Rybom piłom zagraża poważne niebezpieczeństwo. Jak wykazały badania, zniknęły z ponad połowy krajów, w których można było je spotkać. Naukowcy są zaniepokojeni, ale jak twierdzą, można je jeszcze ocalić.
Ryby piły, jedne z najbardziej niezwykłych ryb na świecie, są jednocześnie jednymi z najbardziej narażonych na wyginięcie. Jeszcze parę lat temu ryby te można było spotkać wzdłuż wybrzeży około 90 krajów. Obecnie uważa się, że w ponad połowie z nich wymarły.
Eksperci są zdania, że przyczyną zanikania ich gatunku jest utrata siedlisk i zaplątywanie się w sieci rybackie. Ich pyski, które wyewoluowały do kształtu piły, by wykrywać i atakować zdobycz, stały się teraz obciążeniem.
- Zaczynamy dokumentować pierwsze przypadki, kiedy gatunek wymiera z powodu przełowienia – powiedział prof. Nick Dulvy z Uniwersytetu Simona Frasera (SFU) z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
"Sytuacja jest tragiczna"
Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN), z pięciu gatunków ryb pił, trzy są krytycznie zagrożone, podczas gdy dwa są wymienione jako zagrożone.
Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances" potwierdziły, że ryby piły zniknęły z wybrzeży 55 krajów, takich jak Chiny, Irak, Haiti, Japonia, Timor Wschodni, Salwador, Tajwan, Dżibuti czy Brunei. W co najmniej 18 państwach zniknął przynajmniej jeden gatunek ryby piły, a w 28 – dwa lub więcej.
Za ostatnie bastiony dla uratowania tych ryb uważa się Stany Zjednoczone i Australię, gdzie wydają się być najlepiej chronione.
Badania wskazały, że w ośmiu państwach - Kubie, Tanzanii, Kolumbii, Madagaskarze, Panamie, Brazylii, Meksyku i Sri Lance - gdyby wdrożyć pilne działania na rzecz ochrony ryb pił, zanikający gatunek mógłby się odnowić.
- Chociaż sytuacja jest tragiczna, mamy nadzieję zrównoważyć złe wieści i wskazywać kraje, w których jest szansa na uratowanie ryb pił – powiedziała Helen Yan z SFU.
Na ratunek rybie pile
Ekspertka stwierdziła, że ryby piły wciąż mogą wrócić na ponad 70 procent terenów, "jeśli zaczniemy działać teraz".
Na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami flory i fauny, ryby piły są chronione prawnie, ale nadal dochodzi do celowych i zupełnie przypadkowych śmierci tych zwierząt. Płetwy i zęby ryb są sprzedawane jako trofea, żywność lub lekarstwa oraz jako ostrogi do walk kogutów.
Sonja Fordham, badaczka i prezeska organizacji Shark Advocates International, powiedziała, że istnieją możliwości, "by przywrócić populacji tych niezwykłych zwierząt dawną świetność". Ostrzegła jednak, że "czas kurczy się bardzo szybko".
Autor: kw/dd / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock