Psycholog Sylwia Sitkowska, terapeutka współpracująca z "Przystanią psychologiczną", była gościem "Studia Active". Wyjaśniała prowadzącej Odecie Moro, jak nie dać się depresyjnej aurze i nie popaść w sezonową chandrę.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Jesienią nietrudno stracić pozytywne nastawienie; dni robią się coraz bardziej szarobure, a zamiast słońca częściej mamy do czynienia z deszczem. Podczas gdy latem nietrudno na ulicy zobaczyć uśmiechających się ludzi, tak jesienią większość mijanych osób ma minę raczej skwaszoną.
Pozytywne światło
Jak więc nie dać się przygnębiającej aurze i nie popaść w słynną "jesienną depresję", na którą czterokrotnie częściej zapadają kobiety aniżeli mężczyźni? Kilka rad ma psycholog Sylwia Sitkowska, terapeutka współpracująca z "Przystanią psychologiczną".
Jedną ze skutecznych metod jest terapia słońcem. Jeżeli dysponujemy grubym portfelem, możemy, wzorem jednego z podopiecznych Sitkowskiej, wyjechać na miesiąc do ciepłych krajów i "naładować baterie". Jeżeli to przekracza nasze finansowe możliwości, pozostaje nam fototerapia lub, w ostateczności, kilka minut na solarium.
Porozmawiaj ze specjalistą
- Jednak ciężko jest bazować tylko i wyłącznie na tym. Pogoda, zwłaszcza jesienna, to mnóstwo czynników: niższe ciśnienie, wiatr, temperatura - wymieniała.
Jeżeli jest z nami źle - nie mamy siły wstać z łóżka, nic nas nie cieszy, trudno nam się zmobilizować do czegokolwiek - warto rozważyć wizytę u psychologa.
- Nie zaszkodzi się także trochę poruszać; każdy trening to wyrzut endorfin, tzw. hormonu szczęścia - dodała Sitkowska.
Wytrenuj sobie dobry nastrój
- Treningi sprawią, że będziemy czuć się lepiej. Na początku strasznie nam się nie będzie chciało, ale później będzie tak, że wstaniemy rano i poczujemy ochotę, by tam (na trening - przyp. red.) iść - wyjaśniała.
- Obserwujmy swój nastrój, zwracając uwagę na to, jak długo się utrzymuje negatywny stan. Czasami każdy z nas czuje się gorzej, to jest normalne. Możemy mieć nawet gorszy tydzień i to nie jest powód do brania antydepresantów - zaznaczyła psycholog.
Doceniaj i chwal siebie
Najważniejsze jest jednak doceniać samego siebie zamiast nieustannie strofować. Warto stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie "fajnie coś zrobiłeś/zrobiłaś" zamiast ciągle myśleć, że jest się do niczego. - Budujmy siebie codziennie - zachęcała psycholog.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock