Przebiegnięcie maratonu to nie byle co - organizm nawet zaprawionego w bojach maratończyka każdorazowo dostaje niezły wycisk. - To powoduje wielkie spustoszenie w naszym organizmie - podkreślała fizjoterapeutka Barbara Smirnow.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Co się dzieje w ludzkim organizmie po przebiegnięciu 42 km, czyli maratonu?
- Każda aktywność fizyczna powoduje pewnego rodzaju stres w naszym organizmie - zauważyła Barbara Smirnow, fizjoterapeutka. - Jak jest stres, to dochodzi do maksymalnego napięcia mięśni, a więc i do mikrouszkodzeń tkanek i pojawiają się małe stany zapalne. To powoduje ból - wyjaśniała fizjoterapeutka.
7 dni naprawy
Proces naprawczy mięśni, jak tłumaczyła Smirnow, trwa zwykle do 7 dni.
- W tym okresie najlepiej jest odpoczywać - podkreśliła. Jeżeli koniecznie chcemy podjąć się wysiłku fizycznego należy dbać, aby był o jak najmniejszej intensywności i na naszym niskim tętnie.
1 dzień na 1 kilometr
Fizjoterapeutka podkreśliła, że przyjmuje się, aby zawodnik po maratonie za każdy kilometr "zapłacił" jdnym dniem odpoczynku. Tyczy się to każdego biegu, podczas którego pokonuje się dystans ponad 20 km.
Zaznaczyła jednak, że "każdy organizm jest inny" i w innym tempie się regeneruje. - Teoretycznie po 7 dniach (od maratonu - przyp. red.) możemy włączyć jakąkolwiek intensywność na wyższym tempie - dodała. Minimum jednak tydzień należy spędzić przede wszystkim odpoczywając. Dla osób, które przebiegły maraton doskonałą metodą na regenerację jest unikanie gorących kąpieli i sauny na rzecz masaży i rolowania ciała za pomocą specjalnych wałków.
Unikanie ciepła jest wskazane ponieważ w innym przypadku możemy zaognić stan zapalny, jaki wywołało przebiegnięcie maratonu.
Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock