Temperatura na Alasce sukcesywnie obni偶a si臋, poinformowa艂o Centrum Bada艅 nad Klimatem Alaski. Zjawisko obserwowalne jest od pocz膮tku tego stulecia i nijak si臋 ma do teorii globalnego ocieplenia.
Na Alasce temperatura obni偶y艂a si臋 o 1,3 st. C od 2000 r. "To du偶y spadek w ci膮gu dekady. Nie da si臋 ukry膰, 偶e mamy do czynienia z wyzi臋bianiem si臋 Alaski", czytamy w raporcie Uniwersytetu Alaska. Opracowanie zosta艂o stworzone na podstawie danych ze stacji meteorologicznych rozmieszczonych na Alasce w r贸偶nych strefach klimatycznych. 19 z 20 stacji zarejestrowa艂o spadek temperatury na przestrzeni lat.
Terenem, gdzie najbardziej si臋 och艂odzi艂o, okaza艂a si臋 zachodnia i po艂udniowa Alaska, zw艂aszcza rejon King Salmon w okr臋gu Lake and Penisula. Tam w ci膮gu dekady temperatura spad艂a o 2,5 st. C.
Och艂odzenie a globalne ocieplenie
Te badania rzucaj膮 nowe 艣wiat艂o na zjawisko globalnego ocieplenia, spowodowanego nadmiern膮 emisj膮 gaz贸w cieplarnianych, kt贸re powoduje wzrost 艣redniej temperatury atmosfery ziemskiej, topnienie lodowc贸w i lodu arktycznego.
Wszystko przez ocean
Naukowcy uwa偶aj膮, 偶e to wina oscylacji pacyficznej, kt贸ra sch艂adza powierzchni臋 w贸d i daje pocz膮tek efektowi ch艂odzenia.
Ta oscylacja os艂abia艂a Ni偶 Aleucki, kt贸ry jest sprawc膮 powstawania burz. Przy mniej aktywnym ni偶u ch艂odne zimowe burze sta艂y si臋 mniej intensywne, ale utrzymywa艂y si臋 d艂u偶ej, kumuluj膮c ch艂贸d.
Warto doda膰, 偶e przed 2000 r., Alaska notowa艂a trend ocieplenia. Nag艂y wzrost temperatury zacz膮艂 si臋 w 1997 r. i trwa艂 do 1998 r.
Nie wsz臋dzie ch艂odniej
Och艂odzenie zanotowano w ogromnej wi臋kszo艣ci okr臋g贸w Alaski. Jest jednak jeden wyj膮tek. Na p贸艂nocy, w miasteczku Barrow, odnotowano wzrost temperatury, i to a偶 o 1,7 st. C. To dlatego, 偶e jest to region oddzielony od reszty stanu przez pasmo G贸r Brooksa.
Autor: mm/mj / 殴r贸d艂o: dailymail.co.uk