Jednym z objawów choroby COVID-19 są trudności w oddychaniu, ale uczucie duszności, jak i przewlekłe zmęczenie nie zawsze kończą się wraz z chwilą wyzdrowienia. Fizjoterapeutka doktor Anna Pyszora opisała na antenie TVN24 kilka prostych ćwiczeń do wykonania w domu, dzięki którym można zmniejszyć wysiłek oddechowy.
Jak podkreśliła doktor Anna Pyszora, doradca do spraw chorych na COVID-19 Krajowej Izby Fizjoterapeutów, fizjoterapia ma ogromną rolę w procesie leczenia choroby wywoływanej zakażeniem koronawiursem SARS-CoV-2, w tym także w ratowaniu życia. Wspomniała przy tym o osobach przebywających na oddziałach intensywnej terapii, których - jak zaznaczyła - "właściwe pozycjonowanie ułatwia wentylację, zwiększa możliwość przeżycia". - Fizjoterapeuci mogą być tymi osobami, które to układanie pacjentów wspomagają - dodała.
Trudność w oddychaniu należy do symptomów COVID-19. Jednak badania naukowe pokazują, że to, ale także uczucie ciągłego zmęczenia oraz wrażliwość na wysiłek fizyczny pojawiają się po wyzdrowieniu. W badaniu irlandzkiego uniwersytetu Trinity College ponad połowa pacjentów po przebyciu choroby cierpiała na chroniczne zmęczenie.
- Antidotum na te objawy jest właściwie zaplanowana fizjoterapia - wskazała dr Pyszora.
Proste ćwiczenia do wykonania w domu
Jak powiedziała fizjoterapeutka, duszność jest bardzo niepokojącym objawem dla pacjentów, bo wielu doświadcza ją po raz pierwszy. - Bardzo dobrym, prostym sposobem, który możemy zastosować w domu, jest właściwe pozycjonowanie. Pozycjonowanie, które polega co do zasady na pozycji podpartej, która będzie zmniejszała wysiłek oddechowy. To może być podparcie na stole, to może być podparcie własnych łokci o kolana i próba uspokojenia oddechu - opisała niektóre z nich.
Specjalistka podkreśliła, że jeśli duszność jest trudna do panowania, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Jak dodała, "panika nakręca duszność, powoduje, że oddychamy jeszcze szybciej". - Dlatego kluczowym jest po pierwsze wiedza, że ta duszność jest objawem, który może mnie spotkać nawet w przebiegu lżejszym. Jeżeli ja posiadam tę wiedzę, jeszcze mam jakieś sposoby, które mogę zastosować samodzielnie, to bardzo często w wielu sytuacjach zmniejsza się komponent związany z lękiem i obawą. (...) To jest bardzo istotne - powiedziała.
Ćwiczenia, które można zastosować w domu, to:
ułożenie na boku z podparciem;
pozycja stojąca z pochyleniem do przodu i podparciem;
pozycja stojąca z podparciem pleców;
pozycja siedząca z pochyleniem do przodu (bez stołu naprzeciwko).
Jak postępować w przypadku problemów z głosem?
używaj głosu zawsze wtedy, gdy jest to dla ciebie komfortowe;
nie nadwyrężaj swojego głosu;
rób przerwy;
spróbuj nucić sobie pod nosem;
używaj innych sposobów komunikacji;
pamiętaj, aby w ciągu dnia małymi łykami pić wodę.
Posłuchaj całej rozmowy z fizjoterapeutką dr Anną Pyszorą:
Autor: ps / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock