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. W tym przypadku - w porównaniu do pierwszego badania - w badaniach uwzględniono też liczbę zgonów.

Co ustalili specjaliści? Ich zdaniem podjęte środki, mające na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, pomogły w tych krajach zapobiec około 3,1 miliona zgonów z powodu COVID-19 do 4 maja. Z badania wynika też, że koronawirusem w tych państwach do tego okresu mogło zostać zakażonych od 12 do 15 milionów osób, co przekłada się na od 3,2 do 4 procent populacji.

Badanie miało pewne ograniczenia, w tym fakt, że zgony spowodowane przez SARS-CoV-2 na początku pandemii mogły zostać pominięte w statystykach. Ponadto istnieją też różnice w raportowaniu zgonów w poszczególnych krajach.

- Korzystając z modelu opartego na danych dotyczących liczby zgonów w 11 krajach europejskich, jasne jest dla nas, że interwencje "niefarmaceutyczne" - takie jak lockdown i zamykanie szkół - uratowały życie około 3,1 miliona osób w tych państwach - przekazał w poniedziałek w komunikacie prasowym Seth Flaxman z Imperial College London, który pracował nad tym badaniem. I dodał: "Nasz model sugeruje, że restrykcje wprowadzone w tych krajach w marcu 2020 roku okazały się skuteczne w zwalczaniu epidemii poprzez ograniczenie namnażania się wirusa i znaczne zmniejszenie liczby osób, które mogłyby nim zostać zakażone".

Autor: dd/map / Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Fala upałów dobiega końca. Nowy tydzień przyniesie spadek temperatury, a także opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W prognozach widać też burze.

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 6.07. Noc przeważnie będzie pogodna. W dzień termometry pokażą miejscami 32 stopnie Celsjusza. Lokalnie może popadać słaby deszcz.

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W gwałtownych powodziach, które nawiedziły Teksas, zginęło co najmniej 27 osób - podała agencja Reuters. Wśród ofiar są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu.

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, CNN, tvnmeteo.pl, Fox News

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia przed upałem. W niemal całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w najnowszym raporcie, że cele polskiej misji IGNIS po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach.

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Źródło:
PAP

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził już ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W piątek polski astronauta połączył się z Uniwersytetem Wrocławskim, by odpowiedzieć na pytania uczniów.

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była w Polsce do tej pory najgorętszym dniem w tym roku. W większości naszego kraju termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach było nawet ponad 36 stopni.

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP